Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Debian, aktualizacje  (Przeczytany 6099 razy)

  • Gość
Debian, aktualizacje
« dnia: 2012-01-06, 19:58:35 »
Witam!
Czytając kilka artykułów nt debiana zrodziło się pytanie:
Czy jeżeli jest wydane nowe wydanie stabilne z nowszymi wersjami pakietów, to czy wówczas system zainstalowany na komputerze ma prawo zaktualizować się do tego wydania pod warunkiem, że posiada wszystkie "oryginalne" repozytoria?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-01-06, 21:01:31 »
Co do Stable:
Z doświadczenia odpowiem, że repo czasami się zmieniają.
Tak od czasu do czasu  -  tak po po prostu jest.

Wersje najnowszych programów są  często programami niestabilnymi, w fazie testów, a to wiąże się z wersją testową / niestabilną Debiana.

Na stronach stricte poświęconych Debianowi znajdziesz odpowiednie  repo.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-01-06, 21:25:43 »
Z tego co obserwowałem, jak debian lenny przechodził na  oldstable to musiałem zmienić wpisy sourices.list (ze stable na oldstable). Squeeze z testing w tym czasie przeszedł na stable. Dodam, że mam dodatkowe repozytoria i tu tak jak napisał  Lord Darius pojawiają się czasami  nowe programy.
http://dug.net.pl/tekst/136/lista_repozytoriow_%28sources_list%29_dla_debiana/#lenny
Nie chcę lennego upgradować do squeeze. Pozdrawiam

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-01-06, 21:58:55 »
Cytat: Andrew_66
Nie chcę lennego upgradować do squeeze. Pozdrawiam
Szacun Andrew!
Ja jednak chcąc załadować mojej córce Skype na Lenny'm przeszedłem coś przy czym wojna w Wietnamie jetst tylko igraszką :)

Na Squeeze wszystko przeszło bez walk z bebechami.

Piszę to zupełnie bez żadnych emocji i podtekstów.
Takie były po prostu moje doświadczenia.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-01-06, 22:30:23 »
Ja mam zassaną jakąś dużo wcześniejszą wersję skype 2.0.7.2 -chyba. Zassałem ze 3 lata i trzymam gdzieś na dysku- działająca 64b. Lenny zostanie z sentymentu do kde 3.5  Pozdro
P.S. Squeeze mam na laptopie.... Lenny + Aptosid  stacjonarny to....mi chyba wystarczy...debianów.

  • Gość
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-01-06, 23:18:22 »
"Squeeze z testing w tym czasie przeszedł na stable."

Jak wówczas wyglądała sprawa z repozytoriami - w tym konkretnym przypadku?

  • Gość
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-01-07, 12:57:01 »
Cytat: YeahPL
Czy jeżeli jest wydane nowe wydanie stabilne z nowszymi wersjami pakietów, to czy wówczas system zainstalowany na komputerze ma prawo zaktualizować się do tego wydania pod warunkiem, że posiada wszystkie "oryginalne" repozytoria?
Wydania Debiana są identyfikowane na dwa sposoby:
- nazwami opisowymi (oldstable, stable, testing, unstable, experimental)
- nazwami własnymi (wheezy, squeeze, lenny, etch, sarge itd.)

W zależności od tego, jakie masz wpisy w sources.list, przy nowym wydaniu stabilnym system albo się zaktualizuje, albo nie.

Kilka przykładów:
1. W sources.list masz wpisane wheezy. Wheezy jest aktualną wersją testową, więc używasz Debiana testowego. Prawdopodobnie w przyszłym roku Wheezy zostanie wydany jako wersja stabilna, więc wtedy będziesz używał Debiana stabilnego. Zapewne w 2015 zostanie wydana kolejna wersja stabilna, i wtedy wheezy stanie się starą wersją stabilną -- będziesz więc używał oldstable. Przez cały ten czas będziesz pobierał aktualizacje bezpieczeństwa, ale nie będziesz miał nowszych wersji programów.

2. W sources.list masz wpisane testing. Aktualnie używasz więc Wheezy. W przyszłym roku Wheezy zostanie wydany jako stable, ale Ty nadal będziesz używał wersji testowej -- aktualnie jej nazwa jest nieznana.

3. W sources.list masz wpisane stable. Aktualnie używasz Squeeze. W przyszłym roku z dnia na dzień będziesz miał ogromną ilość pakietów do zaktualizowania i przejdziesz ze Squeeze na Wheezy. Ciągle używasz aktualnej wersji stabilnej.

Jak widać, wraz z upływem czasu określoną funkcję (testing, stable, oldstable) pełnią różne nazwy kodowe. Wyjątkiem jest unstable, która zawsze ma nazwę kodową Sid. Nigdy nie zostanie wydana wersja stabilna o nazwie kodowej Sid. Poza tym gałąź experimental nie ma nazwy kodowej, ponieważ to nie jest pełnoprawne repozytorium (nie można mieć wszystkich pakietów wyłącznie z experimental).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-01-07, 23:03:52 »
Cytat: Andrew_66
Lenny zostanie z sentymentu do kde 3.5
Jest jeszcze fork KDE3 i nosi nazwę Trinity (TDE).

Pozdrawiam!

  • Gość
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-01-08, 00:53:50 »
@Minio
Dziękuję za obrazowe przedstawienie sytuacji.

Wszystkim innym również dziękuję za dodatkowe info.

EDIT

Jeszcze jedno. Jeżeli w source.list mam:
deb  squeeze/updates
deb squeeze-backports
to czy wówczas wpisy powinny wyglądać w następujący sposób:
deb  stable
deb stable
czy może jednak w poniższy sposób?:
deb  stable/updates
deb stable-backports
Która z wersji jest poprawna?

  • Gość
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-01-08, 11:31:57 »
Wszystkie trzy wersje są poprawne, ale oznaczają różne rzeczy.

Sekcja updates zawiera poprawki bezpieczeństwa publikowane przez zespół ds. bezpieczeństwa.
backports zawiera nowsze wersje pakietów przeznaczone do użytku z wersją stabilną Debiana. Oczywiście nie wszystkich pakietów, a jedynie tych najczęściej używanych: znajdziesz tam m.in. LibreOffice, Iceweasel, Icedove czy kernel. Backporty nie znajdują się na wszystkich serwerach lustrzanych Debiana a dodatkowo zespół ds. bezpieczeństwa nie opiekuje się pakietami z tego repozytorium.

W każdym razie:
deb  squeeze/updates
deb squeeze-backports
Backporty i wydania bezpieczeństwa dla aktualnej wersji stabilnej. W przyszłym roku -- dla starej wersji stabilnej.

deb  stable
deb stable
Po prostu repozytorium aktualnej wersji stabilnej. Bez aktualizacji bezpieczeństwa i bez backportów, za to niepotrzebnie powtórzony wpis.

deb  stable/updates
deb stable-backports
Aktualizacje bezpieczeństwa i backporty dla aktualnej wersji stabilnej. W przyszłym roku -- nadal dla aktualnej wersji stabilnej (którą wtedy będzie wheezy).

Z wpisem "stable" jest tylko jeden problem -- synchronizacja serwerów lustrzanych i cały proces wydawania nowych wersji stabilnych trwa sporo czasu (Squeeze wydawano około 18 godzin). Jeżeli więc zaktualizujesz system w tym okresie, istnieje duża szansa, że uzyskasz pomieszaną gałąź stabilną i starą stabilną (bo nie wszystkie pakiety się zaktualizują). Z tego powodu warto śledzić nowiki ze świata Debiana i aktualizować do nowej wersji stabilnej najwcześniej jakieś 2-3 dni po jej wydaniu. Poza tym ten wpis jest o tyle lepszy, że nie trzeba modyfikować sources.list z każdym nowym wydaniem stabilnym Debiana.

  • Gość
Debian, aktualizacje
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-01-08, 12:07:09 »
Czyli wnioskuje, ze jezeli mam:
deb  squezee/updates
to spokojnie bede mogl przerobic na:
deb  stable/updates
i wszystko z zalozenia bedzie dzialac prawidlowo. Mysle, ze sprawa aktualizacji jest zakonczona, dziekuje.