Nowe posty

Autor Wątek: Linuks dla uczniów  (Przeczytany 3980 razy)

Nights

  • Gość
Linuks dla uczniów
« dnia: 2011-11-05, 22:20:07 »
Witam!

Poszukuję linuksa na bardzo słaby sprzęt (256mb ram, jak nie mniej, innych danych nie jestem w obecnej chwili podać) do pracowni komputerowej. Obsługa musi być prosta dla uczniów. Obecnie zainstalowany mamy windows 95, który zostanie usunięty.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linuks dla uczniów
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-11-05, 22:34:58 »
Postaw gentoo ze Stage 1 :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Linuks dla uczniów
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-11-05, 22:48:26 »
Cześć. Kiedyś na jeszcze mniejszej ilości pamięci RAM, instalowałem kompletną dystrybucję z lekkim środowiskiem Xfce - Zenwalk. Widzę, że minimalne wymagania odnośnie pamięci RAM uległy lekkiej zmianie, urosło do 256 Mb.
Zenwalk jest szybką, opartą o sprawdzonego Slackware dystrybucją. Posiada "dopieszczone" środowisko Xfce, narzędzia do obsługi zależności, przez co instalacja aplikacji stała się... banalna. Według mnie doskonały wybór dla nieco starszych komputerów stacjonarnych i laptopów / notebook'ów.

Od razu odradzam wersję z Gnome - za mało RAM'u. Hmm, pojawiła się możliwość wyboru Zenwalka z OpenBox'em, ale ta edycja, według opisu, przeznaczona jest dla użytkowników, którzy chcą "grzebać" w systemie i zacząć się uczyć Linuksa a także dla ludzi, którzy nie boją się konsoli. Dlatego myślę, że odpowiednia w Twoim przypadku będzię edycja Standardowa dzięki, której właściwie zaraz po instalacji  będzie można  słuchać muzyki, oglądać filmy, skanować, drukować, pisać dokumenty, edytować zdjęcia, bez dodawania czegokolwiek, nagrywać płyty CD/DVD i wiele, wiele innych czynności.

Zenwalk Standard Edition Screenshots
Zenwalk OpenBox Edition Screenshots

Ja również chętnie przeczytam opinie innych użytkowników, odnośnie lekkich dystrybucji.

EDYCJA: przypomniałem sobie, że instnieje Edubuntu, którego nazwa wskazuje jakie jest przeznaczenie. Niestety nigdy nie korzystałem z tej wersji Ubuntu. Mogę jedynie napisać, że kilka tygodni temu instalując Xubuntu (podobnie jak Zenwalk korzystające ze środowiska Xfce) wykorzystując Wubi miałem sporo problemów ze stabilnością, responsywnością, szybkością... na komputerze z 1.5 GB pamięci RAM!

  • Gość
Linuks dla uczniów
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-11-05, 23:06:51 »
Ja bym dał szansę czemukolwiek z LXDE.

Przy czym jeżeli to jest pracownia komputerowa w szkole, to powinieneś zadbać o to, aby wszystkie stanowiska posiadały identyczny zestaw oprogramowania. Inaczej będzie to uciążliwe nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczyciela (zwłaszcza jeśli to szkoła podstawowa i uczy się podstaw obsługi komputera — jeden uczeń nie będzie miał np. "mojego komputera" i jego właściwości).

Ksanderon

  • Gość
Linuks dla uczniów
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-11-06, 09:37:47 »
debian testing + lxde rulez.
Szybka i prosta instalacja, bardzo stabilny system, dobra, aktywna społeczność- np. DUG, ogrom pakietów(stosunkowo nowych) i poradników, tutków  a do tego minimalne wymagania sprzętowe- do uruchomienia z lxde potrzeba(bez dodatkowych usług) 64 mb ram, bez grafiki da rady zajść poniżej 16 :)
Wymagana minimalna wiedza o Linux- pierwsze kroki z nowym systemem(dostosowywanie do potrzeb) robimy zwykle w konsolce.

  • Gość
Linuks dla uczniów
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-11-06, 13:54:24 »
Cytuj
debian testing + lxde rulez.
Podpisuję się pod tym wszystkiemi członkami ;] Xfce też daje radę.
marcin@debian:~$ free -m
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:           756        511        244          0         25        249
-/+ buffers/cache:        236        520
Swap:          509          0        509
Oczywiście LXDE też jest świetnym wyborem - z czystym sumieniem polecam.

  • Gość
Linuks dla uczniów
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-11-06, 14:25:36 »
Cóż, jest jeszcze coś takiego jak Puppy Linux.
Małe, szybkie, nieskomplikowane.

Puppy

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linuks dla uczniów
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-11-06, 16:19:45 »
Przy tej ilości pamięci powinien pójść bardzo ładnie slax z xfce
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji