Nowe posty

Autor Wątek: Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?  (Przeczytany 6697 razy)

djb11

  • Gość
Witam!
Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem laptopa z początku roku `95 z prockiem 100mhz i 24 mb ram`u....niestety na pokładzie tego cacka znajduje się tylko fdd (nie ma CD`romu ani karty sieciowej) Powiedzcie mi jaką dystrybucję mogę na tym zainstalować bezpośrednio z FDD ? Moje wymagania to przede wszystkim środowisko graficzne - jako iż ma on iść do szkolnej biblioteki nie może być na nim coś tekstowego.
Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3069
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-12-03, 21:48:19 »
Najmniejsze środowiska graficzne mają koło 50MB - kuuupa dyskietek :)

Najprościej będzie wyciągnąć twardy (w tych czasach może być szansa na normalny dysk IDE 3,5") i zainstalować system w stacjonarce. Musisz tylko upewnić się, że system jest skompilowany na i486 albo i586 (z tym będzie ciężko). Problemem może być ilość RAM-u i karta graficzna.

Co do samego systemu - są tu magicy od Puppy i innych maleństw, pewnie doradzą co i jak.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

ra-v

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-12-03, 22:21:55 »
Pamiętam że miałem tego typu komputery, ael trochę nowsze. W standardzie miał FDD podłączony pod jakiś port, być może już USB. Opcjonalnie był do niego napęd CD zewn, podłączany chyba w ten sam port - i w niego można by się zaopatrzyć (pewnie za 20zł na allegro znajdziesz). Pytanie czy ten komp ma jakieś wyjścia na takie wynalazki. O czymś na LPT i COM nie ma co marzyć raczej, chyba że ZIP, ale tani nie jest i nie wiadomo czy zbootuje system..

rilicek

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-12-03, 22:43:13 »
Cytat: djb11
... z prockiem 100mhz i 24 mb ram`u....
To może być ciekawa przygoda, biorąc pod uwagę, że współczesne routery mają większe taktowanie procesora i większą pamięć.

Może by pomyśleć o wątku "Oddam za darmo". Czasami ludzie trzymają na strychach/w piwnicach jeszcze w miarę znośny sprzęt i nie mają co z nim zrobić.

djb11

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-12-03, 22:55:40 »
Jeju to jest sprzęt szkolny, który przypadkowo wygrzebałem ze szkolnej piwnicy, nie zamierzam bawić się w szukanie innego, chce zrobić coś z tym. Nie chcę Windows`a 95, bo jako, iż ma to iść do szkoły to wszystko musi być na legalu.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-12-04, 01:31:07 »
Kiedyś była masa jedno-dwu dyskietkowych dystrybucji linuksa, może gdzieś na stronach w zakamarkach sieci się uchowały.
Pamiętam, kiedyś w 'Enterze' był dosyć obszerny artykuł o tym, nawet załączone były takie dystrybucje, niektóre nawet ze środowiskami graficznymi (co prawda prymitywnymi bardzo, ale zawsze). Jak odnajdę płytę, a przynajmniej zlokalizuję w jakim numerze to było, to dam znać ;)

djb11

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-12-04, 12:54:33 »
Nie musi być jedno-dwu dyskietkowa :) może być i 30 dyskietkowa....a co myślicie o DSL ? Da się go jakoś przeportować ze standatowego iso na kilka img ?

zmatczak

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-12-04, 13:56:56 »
Przypadkowo znalazłem taką perełkę:
http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/baslinux/

Wymagania:
Procesor: 386
Pamięć 12MB
Stacja dyskietek 1,44

Całość mieści się na dwóch dyskietkach i zawiera lekki WM - JWM (http://pl.wikipedia.org/wiki/JWM).

rafih

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-12-04, 14:47:18 »
Może jednak Tinycore linux http://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/welcome.html po podpięciu HDD do innego kompa? Jest jeszcze slitaz: http://www.slitaz.org/en/ Te dystrybucje żyją i są używalne. Slitaz wg wiki requires at least 16 MB of RAM to run efficiently i nawet "Finally, there is the "loram-slitaz-cdrom" flavor, which is a simple text-based installer, and it requires 16 MB." Slitaz ma dyskietkę startową więc jeśli do "staruszka" podepniesz CD-ROM, może się udać.

djb11

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-12-04, 14:56:11 »
Dysku nie przepnę, bo niby pinów jest tyle samo co otworków na taśmie, ale za chiny nie wchodzi....Co do CD-ROM`u też nie podepnę bo nie ma USB ;P a odpowiedzcie mi jeszcze proszę na moje poprzednie pytanie :)

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-12-05, 14:49:02 »
Cytat: djb11
Da się go jakoś przeportować ze standatowego iso na kilka img ?
Da się, ale nie warto.
Takie 'w miarę użyteczne' dystrybucje zajmują od 50 MB w górę, przy czym jakiś WM do tego to kolejne 10-20 MB, czyli:
 - Musisz mieć masę (ponad 50) dobrych dyskietek,
 - Zazwyczaj takie dystrybucje mają trochę większe wymagania niż te, które jest w stanie zapewnić ten laptop
 - Prędkość odczytu sprzętu tej klasy z dyskietki wynosi kilka, najwyżej kilkanaście KB/s - stracisz tydzień na instalację i na końcu okaże się, że coś jednak nie działa, któraś dyskietka jest uszkodzona, albo coś poszło nie tak.

A zdradź nam jeszcze jakie zadanie miałby ten laptop w bibliotece pełnić?

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-12-05, 20:53:26 »
A może zwyczajnie dosa tam zainstalować (sorry za ten offtop nie-linuxowy ;p) FreeDos?

Ew. floppix, albo brutalware.

trzczy

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-12-06, 11:25:20 »
Szukam małego szybkiego linuxa. Ma on służyć do oglądania youtube. Próbowałem już slitaz i był bardzo szybki i mały, ale nie da się go wystarczająco spolszczyć.
Z góry dziękuję

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3069
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-12-06, 14:38:28 »
No nie jestem przekonany do tego YT przy P100 i 24MB RAM (a ciągle nic nie wiemy o karcie graficznej - a std VGA to przy najbliżczej "okołofilmowej" rozdziałce 320x200x256 kolorów).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

chmooreck

  • Gość
Jaką dystrybucję da się zainstalować z dyskietki?
« Odpowiedź #14 dnia: 2011-12-06, 14:54:10 »
trzczy sie dokleił do wątku, nie podał jaką ma konfigurację