Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja na nowe czasy  (Przeczytany 3234 razy)

altavis

  • Gość
Dystrybucja na nowe czasy
« dnia: 2011-11-20, 22:20:17 »
Witam.

Od lat używam Ubuntu (od 5.10), zawsze wydawało mi się że "w kupie siła" i powinniśmy unikać rozdrobnienia na jakieś niszowe projekty. Jednak od kilku już wersji nie aktualizuję mojego produkcyjnego środowiska bo wkurzają mnie strasznie te Unity i Gnomy3.

Pracuję na laptopie podłączanym do dodatkowego monitora, w sterach nvidii mam to ładnie ustawione jako niezależne pulpity i najbardziej zależy mi na komfortowej pracy w takich warunkach.

1. Czy w gnome3 (do którego mógłbym się przemóc najlepiej w formie Minta12) nie występują problemy w konfiguracji na 2 monitory? Teraz np. gdy w menu kontekstowym wybieram "Utwórz archiwum" dialog wyskakuje na laptopie mimo, że wybrany został z pulpitu na zewnętrznym monitorze - trochę wkurzające. Czy wszystkie komunikaty, wyskakujące powiadomienia itd zachowują się jak trzeba czy będą przemykać niezauważone pod zamkniętą klapą laptopa?

2. Jak pkt1 wygląda w XFCE?

3. Jak teraz wygląda sprawa z Compizem, którego uwielbiam? W jakim kierunku idzie skoro nie mogą się podłączyć pod gnome3?

4. XFCE korzysta zdaje się z gtk+, czyli z gnoma, a jak to wygląda jeśli chodzi o gnoma3, czy nowa wersja gtk+ jest wykorzystywana w xfce? Czy raczej ten projekt to ślepa uliczka na bibliotekach które nie będą już rozwijane?

Skłaniałbym się chyba ku nowemu Susłowi z xfce, ale jakoś nie kumam tych rpmów.

rilicek

  • Gość
Dystrybucja na nowe czasy
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-11-21, 00:04:55 »
Cytat: altavis
..., ale jakoś nie kumam tych rpmów.
Hmm, tu chyba nie ma nic do kumania. Pobierasz RPM, dwa razy klikasz i masz zainstalowany program.

Choć w sumie najlepiej instalować z gotowych repozytoriów przy pomocy wbudowanego programu do zarządzania oprogramowaniem - YaST. Wyszukujesz, zaznaczasz  i program masz zainstalowany.

altavis

  • Gość
Dystrybucja na nowe czasy
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-11-21, 00:23:50 »
..no dobra, a jak ten program ma jakieś zależności? Czy YaST/zapper czy co tam innego ogarnie je przy takim kliknięciu i co ważniejsze później przy odinstalowywaniu wychwyci niepotrzebne pakiety?

Te ropozytoria jakby rozdrobnione bardziej były, i co śmieszne do najnowszej wersji nie ma chyba sterów nvidii - patrzę po tym ftp nvidii i nie ma do suse12.1.

rilicek

  • Gość
Dystrybucja na nowe czasy
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-11-21, 07:59:58 »
Yast ogarnia zależności, jeżeli chcesz odinstalować pakiet, który jest potrzebny dla innego pakietu, powie Ci to. Nie wiem jak aktualnie jest z samotnymi pakietami, rzadko coś odinstalowuję.

Repozytoria nVidii i Ati są niedostępne przez przeglądarkę. Nie wiem dlaczego tak jest. Natomiast Yast/zypper znajdzie w nich to co jest Ci potrzebne.

Sterowniki nVidii można też zainstalować ze skryptu dostępnego na stronie nVidii.
Jest to kwestia dodania jednego wpisu w odpowiednim pliku i wydania polecenia z konsoli.

Jak będziesz miał problemy na pewno koś na oficjalnym forum Ci pomorze:
http://forum.suse.pl/
lub znajdziesz informację na oficjalnym wiki:
http://wiki.suse.pl/wiki/index.php/Strona_główna

Nie wiem jak bardzo dopracowane jest xfce w openSuse. Osobiście używam KDE. Na dwuletnim laptopie z włączonymi wszystkimi efektami nie mam problemów z wydajnością.

altavis

  • Gość
Dystrybucja na nowe czasy
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-11-21, 13:30:11 »
Z nvidią to akurat straszna nędza. Wydanie było zrobione 16.11 a stery pojawiły się 19.11 - ftp://download.nvidia.com/opensuse/12.1/

Dziękuję Ci rilicek za pomoc. Czy może wypowiedzieć się ktoś na temat compiza i pracy na drugim monitorze? Mam suse na vb, ale sterownika sobie w takim środowisku nie zainstaluję bo karta zgłasza się jako jakaś sztuczna.

rilicek

  • Gość
Dystrybucja na nowe czasy
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-11-21, 15:01:58 »
Jaką masz kartę graficzną?
Nie słyszałem, żeby ktoś miał problemy z dwoma monitorami, sam podłączałem bez problemu drugi monitor do mojego laptopa (z GF 102M).
Najlepiej jak zapytasz się na forum suse, może ktoś będzie miał sprzęt podobny do twojego i da Ci konkretniejszą odpowiedź.

altavis

  • Gość
Dystrybucja na nowe czasy
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-11-22, 09:56:48 »
Mam GT330M i nie ma z nią najmniejszego problemu.

Problemem jest środowisko graficzne, które nie ogarnia w kilku przypadkach tego że klikam coś na drugim monitorze a ono mi efekt tego pokazuje na pierwszym (pisałem wyżej). Nie zasymuluję sobie tego w virtualbox'ie bo tam karta jest wirtualna - nvidii nie zainstaluję, choć dwa monitory mogę sobie ustawić to fakt - w sumie to nawet bez nvidii mogę to sprawdzić ;)

OK, pobadam sprawę w wolnej chwili.

chmooreck

  • Gość
Dystrybucja na nowe czasy
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-11-22, 10:32:00 »
Jeśli używasz compiza: Zarządzanie oknami -> Rozmieść okna