Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Takie pytanie odnosnie programowania  (Przeczytany 14131 razy)

kaliber44

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #15 dnia: 2011-12-24, 23:40:41 »
"5) http://www.algorytm.org/kurs-algorytmik … okowe.html (schemat blokowy to twój przyjaciel! Warto się tego nauczyć i rozplanować program przed jego napisaniem. Ułatwi ci to znacząco pracę!) "

Wiesz, sam sobie dzisiaj opracowałem nawet algorytm sortowania (całkiem przypadkiem, podczas grzebania w terminalu) - jak się potem okazało - bąbelkowego. Niestety z wykorzystaniem już znanych algorytmów mam problem :/ (nawet jeżeli mam je rozpisane - trochę trudno mi je zrozumieć).

"Potem to już kwestia obrania kierunku w którym chcesz podążać."

Na razie chciałbym się w ogóle nauczyć programować, potem można o tym pomyśleć.

A co z angielskim ? Stoję z nim słabo (mam jedynke na to półrocze) i właśnie nie wiem - uczyć się angielskiego przed samym programowaniem, czy w trakcie (bardzo zależałoby mi na doczytaniu się dokumentacji - jeżeli zajdzie taka potrzeba - a zajdzie, z tego co czytałem w internecie). O matematyce nie piszę, ponieważ jestem dobrej myśli i wnioskuję, że sama się rozwinie podczas pisania programów (oczywiście nie dosłownie).

Pozdrawiam i wesołych

Dyzajash

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #16 dnia: 2011-12-24, 23:58:17 »
Podczas pisania programów rozwijasz przede wszystkim logiczne myślenie. Nie samą matematykę. Od rozwoju samej matmy jest tłuczenie przykładów i zbiory zadań.

"A co z angielskim ?"
Angielski był i będzie potrzebny (chociaż rosyjski nabiera coraz bardziej na popularności). Ale o niego się nie martw aż nadto. By zrozumieć dokumentację potrzebujesz jego podstaw i znajomości używania słownika + głowy. A nie wiedzy nabytej od razu. Nie zrażaj się też dużym natłokiem tekstu. Dzięki jednoczesnym programowaniu i poznawaniu dokumentacji po ang opanujesz język bardzo szybko i na pewno poprawisz swoje oceny ;). Wystarczą tylko chęci.

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #17 dnia: 2011-12-25, 00:05:33 »
Cytat: kaliber44
A co z angielskim ? Stoję z nim słabo (mam jedynke na to półrocze) i właśnie nie wiem - uczyć się angielskiego przed samym programowaniem, czy w trakcie (bardzo zależałoby mi na doczytaniu się dokumentacji - jeżeli zajdzie taka potrzeba - a zajdzie, z tego co czytałem w internecie).
Wg mnie Twoje podejście jest niewłaściwe. Mówisz o nauce j. angielskiego oraz programowania jak o nauce jeżdżenia na rowerze albo nauce czytania -- kiedy już opanujesz tę umiejętność, właściwie niewiele więcej jest do zrobienia. Tak jak gdyby zbiór "umiejętność posługiwania się j. angielskim"/"umiejętność programowania" był skończony.

Zarówno programowanie, jak i j. angielski, to takie dziedziny, w których zawsze będzie coś nowego do nauczenia. Zawsze będzie jakiś nowy język programowania, jakiś nowy paradygmat, jakiś nowy algorytm, jakaś nowa biblioteka, jakiś modny sektor. Nie możesz podchodzić z założeniem, że po osiągnięciu jakiegoś etapu przypinasz sobie etykietkę "opanowane" i spoczywasz na laurach. Kto stoi w miejscu ten się cofa.

Bez języka angielskiego będzie trudno, więc zdecydowanie jest to coś, w czym musisz się podszkolić. Pamiętaj, że najwięcej uczysz się wtedy, gdy jest to Ci coś do czegoś potrzebne oraz przez zabawę. Ja (oraz wielu moich znajomych) nauczyłem się języka angielskiego dzięki grom wideo. Gdy w dialogu pojawiało się jakieś nieznane słowo, brało się słownik i szukało go. Przepisywało się całe dialogi na kartkę papieru. Po kilku godzinach co częściej powtarzane słówka już się pamiętało i z każdą kolejną grą do słownika zaglądało się coraz rzadziej. Uważam że to jedna z najskuteczniejszych metod nauki języka.
(Oczywiście prędzej czy później trzeba będzie wkuć trochę teorii, jak np. czasy, a to bez podręcznika/repetytorium już nie będzie możliwe).

Dzisiaj jest trochę trudniej, bo raz że coraz więcej gier jest polonizowanych, dwa że coraz częściej dialogi są mówione a nie pisane. Ale w Internecie znajdziesz setki anglojęzycznych artykułów z interesującej Cię dziedziny. Możesz zacząć choćby od Wikipedii w podstawowym angielskim.

Warto też oglądać filmy z anglojęzycznymi napisami, aby oswoić się z wymową, ale to już tak na marginesie.

kaliber44

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #18 dnia: 2011-12-25, 01:49:34 »
a czy nie lepiej by było najpierw nauczyć się dobrze programować strukturalnie, przed obiektowym stylem? No i do czego ty wykorzystujesz pythona, że tak się wyrażę? :D

Co do ciągłego uczenia się - minio, wiem, że trzeba ciągle się dokształcać, jednak jest pewien próg, po którym można o sobie powiedzieć, że jest się programistą - i właśnie do tego progu chciałbym dojść. Co do twoich rad odnośnie nauki języka to postaram się wcielić je w życie.

Dyzajash

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #19 dnia: 2011-12-25, 09:36:39 »
"Ja (oraz wielu moich znajomych) nauczyłem się języka angielskiego dzięki grom wideo. Gdy w dialogu pojawiało się jakieś nieznane słowo, brało się słownik i szukało go. Przepisywało się całe dialogi na kartkę papieru. Po kilku godzinach co częściej powtarzane słówka już się pamiętało i z każdą kolejną grą do słownika zaglądało się coraz rzadziej. Uważam że to jedna z najskuteczniejszych metod nauki języka."

Haha! W taki sam sposób i ja się nauczyłem :D !

"a czy nie lepiej by było najpierw nauczyć się dobrze programować strukturalnie, przed obiektowym stylem?"

Najlepiej by było zacząć od C. Ale zaczynając od Pythona będziesz miał prościej, bo poznasz definicje, budowę programów, ukierunkujesz swoje logiczne myślenie. Późniejsze przerzucenie się na inne języki np. C. Będzie znacznie mniejszym wyzwaniem niż jak miałbyś zaczynać od 0. Dlatego ci ten język polecam.

"No i do czego ty wykorzystujesz pythona, że tak się wyrażę? :D"

Pisanie www (Django), pisanie skryptów (choć ostatnio wolę je pisać w ruby <3), szkolę się w qt żeby porzucić już te "konsolowe" programiki. Python ma mnóstwo zastosowań! (poczytaj sobie w tych linkach co ci dałem)

I taka mała uwaga na koniec: (zawsze mi ją powtarzali starsi koledzy jak co raz pytałem "jaki język wybrać?" "a dlaczego ten?" etc...)
 "Przestań nawijać i szukać dziury w całym! Tyś nie polonista! Bierz się za robotę! Bo odkładając pewne rzeczy na później, albo stracisz zapał, albo zapomnisz o nich."

kaliber44

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #20 dnia: 2011-12-25, 17:02:40 »
dyzajash, nie obraziłbyś się jakbym do Ciebie napisał na gadu?

Dyzajash

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #21 dnia: 2011-12-25, 17:22:13 »
Jak ci się uda mnie złapać na gg to proszę bardzo ;)

//napisz jeszcze raz jak pisałeś.