Nowe posty

Autor Wątek: Pytanie do ekspertów :)  (Przeczytany 3301 razy)

malutki007

  • Gość
Pytanie do ekspertów :)
« dnia: 2011-11-22, 19:36:33 »
Cześć wszystkim dostałem na zadanie szkolne taki problem :

W jaki sposób można by znaleźć rozmiar największego pliku, który można przechować w systemie Linuksowym korzystając z i-węzłów?

Proszę was ekspertów o pomoc ,gdyż ja dopiero się uczę linuxa i nie bardzo wiem gdzie ewentulanie o tym poczytać.
Jak byście mogli chociaż nakierować gdzie szukać informacji na ten temat to bym był bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Piotrek.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Pytanie do ekspertów :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-11-22, 21:07:53 »
Jak już ktoś ma pomóc - choć nie robimy tu zadań domowych - to wklej tu dokładną treść zadania. Czy chodzi o napisanie programu/skryptu, który to zmierzy? Czy o podanie teoretycznej wartości? Jeżeli teoretycznej, to dla jakiego systemu plików? Jeżeli chodzi o "bardzo teoretycznie" to może pomóc rozdział 4.2 w książce Maurice Bacha "Budowa systemu operacyjnego Unix" - tylko że takie ograniczenia to zamierzała historia.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

malutki007

  • Gość
Pytanie do ekspertów :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-11-22, 22:38:17 »
Pytanie brzmi dokładnie tak :

W jaki sposób można by znaleźć rozmiar największego pliku, który można przechować w systemie Linuksowym korzystając z i-węzłów?

Mam jeszcze jedno z tych na ktore nie wiem nawet gdzie szukać odpowiedzi :(
Zad. 5.
Opisz w jaki sposób polecenie mv przenosi plik, chociaż nie rusza bloków danych tego pliku.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Pytanie do ekspertów :)
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-11-22, 23:16:16 »
No to pytanie to bez kontekstu wykładów jest nie do opowiedzenia. Ale:
- w i-węźle masz pole na długość pliku. W chwili obecnej ma albo 32 albo 64 bity. Wszystkie standardowe, współczesne systemy plików mają już 64, poza specjalizowanymi, np do systemów wbudowanych. Więc z tego limitu masz albo 4GB albo nie-chce-mi-się-liczyć-ale-dużo.
- dodatkowo w i-węźle musisz adresować bloki - ale to zależy od konkretnego systemu plików i rozmiaru bloku. Przy "podręcznikowym" przykładzie z Bacha - blok 1kB, adresowanie pośrednie do trzeciego stopnia limit wynosi 16GB. Ale to w przypadku systemów plików zbudowanych na modłę pierwszego ext. Systemy typu xfs, reiserfs, btrfs są zbudowane zupełnie inaczej i ograniczenia rozmiaru plików wynikają ze specyficznej budowy danego systemu.
Podsumowując - ryanair pliku
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Pytanie do ekspertów :)
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-11-22, 23:24:02 »
Sorki, od pewnego rozmiaru tekstu nie da się zapanować nad nim z Andka. Może tak aktywować Tapatalk, admini?
Podsumowujac: maksymalna długość pliku jest mniejszą z wartości
- ograniczenie wynikające z długości pola na długość pliku
- ograniczenie wynikające z ilości bloków, które można zaadresować z i-węzła.

HTH
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

malutki007

  • Gość
Pytanie do ekspertów :)
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-11-23, 08:36:50 »
Dziękuje za odpowiedź bardzo mi pomogłeś.