Nowe posty

Autor Wątek: proftp +chmod  (Przeczytany 1997 razy)

wegeras

  • Gość
proftp +chmod
« dnia: 2005-10-23, 13:27:45 »
witam. chciałbym postawić linuxa na ibm-ie 6339-24g (pentium3  667mHz 128 ram chipset intel 810 z wbud 24 bit kartą graf) komputerek będzie tylko pod linuxa dla początkującego użytkownika. jaka dystrybucję byście pod to polecali -w bootowalnym auroxie 9.2 nie odpalają się X-y. nie ukrywam ,że zależy mi na środowisku graficznym. proszę o propozycje -nie wiem czy nowsze dystrybucje ten komputerek pociągnie. dzieki i pozdrawiam

h

  • Gość
proftp +chmod
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-23, 13:56:51 »
http://jakilinux.org/linux_on_old_hardware.php

PIII to nie jest stary sprzęt, uwierz mi. Do niedawna spokojnie pracowałem na pII 350Mhz, i większość rzeczy działała (łącznie z KDE) ;-) Co do wyboru dystrybucji polecam te najbardziej popularne wśród początkujących - mandrake czy ubuntu.

Taki mały cytat ze strony podanej wyżej -
Jednym z mitów na temat instalacji Linuksa na starych komputerach jest pomysł, aby instalować raczej starsze wersje dystrybucji, jak Redhat 7, Slackware 7 czy Debian Potato. W praktyce zysk szybkości w porównaniu z najnowszymi wersjami może okazać się bardzo mały lub żaden (wiele programów wraz z wydawaniem nowych wersji działa coraz szybciej dzięki poprawkom i optymalizacjom), a ściągamy na siebie tym samym jedynie kłopoty w postaci problemów z bezpieczeństwem (systemy te nie są najczęściej wspierane), z kompatybilnością bibliotek (wiele nowym programów wymaga po prostu nowszych wersji bibliotek niż oferują wiekowe dystrybucje) a także z uzyskaniem pomocy od środowiska linuksowego (mało kto obecnie używa takich systemów, trudniej więc będzie o szybką poradę i rozwiązanie problemu).

Maciek_Rutecki

  • Gość
proftp +chmod
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-23, 17:30:06 »
2005-10-23 13:56:51 h napisał:

> http://jakilinux.org/linux_on_old_hardware.php
 >
 > PIII to nie jest stary sprzęt, uwierz mi. Do niedawna spokojnie pracowałem na pII 350Mhz, i
 > większość rzeczy działała (łącznie z KDE) ;-) Co do wyboru dystrybucji polecam te najbardziej
 > popularne wśród początkujących - mandrake czy ubuntu.
 >
 > Taki mały cytat ze strony podanej wyżej -
 > Jednym z mitów na temat instalacji Linuksa na starych komputerach jest pomysł, aby instalować
 > raczej starsze wersje dystrybucji, jak Redhat 7, Slackware 7 czy Debian Potato. W praktyce zysk
 > szybkości w porównaniu z najnowszymi wersjami może okazać się bardzo mały lub żaden (wiele
 > programów wraz z wydawaniem nowych wersji działa coraz szybciej dzięki poprawkom i
 > optymalizacjom), a ściągamy na siebie tym samym jedynie kłopoty w postaci problemów z
 > bezpieczeństwem (systemy te nie są najczęściej wspierane), z kompatybilnością bibliotek (wiele
 > nowym programów wymaga po prostu nowszych wersji bibliotek niż oferują wiekowe dystrybucje) a
 > także z uzyskaniem pomocy od środowiska linuksowego (mało kto obecnie używa takich systemów,
 > trudniej więc będzie o szybką poradę i rozwiązanie problemu).


Popieram przedmowce, sam siedze na Duronie 650MHz, tylko ramu mam duzo: 448MB, ale jak mialem 192 tez nie bylo zle. Na codzien korzystam z XFce+ aplikacje z Gnome i KDE. Pracuje sie przyjemnie, jedynie przy kompilacji jadra czasami dostaje nerwicy (od czekania).

--
Maciek

hakaz

  • Gość
proftp +chmod
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-10-23, 12:38:49 »
Witam
Mam działającego proftp wszystko łądnie chula ale nie moge z poziomu jakiegos klienta zmienic atrubutu pliku ani katalogu czy ktos moze mi pomóc ?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
proftp +chmod
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-23, 12:56:39 »
2005-10-23 12:38:49 hakaz napisał:

> Witam
 > Mam działającego proftp wszystko łądnie chula ale nie moge z poziomu jakiegos klienta zmienic
 > atrubutu pliku ani katalogu czy ktos moze mi pomóc ?

sprawdź najpierw kto jest włascicielem pliku lub katalogu. jeżeli jest nim kotoś inny od aktualnego użytkownoika, to taką operację da się zrobić z poziomu roota.
pozdrawiam
roca
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

hakaz

  • Gość
proftp +chmod
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-23, 13:17:52 »
2005-10-23 12:56:39 roca napisał:

 > sprawdź najpierw kto jest włascicielem pliku lub katalogu. jeżeli jest nim kotoś inny od
 > aktualnego użytkownoika, to taką operację da się zrobić z poziomu roota.
 > pozdrawiam
 > roca

heh zapomaniłem o tym żeczywiscie masz racje :)

Problem rozwiązany :)