Nowe posty

Autor Wątek: Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma  (Przeczytany 4414 razy)

abyrvalg

  • Gość
Jako, że nie udało mi się znaleźć tematu z komputerem o podobnych parametrach, założyłem swój.
Bardzo zależy mi na wydajności i szybkości pracy (nie zaszkodzi wsparcie dla programistów), gdyż komputer nie należy do najszybszych (specyfikacja):
proc: intel celeron 2,54 ghz
ram: 512 mb
graph: radeon 9600 pro - 128 mb
Proszę o zalecenie mi dystrybucji do tego sprzętu, z powodem jeśli można.

rilicek

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-01-22, 17:30:01 »
Każda z lekkim środowiskiem :)
Serio, serio. Tylko ten Radeon jest fuj, ale też da radę na nim pracować :)

http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/

abyrvalg

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-01-22, 17:52:46 »
To teraz mam kolejny dylemat, która z tych dystrybucji, najbardziej odpowiada?
1. Gentoo Linux
2. KateOS
3. Fedora
4. Mandriva Linux
5. Slackware Linux
Czy jeśli zainstaluje jakiś system z cięższym środowiskiem [mam na myśli przykładowo mandrivię najnowszą, która wymaga 700 ramu], to czy da się w dosyć 'przystępny' sposób skonfigurować, by było tym tzw. lekkim?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-01-22, 18:18:09 »
Oprócz Kateos, każda z wymienionych. "Kasia" już od dość dawna nie jest wspierana. Pozdrawiam

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-01-22, 19:09:44 »
Przy 512 MB RAM zapomnij zarówno o Gnome3 jak i KDE4. Powyłączasz efekty pulpitu, animację okien - komputer i tak będzie ciężko chodził. Tylko i wyłącznie rozważ środowiska graficzne lxde czy xfce.

ktr

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-01-22, 23:08:53 »
Cytat: Andrew_66
Oprócz Kateos, każda z wymienionych. "Kasia" już od dość dawna nie jest wspierana. Pozdrawiam
Slackware .. ostatnie wydanie prawie rok temu ;p

rilicek

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-01-22, 23:25:01 »
Czyli quiz się zestarzał i nikt go nie uaktualnił.

Choć z drugiej strony maszyna nie najnowsza, więc może nie koniecznie dystrybucja musi być najświeższa.

Zawsze można wybrać Debiana i mieć "+" u Lorda ;)

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-01-23, 00:40:28 »
Cytat: ilek225
To teraz mam kolejny dylemat, która z tych dystrybucji, najbardziej odpowiada?
1. Gentoo Linux
2. KateOS
3. Fedora
4. Mandriva Linux
5. Slackware Linux
Cytat: Andrew_66
Oprócz Kateos, każda z wymienionych.
Ja tam bym się w Gentoo nie pchał. Miałem kiedyś ten system na sprzęcie porównywalnej klasy i głupia aktualizacja systemu potrafiła trwać całą noc. Oczywiście można sobie wszystko kompilować, ale wg mnie szkoda na to czasu. Zwłaszcza na sprzęcie o takich parametrach.

Zamiast Gentoo polecałbym Arch Linuksa, który ma pakiety binarne zoptymalizowane dla architektury i686 (czyli Twojej). Arch w podstawowej instalacji jest bardzo minimalistyczny, nie ma nawet środowiska graficznego (i nie jestem tego pewien, ale ostatni raz jak go używałem, chyba nawet nie było użytkowników innych niż administrator). Wszystkie komponenty sobie sam dobierzesz.

Możesz też próbować PLD, ale stara anegdota głosi, że PLD jest dystrybucją od twórców PLD dla twórców PLD ;) . Mi jakoś nigdy nie było po drodze z tą dystrybucją, ale może Ty będziesz miał lepsze doświadczenia. Chociaż jeżeli jesteś dość świeżym użytkownikiem Linuksa, to raczej sobie odpuść.

Lub możesz od razu postawić Debiana, którego pewnie prędzej czy później, ale w końcu, i tak tam zainstalujesz ;) .

zmatczak

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-01-23, 09:04:47 »
W podanej specyfikacji najbardziej wpływać na szybkość może mała ilość RAMu. Posiadam podobną konfigurację  (też tylko 512mb ramu) i procek doskonale daje sobie radę, ale uruchomienie pamięciożernej aplikacji lub kilku mniejszych może skutecznie spowolnić pracę przez ciągłe sięganie do swapa .

Arch linux to dobry wybór jeśli chcesz stworzyć cały system od podstaw. Wystarczy dograć xorga i np. lxde oraz utworzyć zwykłego użytkownika do codziennej pracy.

Ewentualnie, jeśli nie chcesz stwarzać wszystkiego od podstaw  to można dograć jakąś wstępnie skonfigurowaną dystrybucję, ale z zasobooszczędnym menadżerem. Prawie każda dystrybucja ma w swojej ofercie wersję "lite" np. mint z lxde.

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-01-23, 17:59:09 »
Cześć. Podobnie jak wspomniał kolega marcin'82 rozważ te dwa środowiska - Xfce lub LXDE. Fedora udostępnia tzw. spiny z tymi środowiskami (https://fedoraproject.org/pl/get-fedora-options#desktops i https://spins.fedoraproject.org/xfce/). Istnieje także distro Zenwalk oparte o Slackware (http://www.zenwalk.org/) wykorzystujące właśnie środowisko Xfce. Jest chyba najlepiej wyglądające, dopieszczone dostępne zaraz po instalacji, ze wszystich jakie udało mi się wypróbować (np. Debian z Xfce etc).
Z czystym sumieniem polecam Fedorę 16 Xfce. Działa naprawdę wyśmienicie (Celeron 2.0 GHz, 1 GB DDR2 pamięci RAM...). Jest szybko i stabilnie. Domyślnie zainstalowanych jest wiele fajnych aplikacji jak choćby pidgin, abiword, icedtea, quodlibet, xfburn. Ale to normalne w Linuksie :-) Działają; flash, automontowanie urządzeń, odtw. plików mp3 itd, itp, etc. Wszystko jest opisane w doskonałym Wiki, które znajdziesz tutaj: http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik_F16_%28Verne%29

Testowałem również Xubuntu instalując je z wykorzystaniem wubi i Windows XP. Sprzęt podobny, tj. Celeron, 1.5 GB pamięci RAM, Nvidia GeForce FX 5, ale nie byłem zadowolony. Ociężałość doprowadzała mnie do amoku.

Jeżeli zdecydujesz się na Fedorę 16 z Xfce lub/i laptopa, aby korzystać z touchpada,  konieczne będzie dodanie wpisu do pliku /etc/X11/xorg.conf.d/00-enable-taps.conf a więc

$ sudo leafpad /etc/X11/xorg.conf.d/00-enable-taps.conf

>>> dodaj/wklej i zapisz

Section "InputClass"
       Identifier "tap-by-default"
       MatchIsTouchpad "on"
       Option "TapButton1" "1"
EndSection
Zapisz. Po ponownym uruchomieniu systemu touchpad będzie działał.

I jeszcze jedno. W celu przyśpieszenia systemu możesz dodać taki wpis do pliku /etc/sysctl.conf
 vm.swappiness = 10   # domyślna wartość to 60 o ile pamiętam
W moim przypadku spowodowało to zauważalne przyśpieszenie i poprawę responsywności, która i tak była na wysokim poziomie zaraz po instalacji systemu.

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru!

Ksanderon

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-01-24, 21:01:52 »
Debian testing/sid+ compiz/openbox/fluxbox/icewm/Łotewa+slim byle nie rozbuchany "environment" i jest nowocześnie, ładnie, wydajnie i bezawaryjnie.

btw.  zauważyliście,  że jest zasadnicza różnica między "typem problemów" użytkowników np. Debiana i Ubuntu? Nawet tych zieloniutkich?

  • Gość
Dobór dystrybucji, nowszej, ale wydajnej dla starego złoma
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-01-24, 22:34:41 »
Cytat: Ksanderon
Debian testing/sid+ compiz/openbox/fluxbox/icewm/Łotewa+slim byle nie rozbuchany "environment" i jest nowocześnie, ładnie, wydajnie i bezawaryjnie.
Jeżeli będzie SLiM, to nie będzie ani nowocześnie, ani bezawaryjnie.

Zamiast tego lepiej iść w stronę LightDM albo pozostać przy czystym /sbin/getty, które jest eleganckie, wydajne i bezawaryjne.