Nowe posty

Autor Wątek: Kubuntu zainstalowany na dysku zewnętrznym - nowe menu bootowania.  (Przeczytany 3930 razy)

smithinger44

  • Gość
Hej.
Zainstalowałem sobie Kubuntu na moim HDD zewnętrznym bez czyszczenia jego(Na HDD wewnętrznym mam Windows 7). Nie spodziewając się tego, że przy okazji dostanę nowe menu bootowania i nie możliwość odpalenia 7 gdy HDD zewnętrzny nie jest podłączony!

Mianowicie:
-Gdy włączę PC(Laptop) i nie podłączę HDD dostaję coś w rodzaju "There is no such Device" i jakieś litery i cyfry(Nie pamiętam dokładnie)
-Jak podłączę dostaję niebieskie menu bootowania(Jak zainstalowałem Do Visty 7 był czarny) i jest na nim 2 wersje Kubuntu, jakieś 2 razy "Test Memory" i 7(Nie włączałem jej narazie).

Czy jest jakaś możliwość przywrócenia menu bootowania abym mógł odpalić 7 gdy nie mam Zew. HDD podłączonego?

Dzięki.

  • Gość
Kubuntu zainstalowany na dysku zewnętrznym - nowe menu bootowania.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-10-27, 18:33:42 »
Najwidoczniej instalator Kubuntu nadpisał program rozruchowy Windowsa GRUB-em.
Na forum Windowsa zapytaj, jak przywrócić jego program rozruchowy (ten problem nie ma nic wspólnego z Linuksem i tematyką tego forum).
Programistom Kubuntu zgłoś błąd, informując że podczas instalacji systemu na zewnętrznym dysku twardym GRUB jest instalowany na dysku lokalnym.

dawid_wml

  • Gość
Kubuntu zainstalowany na dysku zewnętrznym - nowe menu bootowania.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-10-27, 23:43:17 »
Włóż płytę z Windowsem i ustaw bootowanie z płyty. Gdy uruchomi się instalator, wybierz "Napraw". Będzie Ci szukało chyba istniejącej wersji systemu. Powinno udać Ci się te okienko zamknąć krzyżykiem. Kolejnym krokiem będzie wybieranie "Konsoli odzyskiwania", tam zalogujesz się do swojego systemu wpisując "0" (jeśli system był na C) i po tym dajesz hasło do logowania (jeśli nie było to wciskasz Enter). Po zalogowaniu się wpisujesz:

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
Te polecenia pozwolą na przywrócenie loadera Windows 7.

Zalin

  • Gość
Kubuntu zainstalowany na dysku zewnętrznym - nowe menu bootowania.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-10-29, 13:22:33 »
Uczyń tak jak napisał powyżej kolega.
Ja od siebie dodam, że jeśli Kubuntu (bądź innego linuksa) masz na dysku zewnętrznym, warto zainstalować program rozruchowy właśnie na jego partycji systemowej. Dzięki temu gdy podłączysz dysk zewnętrzny - będzie bootloader Kubuntu, gdy dysk nie będzie podpięty, zobaczysz tylko ekran startowy windowsa. (chyba, że dalej istniał będzie problem, ale tym razem z flagami rozruchowymi)

Nie wiem jak wygląda instalator Kubuntu, ale jeśli w jego trakcie program nie pyta się, gdzie zainstalować Gruba (czy w MBR, czy na partycji systemowej), to jest to z jednej strony uproszczenie, z drugiej zaś może powodować komplikacje, o których pisze dawd_wml.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Kubuntu zainstalowany na dysku zewnętrznym - nowe menu bootowania.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-10-29, 13:38:05 »
Pyta się. Jak robisz ręczne partycjonowanie to na dole ekranu jest drop-menu z wyborem, gdzie zainstalować GRUBa. Domyślnie jest /dev/sda.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy