Nowe posty

Autor Wątek: ekran LED nie podświetla się  (Przeczytany 3479 razy)

przeka1

  • Gość
ekran LED nie podświetla się
« dnia: 2011-11-06, 09:55:11 »
Witam!
Od tygodnia próbuję zainstalować którąś z dystrybucji Linuxa na swoim laptopie (Acer emachines E725). Problem w tym, że, gdy włącza się system (w niektórych dystrubucjach jest też tak i w instalatorze), ekran przestaje być podświetlany. W praktyce wygląda to tak, że na pierwszy rzut oka myślisz, że na ekranie nic na nim nie ma, a gdy podsuniesz go pod lampę, albo okno i odpowiednio ustawisz matrycę, coś widać (instalator, lub już zainstalowany system), jednak na tyle słabo, że  komputer do niczego się nie nadaje. Próbowałem już z SUSE'm, Mandrivą, Ubuntu, Fedorą i cały czas to samo. Co ciekawe normalnie działało mi Ubuntu w wersji 9.04, ale 11.04 już nawala. Linux instalowałem na wielu komputerach, ale tylko na tym jest taki problem.  Proszę o pomoc.

Aman

  • Gość
ekran LED nie podświetla się
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-11-06, 16:13:29 »
Problem pojawił się w wersji kernela około 2.6.32 (na tym wszystko jeszcze działa).
Do parametrów bootowania dodaj nomodeset i instaluj system w konsoli.

Do autostartu (rc.local lub podobnym pliku) w działającym systemie dopisz:
setpci -s 00:02.0 F4.B=80

Ale najpierw sprawdź urządzenie poprzez lspci | grep VGA
Na pewno pomoże.

przeka1

  • Gość
ekran LED nie podświetla się
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-11-10, 13:40:24 »
zadziałało! dzięki! a dla kogoś, kto będzie miał ten sam problem i natrafi na ten wątek: w linuksie suse odpowiednik pliku rc.local to before.local i after.local, natomiast tekst podany w odpowiedzi wyżej należy wkleić do pliku before.local, znajdującego się w lokalizacji /etc/init.d