Nowe posty

Autor Wątek: Starszy laptop, szybka, stabilna dystrybucja z LXDE na starcie  (Przeczytany 4018 razy)

gienq

  • Gość
Cześć. Szukam dystrybucji pod laptopa z Pentium M 1.8GHz, 1GB RAM. 3 lata używam Linuksa, głównie to była Fedora, PCLinuxOS, momentami Ubuntu i Debian.
Szukam dystrybucji:
- stabilnej, ale z dostępem do świeżego oprogramowania użytkowego (przeglądarki, odtwarzacze, LibreOffice)
- sensownie zoptymalizowanej, nieprzeładowanej niepotrzebnymi dodatkami
- LXDE w repo, w miarę dobrze dostosowane do owej dystrybucji
- której konfiguracja nie jest hardkorem - kompilacja wszystkiego, wieczne grzebanie w /etc
Zastanawiam się nad PCLOSem LXDE (z którego aktualnie korzystam) lub Debianem z LXDE (stable czy testing... nie wiem, domagam się stabilności ale nie oprogramowania z epoki kamienia).
Za PCLOS-em:
- BFS
- rolling release, repo małe ale ma wszystk
Za Debianem:
- ogromna społeczność (oprogramowanie, manuale)
- szybszy od PCLOS-a?
- w testingu zawsze w miarę świeże oprogramowanie

  • Gość
Starszy laptop, szybka, stabilna dystrybucja z LXDE na starcie
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-12-11, 16:00:13 »
Ja bym się nawet nie zastanawiał, tylko instalował Debiana testowego.

Jeżeli chodzi o optymalizację, to Arch Linux spisałby się lepiej, ale nie jestem pewien jak z jego stabilnością. Kilka lat temu po aktualizacjach czasem pojawiały się mniejsze lub większe problemy. W Debianie testowym oczywiście również się zdarzają, ale zazwyczaj wystarczy cofnięcie jakiegoś pakietu.

gienq

  • Gość
Starszy laptop, szybka, stabilna dystrybucja z LXDE na starcie
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-12-11, 16:18:19 »
Na archu komputer śmigałby pewnie jeszcze lepiej, ale nie mam ochoty czytać wiki, resetować i sprawdzać czy działa jak powinno.
Debian jest już wstępnie skonfigurowany, mogę zmienić co chcę lub zostawić jak jest.

Ksanderon

  • Gość
Starszy laptop, szybka, stabilna dystrybucja z LXDE na starcie
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-12-20, 18:18:25 »
Debian  jest dobry, lxde jest nie najgorsze(choć jakoś takie kłopotliwe w konfiguracji na początku i co by tu gadać to tylko obudowany openbox- zero "fajnych efekciorów", które tak na prawdę nie bardzo obciążają a praca jest przyjemniejsza), choć sam lubię "ultra lekkie wodotryski" czyli własne "environment"  compiz+emerald +cnky+tint2+pcmanfm.