Nowe posty

Autor Wątek: Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą  (Przeczytany 10257 razy)

dawid_wml

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« dnia: 2011-10-22, 18:48:28 »
Witam,

postanowiłem zainstalować sobie Arch'a. Instalacja przeszła dopiero za którymś razem prawidłowo, jednak teraz potrzebuję zaktualizować pakiety, zainstalować środowisko graficzne, itp. Posiadam tylko internet bezprzewodowy PLAY. Czy jest możliwość uruchomienia go pod terminalem ?

Pozdrawiam

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-10-22, 19:25:32 »
Jeżeli zainstalujesz sobie program wvdial, to połączenie będzie bardzo proste. Mój fragment wvdial.conf odpowiedzialny za połączenie z Play Online:
[Dialer Defaults]
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Modem Type = Analog Modem
Baud = 9600
New PPPD = yes
Modem = /dev/ttyUSB0
ISDN = 0
Phone = *99#
Password = none
Username = none
Stupid Mode = 1
Auto DNS = 0
Będziesz potrzebował pakietów z wvdial i ppp oraz ich zależności. W ich instalacji pomóc może stworzenie lokalnego repozytorium.

dawid_wml

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-10-22, 20:04:05 »
Dzięki, chociaż wiem że da radę to zrobić. Mam nadzieję, że sobie poradzę.

ra-v

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-10-22, 21:46:28 »
Kiedyś robiłem ten poradnik dot. modemu w Linuksach. W każdym razie do dziś działa choć korzystam już tylko z NM.

dawid_wml

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-10-22, 21:58:59 »
Tamten sposób chyba wydaje się jakoś łatwiejszy.A czy te pakiety można by było zainstalować w postaci *deb z pendrive'a ?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-10-22, 22:46:27 »
Cytat: dawid_wml
A czy te pakiety można by było zainstalować w postaci *deb z pendrive'a ?
Z tego co mi wiadomo, Arch Linux nie obsługuje paczek deb, możesz jedynie próbować konwersji do tar.gz.

Pozdrawiam!

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-10-22, 22:51:22 »
Przy czym warto dodać, że nie ma to większego sensu, skoro wszystkie wymagane pakiety są przygotowane przez programistów Archa.

dawid_wml

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-10-22, 23:00:45 »
Pakiet ppp miałem już zainstalowany, jednak nie mogę sobie poradzić z odnalezieniem pakietu wvdial.

EDIT: Ok, poradziłem sobie z instalacją tych pakietów jednak po wywołaniu polecenia wvdial play dostaję komunikaty:

Warning section [Dialor play] does not exist in wvdial.conf
Cannot open /dev/ttyUSB0 no such file directory ( tu próbowałem kombinacji z USB0-USB5 i dalej to samo ).

Czy robi to jakąś różnicę jeżeli modem jest od iPlusa  a karta sim od playa ?

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-10-22, 23:44:52 »
Cytat: dawid_wml
Warning section [Dialor play] does not exist in wvdial.conf
A masz w pliku /etc/wvdial.conf sekcję [Dialer play]? Jeżeli po prostu skopiowałeś to co ja podałem w drugim poście tego wątku, to nie masz. Powinieneś wvdial uruchamiać po prostu poleceniem wvdial, bez żadnych argumentów.

Cytat: dawid_wml
Cannot open /dev/ttyUSB0 no such file directory ( tu próbowałem kombinacji z USB0-USB5 i dalej to samo ).
Masz podłączony modem do komputera? Lampka świeci się odpowiednio (zazwyczaj świeci się inaczej jeśli urządzenie nie jest settled, a inaczej, jeśli nie jest tylko połączone z siecią)? Ten modem w ogóle działa na Linuksie (jaki to model?)?

Cytat: dawid_wml
Czy robi to jakąś różnicę jeżeli modem jest od iPlusa  a karta sim od playa ?
Jeżeli modem nie ma zdjętego sim-locka (o ile kiedykolwiek go miał), to robi kolosalną. Z modemami jest tak samo jak z telefonami komórkowymi -- często producenci pozwalają jedynie na używanie karty SIM danego operatora. Aby móc używać karty SIM innego operatora, potrzebne jest zdjęcie sim-locka, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

dawid_wml

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-10-22, 23:50:51 »
Lampka się świeci na zielono, jest to model ZTE MF100 i tak, działa na Linuxie, bo wcześniej nie było żadnych problemów. \\
Po usunięciu już nie występuje problem z sekcją [Dialer play], jednak nadal pokazuje się drugi błąd.

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-10-23, 00:15:51 »
Odłącz modem, ponownie go podłącz, odczekaj kilka sekund i wydaj polecenie dmesg. Wynik tego polecenia przedstaw tutaj na forum. Możesz zrobić zdjęcie monitora, jeśli trzeba (byle było czytelne).

Możesz też podążać za tymi instrukcjami (byłoby to nawet lepsze):
1. Uruchom ponownie komputer z Linuksem, mając odłączony modem.
2. Jak już się zalogujesz itd., podłącz modem.
3. Odczekaj kilka sekund.
4. Skopiuj plik /var/log/messages na pendrive (będziesz do tego potrzebował uprawnień administratora systemu).
5. Korzystając z komputera z dostępem do Internetu, wklej zawartość wspomnianego wyżej pliku na jakąś wklejkę (pokroju http://pastebin.com/) i podaj tutaj link. Albo umieść plik na jakimś FTP czy gdziekolwiek.

dawid_wml

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-10-23, 11:54:03 »
Zastosowałem polecenie dmesg, bo plik /var/log/messages nie zawiera żadnego tekstu. Wykonywałem jako root.


http://www.bankfotek.pl/view/1103995

ra-v

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-10-23, 20:56:36 »
eject /dev/sr1
usb_modeswitch zainstalowany? Podaj konfigurację?

dawid_wml

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-10-23, 22:05:54 »
polecenie
eject /dev/sr1
nie wyświetla nic. Wyskakuje, że nie ma takiego polecenia. Natomiast jest postępo po zainstalowaniu usb_modeswitch, po wklepaniu wvdial niby próbuje się łączyć, ale na końcu wyświetla się Modem not responding.

A konfigurację czego mam podać, laptopa ?:P Jest to MSI: GE 600

PS. Nie wiem czy czasem nie instalować Fedory 16, miałbym trochę łatwiej przy instalacji i nie musiałbym pobierać środowiska graficznego.

  • Gość
Internet bezprzewodowy/mobilny pod konsolą
« Odpowiedź #14 dnia: 2011-10-23, 23:25:51 »
Zobacz te dwie strony -- dotyczą tego samego modemu, może któreś z proponowanych porad i Tobie pomogą:
http://www.linuxquestions.org/questions/debian-26/how-to-install-zte-mf100-3g-hsdpa-840081/
http://xh23.wordpress.com/2010/01/24/modem-usb-3g-zte-mf100-en-debian-gnulinux/

Myślę że zainstalowanie Fedory jest w Twojej sytuacji całkiem rozsądnym rozwiązaniem.