Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Takie pytanie odnosnie programowania  (Przeczytany 14130 razy)

kaliber44

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« dnia: 2011-12-15, 20:36:54 »
Ile lat mieliscie jak zaczynaliscie programowac ?

Sam dopiero od niedawna zacząłem się troszkę bardziej interesować informatyką (za pół roku mam 18 lat) i właśnie nie wiem czy warto w tak późnym czasie uczyć się programowania... jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-12-15, 20:54:33 »
Cytat: kaliber44
nie wiem czy warto w tak późnym czasie uczyć się programowania... jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Moje zdanie jest takie, że nigdy nie jest za późno. Poza tym jesteś jeszcze młody, więc spokojnie warto się uczyć, jeśli chcesz się tym w przyszłości zajmować.

Pozdrawiam!

chmooreck

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-12-15, 21:53:50 »
Cytat: kaliber44
Ile lat mieliscie jak zaczynaliscie programowac ?
5-6, programy przepisywane z bajtka na atari 65XE ;)
Cytat: kaliber44
Sam dopiero od niedawna zacząłem się troszkę bardziej interesować informatyką (za pół roku mam 18 lat) i właśnie nie wiem czy warto w tak późnym czasie uczyć się programowania... jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Jeśli masz w tym kierunku ciągoty, to oczywiście, że warto. Wcale nie jest późno.

kaliber44

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-12-17, 21:31:06 »
Mam problem z lazarusem pod ubuntu (zainstalowane środowisko fpc jak coś) mianowicie - tworzę nowy program - wybieram okienko konsolowe - piszę program - buduję go a następnie chcę uruchomić. Podczas ostatniej czynności wywala mi błąd o jakiejś zmiennej i(?), program oczywiście się nie włącza, a lazarus nie odpowiada na żadne zadanie. Wiecie jak temu zaradzić?

@tak odbiegając od tematu - tnie mi się każda gra 3d - jak temu zaradzic? (na ubuntu oczywiscie)

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-12-18, 01:07:04 »
Myślę że wklejenie kodu programu oraz dokładnego komunikatu błędu mogłoby pomóc innym w udzieleniu Tobie pomocy, ale co ja tam wiem o życiu.

kaliber44

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-12-18, 11:30:00 »
wklejenie kodu nic nie da - ale jeżeli chcesz to proszę :
begin
 writeln('elo');
 readln;
end.
Żaden program nie chcę się pokazać po przebudowaniu i uruchomieniu. :/

al-czerniawski

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-12-19, 22:44:00 »
Cytat: kaliber44
(za pół roku mam 18 lat) i właśnie nie wiem czy warto w tak późnym czasie uczyć się programowania... jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Ja jestem po 60-tce :-) i zaczynam się uczyć C C++ i uważam, że warto. Choć uczę się tylko dla siebie.
Ty masz szansę wykorzystać swą naukę w profesji, więc tym bardziej warto się pouczyć.

Ksanderon

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-12-20, 18:32:46 »
w podstawówce już pisywałem jakieś bieżące "zabawki". Uważam, że każdy wykształcony człowiek powinien chociaż pobierznie znać jakikolwiek język programowania- nie wymiatać- po prostu znać, bo to ułatwia wiele spraw i nie jest na to nigdy za późno. To tak jak problem analfabetyzmu.

edit: dzięki, nie zauważyłem. Podstawy matematyki to były dobre 100 lat temu kiedy studia miało kilka procent społeczeństwa. Dzisiaj jeśli chce się należeć do tych kilku procent to trzeba umieć ciut więcej.

edit2: ja miałem tego farta, że jestem "gówniarz" jeszcze i za czasów "mojej podstawówki"(97-03) był już Linux, w miarę tani i dostępny sprzęt a potem nawet internet w bibliotece:) Choć nie powiem- w domku od zawsze było zx spectrum, więc jego asma też znam :D

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-12-21, 00:50:00 »
Ja się nie zgodzę z poprzednią opinią.

Każdy wykształcony człowiek powinien znać podstawy naszej kultury i filozofii, którą się na co dzień (często zupełnie nieświadomie) posługujemy. Konkretne języki programowania (i w ogóle wiedza, że istnieją różne języki programowania) jest już wiedzą na tyle wyspecjalizowaną, że większość osób się bez niej obędzie.

Jeśli już miałbym wskazać zupełne podstawy z dziedziny nauk tzw. "ścisłych", to bym wskazał podstawy matematyki. I to zupełne podstawy -- kolejność wykonywania działań, na czym polegają podstawowe działania matematyczne, pisemne wykonywanie tychże działań matematycznych.

Będąc szczególnie podłym, mógłbym powiedzieć, że każdy wykształcony człowiek powinien znać zasady ortograficzne (i wyjątki od nich), czego szczególnym przykładem jest post na który bezpośrednio odpowiadam.

flak

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-12-21, 21:52:05 »
Cytat: chmooreck
Cytat: kaliber44
Ile lat mieliscie jak zaczynaliscie programowac ?
5-6, programy przepisywane z bajtka na atari 65XE ;)
Chylę czoła.


Ja rozpocząłem tą przygodę z Turbo Pascalem w 4-5 klasie podstawówki na informatyce... a w 8 klasie nauczyciel fizyki wyjaśnił mi do czego służy Turbo Pascal !!!

:)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-12-21, 22:03:52 »
Cytat: flak
Ja rozpocząłem tą przygodę z Turbo Pascalem w 4-5 klasie podstawówki na informatyce...
Ja w podstawówce, to mogłem tylko pomarzyć o informatyce :)

Pozdrawiam!

kaliber44

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-12-23, 23:45:19 »
to w takim razie co polecacie się uczyć? Swoją drogą lata świetlne temu coś tam programowałem (ale doszedłem do typów strukturalnych i na tym się skończyło...), jednak nigdy nie udało mi się większego programu złożyć w całość.

Więc - Co i z czego polecacie się mi uczyć? Możliwie bym najszybciej mógł napisać jakąś prostą platformówkę. No i ile polecacie dziennie się uczyć? mógłbym na to przeznaczyć tylko 2h a i to nie codziennie :/... (zapewne będę w cieniu wśród geeków i specjalistów programujących 6-xx godzin dziennie, ja po prostu nie mam więcej czasu :\\).

Dyzajash

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-12-24, 10:17:39 »
"Programowanie ma być przyjemnością, nie przymusem" Te słowa powtarzał zawsze mój nauczyciel :). Ucz się zawsze tyle ile uważasz, jedni opanują dany materiał w 20min, inni potrzebują na to tygodnia. Ale NIGDY się nie przymuszaj.

Co polecam się uczyć? Ja bym zaczął od C lub Pythona.
Jakiś czas temu Gynvael wypuścił całkiem dobry text jak zacząć: http://gynvael.coldwind.pl/?id=238 . Może on ci pomoże w podjęciu decyzji.

Co później? Z czego się uczyć? To już też ktoś całkiem zwięźle napisał: http://forum.pcformat.pl/FAQ-dla-poczatkujacych-Przeczytaj-zanim-zalozysz-nowy-temat-t

kaliber44

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-12-24, 21:00:36 »
No i na pewno sprawiało by mi to przyjemność(a komu nie?..) tylko sam przyznasz że pisanie słabych, nikomu nie potrzebnych kalkulatorów obliczających pole prostokąta (a w miarę rozwoju rekurencyjnie n!) nie jest zbyt pasjonujące.... Dlatego chciałbym przez ten etap przejść dosyć szybko - od razu układać jakieś programy (ja wiem, jakiś prosty programik do obsługi biblioteki na początek) i w miarę rozwijania tych programów uczyć się nowych rzeczy. W sumie to nie mam pojęcia jakby taki program złożyć w całość - to jest mam parę procedur już napisanych, ale nie mam pomysłu jak to "wkomponować" w program - żeby np. się nie zamykał samoczynnie po wykonaniu zadania etc...

A co do pythona - nie mogłem znaleść żadnego kursu na ten temat (nie licząc kursów opisujących składnie)

@Edit Wybacz - pisałem tego posta przed zajrzeniem w wyżej wymienione linki, i w sumie to mógłbym się pouczyć pythona (masz jakieś kody źródłowe - chętnie bym obczaił). Co do czasu - chcę za rok potrafić napisać jakąś gierkę (zdaje sobie jednak sprawę, że dopiero od tego etapu zaczyna się nauka), a za rok będę już po 18-stce. Patrząc na 15-latków programujących parę lat w wieku parudziesięciu będę wypadał przy nich raczej słabo - dlatego zadałem to pytanie czy warto jeszcze zaczynać.

Pozdrawiam i wesołych.

Dyzajash

  • Gość
Takie pytanie odnosnie programowania
« Odpowiedź #14 dnia: 2011-12-24, 22:50:19 »
" Co do czasu - chcę za rok potrafić napisać jakąś gierkę (zdaje sobie jednak sprawę, że dopiero od tego etapu zaczyna się nauka)"

Nie. Nauka nie zaczyna się dopiero od pisania gier. Z programowaniem jest jak z mówieniem. Najpierw uczysz się wymawiać "mama", "baba", "tata". Dopiero z czasem łączysz te słowa w zdania. Musisz poznać składnie i przyzwyczaić się do niej (szczególnie w pythonie), bo bez tego będziesz złym programistą. Nauka podstaw pythona to kwestia kilku miesięcy. Potem to już kwestia obrania kierunku w którym chcesz podążać. Radzę przetrwać te "nudne" zadania z kalkulatorami, bo co jak co ale wyrabiają one pewne DOBRE przyzwyczajenia i pozwalają szybciej zrozumieć kod.

", a za rok będę już po 18-stce. Patrząc na 15-latków programujących parę lat w wieku parudziesięciu będę wypadał przy nich raczej słabo - dlatego zadałem to pytanie czy warto jeszcze zaczynać."

Ja skończyłem 18 w czerwcu. Zacząłem się uczyć programowania niecałe 2 lata temu. I co jak co, ale w programowaniu najpierw liczy się ZROZUMIENIE tego co się tworzy i chęć nauki. Dopiero na drugim miejscu jest doświadczenie. Radziłbym się nie zrażać. Znam wielu programistów którzy zaczynali dopiero swoją przygodę z C/C++ w wieku 30+ i śmiem twierdzić że są znacznie lepiej ogarnięci niż ci którzy niejako "pod studia" bądź "oby zaliczyć" uczyli się programować. A teraz szukają roboty jako koderzy.

//edit:
Ja uczyłem się z tego:
1) http://wiki.lo5.bielsko.pl/index.php/Uk%C4%85%C5%9B_Pythona (mój "core" podręcznik. Łatwy język, dobre tłumaczenie. Niestety kwestie "naukowe" ciut za krótkie.)
2) http://pl.wikibooks.org/wiki/Zanurkuj_w_Pythonie (Doskonałe uzupełnienie kursu wyżej)
3) http://www.python.rk.edu.pl/w/p/podstawy/ (Różności i Moduły dodatkowe są świetnym dodatkiem do kursu nr. 1 !)
4) http://uoo.univ.szczecin.pl/~jakubs/ (świetne ćwiczenia kontrolne! Jakbyś nie mógł się zmotywować w wymyślaniu własnych)
5) http://www.algorytm.org/kurs-algorytmiki/schematy-blokowe.html (schemat blokowy to twój przyjaciel! Warto się tego nauczyć i rozplanować program przed jego napisaniem. Ułatwi ci to znacząco pracę!)