Nowe posty

Autor Wątek: Zmienić W7 na linuxa  (Przeczytany 3907 razy)

Hisio

  • Gość
Zmienić W7 na linuxa
« dnia: 2011-11-15, 17:23:27 »
Cześć, mam następujący problem. Posiadam netbooka sony vaio VPCM13M1E z zainstalowanym windowsem 7. Działa mi momentami strasznie wolno, więc postanowiłem zmienić go sobie na debiana, ale nie mam pojęcia jak się do tego zabrać żeby czegoś nie spartolić. Wystarczy, że włączę instalator linuxa i w nim będzie opcja żeby sformatować/usunąć/wysłać w piekielną otchłań W7, czy muszę to najpierw zrobić ręcznie? Z góry dziękuję za udzieloną pomoc.

  • Gość
Zmienić W7 na linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-11-15, 17:44:21 »
Zdecydowanie odradzam Ci wysyłanie Windows7 w piekielną otchłań. Przypuszczam, że w przypadku braku napędu optycznego laptop posiada partycję recovery i w związku z tym tylko przy pomocy tej partycji będziesz mógł kiedyś ewentualnie przywrócić / naprawić Windowsa.
Co do instalacji Debiana - rozważ instalację obok Windowsa jako drugi system. Poczytaj o ręcznym przygotowaniu partycji dla linuksa:
http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Instalacja-systemu,Demonstracja,11279.html
Następnie przygotuj USB z instalacyjną wersją Debiana (zajrzyj tutaj):
http://www.google.com/search?q=Debian+liveusb&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl-PL:unofficial&client=iceweasel-a
Do przygotowania partycji można też użyć każdej innej dowolnej dystrybucji linuksa, która zawiera program GParted oraz można z niej przygotować LiveUSB np. SystemRescueCD:
- strona pobierania:
http://www.sysresccd.org/Download
- przygotowanie LiveUSB:
http://www.sysresccd.org/Sysresccd-manual-en_How_to_install_SystemRescueCd_on_an_USB-stick .

Hisio

  • Gość
Zmienić W7 na linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-11-15, 17:48:27 »
Wielkie dzięki, idę oddać się lekturze:)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Zmienić W7 na linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-11-16, 00:44:07 »
Cytat: Hisio
Wystarczy, że włączę instalator linuxa i w nim będzie opcja żeby sformatować/usunąć/wysłać w piekielną otchłań W7, czy muszę to najpierw zrobić ręcznie? Z góry dziękuję za udzieloną pomoc.
Wystarczy wejść na strone http://goodbye-microsoft.com, pobrać instalator i rozpocząć egzorcyzmy :) W przypadku Debiana, istanieje specjalny obraz dla urządzeń uruchamianych z pendrajwa itp. Obraz iso uruchomiony z pendrajwa nie rozpocznie instalacji, gdyż instalator będzie szukał płyty w napędzie, której nie ma ;)

Windowsa zawsze warto zostawić, jeśli nie chcesz współdzielić dysku, proponuję pobrać CloneZilla w wersji dla pamięci podłączanych prez USB, sklonować partycję z Windowsem lub całą partycję i zachować sobie Windowsa jako kopię zapasową w razie, gdyby kiedyś był potrzebny.

Na netbookach pakują raczej Windows 7 Starter, który jest raczej nieużywalny z powodu ograniczeń, to tak, jakby mieć Windows Mobile lub Windows Phone na komputerze, podejrzewam, że Android na komputerze by był lepszy ;)


Pozdrawiam!

  • Gość
Zmienić W7 na linuxa
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-11-16, 22:43:44 »
Cytat: roobal
W przypadku Debiana, istanieje specjalny obraz dla urządzeń uruchamianych z pendrajwa itp. Obraz iso uruchomiony z pendrajwa nie rozpocznie instalacji, gdyż instalator będzie szukał płyty w napędzie, której nie ma ;)
Jedną z nowości w Debianie 6.0 jest obsługa isohybrid (drugi akapit), co oznacza, że obraz ISO można po prostu wgrać na pendrive poleceniem dd i powinno działać. Osobiście tego nie sprawdzałem (ostatni raz instalowałem Debiana krótko po zamrożeniu Squeeze'ego), ale wydaje mi się, że gdyby sprawa wyglądała aż tak fatalnie jak to przedstawiasz, to już dawno zostałoby to zgłoszone i poprawione.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Zmienić W7 na linuxa
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-11-17, 00:03:23 »
Cytat: Minio
Osobiście tego nie sprawdzałem (ostatni raz instalowałem Debiana krótko po zamrożeniu Squeeze'ego), ale wydaje mi się, że gdyby sprawa wyglądała aż tak fatalnie jak to przedstawiasz, to już dawno zostałoby to zgłoszone i poprawione.
Też już dawno nie instalowałem Debiana, ale na jednym z forów ktoś pisał, że to nadal występuje. Wątpię, aby to był błąd, poza tym istnieje specjelanie przygotowany obraz pod pamięci podpinane pod USB.

Cytuj
A new feature with squeeze is the addition of isohybrid support to the i386 and amd64 CDs, DVDs and BDs. To make a USB stick bootable with one of these images used to mean following some extra procedures after downloading the image; instead, now all that is required is to simply write the image directly to the USB stick. For more information please see the “Preparing Files for USB Memory Stick Booting” section in the Installation Guide.
Szczerze powiedziawszy, trzeba to spróbować, akurat mam w planach powrócić do Debiana ;)

Pozdrawiam!

Ksanderon

  • Gość
Zmienić W7 na linuxa
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-11-18, 11:15:36 »
da się, piszę o tym arta, dziś bedzie, ale robię to jeszcze prościej- działa z wieloma jeśli nie wszystkimi dystrybucjami:)

wystarczy skopiować zawartość obrazu płyty na pendrive, ustawić flage bootowalności partycji i doinstalować syslinux z odpowiednimi flagami oraz zmienić w katalogu isolinux nazwę pliku isolinux.cfg na syslinux.cfg

  • Gość
Zmienić W7 na linuxa
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-11-18, 13:35:36 »
Cytat: Ksanderon
wystarczy skopiować zawartość obrazu płyty na pendrive, ustawić flage bootowalności partycji i doinstalować syslinux z odpowiednimi flagami oraz zmienić w katalogu isolinux nazwę pliku isolinux.cfg na syslinux.cfg
Jeżeli uważasz że jest to prostsze niż:
dd if=Debian.stable.iso of=/dev/sdb
to zupełnie odmiennie rozumiemy słowo "prosty".

Natomiast syslinux zdecydowanie ma tę zaletę, że działa ze zwykłymi obrazami ISO (przygotowanymi do wypalenia na płycie).
Nie jestem pewien, czy unetbootin nie robi wszystkich tych kombinacji z syslinux za użytkownika.