Nowe posty

Autor Wątek: SquareOne SQ201W  (Przeczytany 5662 razy)

buras

  • Gość
SquareOne SQ201W
« dnia: 2012-01-22, 15:11:25 »
Witam ...
Napisałem w dziale sprzętowym o swoim problemie z w/w urządzeniem. Ale chyba nie znajdę tam pomocy, więc, żeby nie dublować postów, postanowiłem zlinkować go w dziale typowo o instalacji oprogramowania  ... :
http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=18677
Jestem zupełnie w kropce, wszystkie opisy instalacji, jakie znalazłem albo wykorzystują instalatory pakietów (yum i inne), albo konieczna jest kompilacja (brak make, gcc itd.).
Może ktoś wie, jak to obejść ?

ktr

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-01-22, 23:11:24 »
a jaki to Linuks ? tj. jaka dystrybucja ? możesz skompilować na desktopie i stworzyć paczkę pamiętając o tym by spełnić zależności.

buras

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-01-22, 23:52:52 »
Ciężko stwierdzić, nie mam zrzutu z konsoli (ma możliwość wyprowadzenia RS232 i JTAG ale chwilowo nie mam nic, do czego bym mógł podłączyć konsole, właśnie kombinuje ...) ale obstawiam na gołego Linux-a 2.6, to standard na urządzeniach z ARM z tego co wyczytałem. Po zalogowaniu mam:

BusyBox v1.00-rc3 (2009.04.17-08:35+0000) Built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.

No i okrutnie uboga lista poleceń, nieco wzbogacona po su ...

Ksanderon

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-01-24, 20:47:32 »
ściągnij tcc- nie będzie problemów z zależnościami w przeciwieństwie do gcc, ściągnij make, binutils i toolchain oraz autotools- od teraz możesz kompilować co dusza zapragnie ze źródełek. W pierwszej kolejności postawiłbym ssh/telnet.

buras

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-02-01, 20:34:12 »
No dobra. Magiczne słowo "ściągnij" ...tylko jak dalej sobie poradzić ?  Na pewno wymienione oprogramowanie się przyda...niestety nie jestem jeszcze na wystarczająco wysokim poziomie "magii linuxowej" bez "apt-get install" robi się problem ... Oczywiście wywalczyć mogę coś z tar i wget :) Ściągnąłem np MC. Rozpakowałem, przeszełem do katalogu, włączyłem su, odpalam install ... A tu "Permission denied" ... O co może chodzić (brak uprawnień ? przecież jest z su ...) ... Jak to ugryźć ?

Ksanderon

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-02-02, 00:41:07 »
zalogowałeś się jako root czy na koncie usera chcesz odpalić su?  co to znaczy "odpalam install", rozumiem, że nie przez make, którego nie ma?

buras

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-02-02, 01:39:05 »
Na pytanie z userem nie umiem do końca odpowiedzieć, w dokumentacji skwarka nie ma nic na ten temat (root-a) loguje się po prostu jako admin i po tym odpalam su ...
Uruchomiłem ponownie pudełko i problem z dostępem zniknął, nie rozumiem dla czego ...
install było nie do końca szczęśliwym skrótem myślowym. Oto co robiłem, poza oczywistymi brakami może powie Ci coś o tym linuxie :

/mnt/ide3/admin/mc-4.6.1 # ./configure
checking for a BSD-compatible install... /usr/hddapp/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for gawk... no
checking for mawk... no
checking for nawk... no
checking for awk... awk
checking whether make sets $(MAKE)... no
checking whether to enable maintainer-specific portions of Makefiles... no
checking build system type... armv4l-unknown-linux
checking host system type... armv4l-unknown-linux
checking for style of include used by make... none
checking for gcc... no
checking for cc... no
checking for cc... no
checking for cl... no
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log' for more details.

config.log dosyć długi 281 linii, ale coś przynajmniej się nowego dowiedziałem dzięki temu o tym systemie:

hostname = SquareOne
uname -m = armv4l
uname -r = 2.6.15
uname -s = Linux
uname -v = #222 Wed Jun 10 14:01:20 KST 2009

Zakładając że uda mi się zainstalować to co podałeś (właśnie walczę i klnę z tcc) jak zmusić to wszystko, żeby używały ich, a nie tego co mają w plikach instalacyjnych ? edytować ręcznie ?
Może to nieco głupie pytania, ale czuje się nieco zagubiony bez wyręczających mnie instalatorów ...

buras

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-02-02, 02:24:44 »
Właśnie skończyły mi się pomysły ... Wujek google też pierdoły same podpowiada. Mam ściągnięte tcc, make itd ... i co dalej ? Nie mam jak zrobić binarek lub instalacji bez tych pakietów, a samych binarek sensownych pod arm nie mam ... Załóżmy optymistycznie że jakoś je wykopie to gdzie je umieścić ?
Trzeba też wsiąść pod uwagę, że pamięci flash nie rozciągnę, muszę stosować minimalistyczne rozwiązania ...
Proszę o jakąś podpowiedź jak uzdatnić to plastikowe pieroństwo ... rany jak tęsknię za apt-get ...

rilicek

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-02-02, 07:41:20 »
Ja Ci nie pomogę ale spróbuj napisać na:
http://openrouter.info
Powinni Ci tam podpowiedzieć, czy da radę wgrać do tego openWRT i podpowiedzieć jak ewentualnie to zrobić.

PS.
Pamiętaj, że takie zabawy, przecieranie ścieżek, często kończą się brickiem.

chmooreck

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-02-02, 07:42:07 »
Najlepiej poczytaj o kompilacji skośnej (cross-compiling) i kompiluj sobie soft na PCie. Skompilowany przegrywaj na to cudo. Może z początku nie wyglądać na proste, ale jest do zrobienia.

buras

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-02-02, 19:40:33 »
Wczoraj ok godziny 3 rano zacząłem właśnie czytać o tej kompilacji, podobno to dosyć standardowa metoda na prockach arm. Muszę najpierw opracować procedurę recovery i sprawdzić ją w działaniu, bo podmieniając flash-a mogę zrobić sieczkę z biednego skwarka. Płyta ma pinheady na J-Tag i rs232 w TTL-u, więc jak dorwę adapter, choćby na RS to da się troszkę zakombinować ...
No i pomysł z openrouter.info tez jest niezły ...
Dzięki chłopaki, zawsze dwa tropy więcej ...
No to do boju :)

buras

  • Gość
SquareOne SQ201W
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-02-10, 00:33:03 »
Witam, ponownie wszystkich. Temat powraca jak bumerang :)
Ale wiem tym razem nieco więcej i mogę sprecyzować pytanie.
Jak i jakie pliki z inst-alki PHP skopiować do istniejącego obrazu dysku (lub gdzie w strukturze systemu) , żeby zrobić "pseudo upgrade" z 5.2.1 do przynajmniej 5.2.4 (najlepiej 4.3.9) ...