Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf  (Przeczytany 7268 razy)

skraszewski

  • Gość
Witam!

Na początek przedstawię problem.
Jestem nauczycielem w szkole wyższej i namiętnym użytkownikiem Linuxa. Szukałem w sieci i niestety nie udało mi się znaleźć linuxowego narzędzia, które spełniłoby moje bardzo proste oczekiwania. Otóż chodzi mi o funkcjonalność podobną do tej, którą udostępnia Adobe. Stworzenie dokumentu pdf z polami formularza z możliwością zapisania owego dokumentu z wpisami użytkowników w oddzielnym pliku pdf.
Sytuacja przykładowa: Sprawdzian. Piszę pytania i pozostawiam pola tekstowe na uzupełnienie odpowiedzi (idealnie byłoby, gdyby i inne elementy formularzy byłyby dostępne). Po zakończeniu pracy student wybiera opcję Zapisz jako i zapisuje pdf sprawdzianowy wraz ze swoimi odpowiedziami z pól formularzy pod swoim nazwiskiem na serwerze nauczyciela.

Sytuacja niby banalna. Ale próbowałem już kilka narzędzi, konkretnie add-ons'ów do Libre- i Openoffice, ale nic nie spełniło tych oczekiwań. Nawet, jak była możliwość zapisania pdf zrobionego w LibreOffice z wypełnionymi polami formularza pod inną nazwą, to i tak tworzony w ten sposób pdf miał puste pola formularza. Krótko mówiąc, z klasówki nici :-)

Czy zna może ktoś rozwiązanie tego problemu?

Pozdrawiam
skraszewski

pavroo

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-12-22, 21:29:21 »
Witaj.
Z tego co pamiętam (tak na szybko) to :
- "jPDFViewer" ma możliwość wypełniania formularzy, ale jest płatny
- Flpsed - pozwala na adnotacje i wypełnianie formularzy
- Xournal - to program do zapisywania notatek, również na dokumentach PDF
Możesz przejrzeć wszystkie jakie znalazłem, w sekcji "Edytory PDF" oraz "Przeglądarki PDF" tutaj : http://linuxiarze.pl/biuro/
Pozdrawiam
pavroo

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-12-23, 11:04:28 »
Standardowe narzędzia wystarczą. W LibreOffice to działa, przynajmniej u mnie.

Może źle eksportujesz. Podam przykładowy przypadek użycia:

LibreOffice
Tworzę formularz, przechodzę do File->Export PDF, potem wybieram w "General"
1) "Create PDF form",
2) "Submit format: "PDF" (Możliwe, że inny format też będzie działać, ale w Twoim przypadku to nie ma znaczenia)
3) Zaznaczam opcję "Allow duplicate field names"
4) Eksportuję formularz.

Evince
1) Otwieram formularz
2) Wypełniam
3) Wybieram opcję Zapisz kopię... (Save a Copy...)

Mam najnowsze wersje oprogramowania. Evince jest standardową przeglądarką PDF pod Gnome. Na Twoim miejscu zwróciłbym uwagę na pole "Allow duplicate field names" w opcjach eksportu PDF oraz na sposób zapisu (Zamiast "Zapisz jako..." wybierasz "Zapisz kopię...", albo coś podobnego).

skraszewski

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-12-23, 11:53:04 »
Dziękuję bardzo wszystkim za podpowiedzi. Będę próbował.

Pozdrawiam
skraszewski

skraszewski

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-12-23, 20:23:30 »
Witam!

Wdzięczny za chęć pomocy po ogarnięciu przedświątecznym chałupy zabrałem się za próbowanie poleconych metod i niestety nic.

Wszystkie pdf, które z formularzami udało mi się utworzyć, po wypełnieniu pól tekstowych formularza i po zapisaniu ich jako kopii dokumentu w efekcie były pdfami identycznymi z wzorcem, czyli pola formularza były puste. Ja działam na linuxie i to tu nie działa, nie wyobrażam sobie, by działało na Windows, gdzie będę  musiał / powinien to zastosować. Możliwe, że popełniam jakiś głupi błąd, lub zwyczajnie nie rozumiem filozofii plików pdf z polami formularza.

Może się niejasno wyraziłem. Chodzi mi o to, by użytkownik pliku pdf uzupełnił pola formularza i zapisał mi go jako pdf pod inną nazwą i bym mógł go otworzyć i mieć wgląd w wypełnione pola formularzy zawartych w dokumencie.

Pewien jestem, że składając aplikację o przyznanie stypendium właśnie taki plik pdf z polami formularza wypełniałem, potem zapisywałem go pod nazwą zawierającą moje nazwisko i odsyłałem mailem. Tak powstały pdf był taki sam, jak oryginał, z tą różnicą, że pola formularza były w nim wypełnione zgodnie z tym, co wpisywałem w pola formularza pliku wyjściowego.

W dalszym ciągu proszę o pomoc i pozdrawiam jeszcze przedświątecznie
skraszewski

rilicek

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-12-23, 21:16:48 »
W tym pliku możesz edytować pola?
http://www.zus.pl/pliki/formularze/fill&print/PL-USA%207.pdf

Edytuj i zapisz w Evince.

skraszewski

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-12-24, 13:16:53 »
Nie, mogę tylko edytować i drukować. Zapisywanie w żaden sposób nie jest proponowane, więc pewnie nie jest możliwe. Ale też o to mi nie chodzi. Kłania się czytanie ze zrozumieniem: Chcę mieć plik pdf zawierający uzupełnione przez użytkownika dane (tak, jak to umożliwia Adobe). Ludzie, to takie rzeczywiście trudne do zrozumienia?

Z resztą pisałem chyba wcześniej, że muszę to, czyli ów pdf, zrobić dla Windows.

Pozdrawiam
skraszewski

Zalin

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-12-24, 14:23:25 »
Ja znalazłem coś takiego:

http://wiki.scribus.net/canvas/Tw%C3%B3j_pierwszy_formularz_PDF_w_Scribusie

Wygląda obiecująco.

Co do tego formularza ze strony ZUS-u, moje stareńkie EVINCE z debiana 6.0 "squeeze" umożliwia mi opcję zapisu z wypełnionymi "lukami" i zaznaczonymi krateczkami. Po prostu klikam Ctrl+S i pojawia się okienko dialogowe o nazwie "zapisz kopię".

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-12-24, 14:53:29 »
Działa, zarówno tworzenie formularzy PDF w LibreOffice jak i edycja i zapis w Evince.

Przykład (screencast na YouTube): http://www.youtube.com/watch?v=FAoBTrEZn44

skraszewski

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-12-24, 16:30:57 »
Nie wiem, może ja jakiś nienormalny jestem. U mnie ani ciut nie działa.

Frohes Weihnachten/ Wesołych Świąt!
skraszewski

rilicek

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-12-25, 10:24:53 »
@Skraszewski
Zamiast się irytować, pozwól sobie pomóc.
1. Czy przykładowy plik w moim linku zawiera pola edytowalne, które ty chciałbyś mieć w swoim arkuszu?
2. Czy jak wyedytujesz te pola, zrobisz plik -> zapisz, to czy to, co zostało przez Ciebie wyedytowane, zostaje zapisane?
3. Jeżeli nie zostało zapisane, to w jakim programie to otwierałeś?
W Acrobat Readerze pod linux tego pliku nie można zapisać ze zmianami (AR pod Win zapisuje), można tylko drukować. Natomiast zaproponowany  Evince zapisuje bez problemów.


PS.
Nie ma plików PDF dla Windows i dla Linux. PDF to PDF, w obydwu systemach otwierany jest identycznie. Jedynie Acrobat Reader pod Linux jest do d...y, dlatego lepiej używać czegoś innego.

miro57

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-12-25, 13:39:20 »
Wszystko działa tak jak to opisał rilicek .
Na acrobata pod Linuksem jest sposób.
Acrobat nie zapisze zmienionego dokumentu ale można go po zmianach drukować.
Wystarczy dodać nową drukarkę CUPS-PDF (druk do pliku PDF) i
z acrobata drukować do tej drukarki.

skraszewski

  • Gość
Prośba o pomoc w doborze narzędzia do tworzenia sprawdzianów w pdf
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-12-27, 16:51:12 »
Dzięki wszystkim za porady i pomoc. Dołożyłem do CUPS drukarkę do plików pdf i jest ok.

Pozdrawiam
skraszewski