Nowe posty

Autor Wątek: Dwie karty sieciowe jeden Linux [nie routing!]  (Przeczytany 4605 razy)

grezo

  • Gość
Dwie karty sieciowe jeden Linux [nie routing!]
« dnia: 2012-01-16, 23:18:27 »
Cześć,

Pomóżcie proszę rozwiązać problem.
Mam PC-ta z dwoma kartami sieciowymi spiętymi switchem. Na nim odpalam dwie aplikacje: klienta wysyłającego strumień danych na eth0 oraz serwer nasłuchujący na eth1. Tworzy sie taka "pętla".
Schemat wymyśliłem do testów QoS na routerze.

Nie chce mi to za bardzo działać.
Ping wysłany z interfejsu eth0 na adres interfejsu eth1 kończy się na tym, ze do eth1 dochodzi "ICMP Request", ale nie ma odpowiedzi.

Jakieś sugestie? Szukać typowych rozwiązań (sprawdzenie kart sieciowych, firewall, rekonfiguracja sieci?) czy może jest coś czym nie wiem? Może lepszym rozwiązaniem będzie postawienie dwóch wirtualnych maszyn, każdą ze swoja kartą sieciową?

Pozdr.
Grzesiek

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Dwie karty sieciowe jeden Linux [nie routing!]
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-01-17, 09:37:35 »
Generalnie problemem jest to, że Linux widzi, że adres jest dostępny lokalnie i nie zawsze zadaje sobie trud jazdy na około "przez świat". Rozwiązaniem sa właśnie 2 maszyny wirtualne.
1) Na gospodarzu nie adresujesz ani ETH0 ani ETH1
2) W pierwszej VM wirtualna karta zmostkowana z ETH0 i zaadresowana x.x.x.1/24
3) W drugiej VM wirtualna karta zmostkowana z ETH1 i zaadresowana x.x.x.2/24
4) ETH0 i ETH1 spięte switchem.

Teraz jedyną drogą jest VM1-eth0-switch-eth1-VM2, bo nie ma mostka między eth0 i eth1. W pierwotnym rozwiązaniu "skrót" jest robiony przez routing.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

grezo

  • Gość
Dwie karty sieciowe jeden Linux [nie routing!]
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-01-17, 15:38:45 »
Czy na pewno nie da sie tego zrobic prosciej?
W tablicy routingu mam tylko 2 wpisy, wymuszajace droge naookolo. Mimo tego wyglada na to, ze Linux z niej nie korzysta. Czy to mozliwe?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Dwie karty sieciowe jeden Linux [nie routing!]
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-01-17, 17:16:33 »
Cytat: pkraszewski
Generalnie problemem jest to, że Linux widzi, że adres jest dostępny lokalnie i nie zawsze zadaje sobie trud jazdy na około "przez świat".
To nie jest wina Linuksa, w Cisco IOS jest tak samo, system widzi interfejsy, które należą do urządzenia i też nie kieruje pakietów na około przez switch.

Pozdrawiam!

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Dwie karty sieciowe jeden Linux [nie routing!]
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-01-17, 23:44:11 »
Cytat: roobal
Cytat: pkraszewski
Generalnie problemem jest to, że Linux widzi, że adres jest dostępny lokalnie i nie zawsze zadaje sobie trud jazdy na około "przez świat".
To nie jest wina Linuksa, w Cisco IOS jest tak samo, system widzi interfejsy, które należą do urządzenia i też nie kieruje pakietów na około przez switch.
Ja nie napisałem, że to problem Linuksa (w znaczeniu wada), tylko że wynika z konkretnego Linuksowego działania (które, jak napisałeś, nie jest w dodatku specyficzne dla Linuksa).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy