Nowe posty

Autor Wątek: Udostępnienie root oraz media  (Przeczytany 2709 razy)

Umysłowy-inwalida

  • Gość
Udostępnienie root oraz media
« dnia: 2011-10-22, 08:06:18 »
Witam wszystkich bardzo bardzo serdecznie.

Z wolna przechodząc do mojego tematu chciałem najpierw przybliżyć trochę moją sytuacje. Jakiś czas temu na allegro kupiłem laptopa (Dla Mamusi xD do exploracji internetu) o bardzo niskich parametrach okazało się że jest tam zainstalowany ubuntu a na domiar złego nie wiem jaki tam jest user/haslo. kolejnym problemem z jakim się borykam to fakt że moja mama ostatnio w czasopiśmie "Cztery kąty" dostała płytę CD i nie może jej uruchomić (oczywiście czytnik widzi zawartość płyty).
Nie trudno też zauważyć że moja znajomość linuxa jest na poziomie żłobka tudzież raczkuje. Chciałem się dowiedzieć o sposobach uzyskania roota przez konsole itd...
nie mam livecd.

Więc bardzo proszę o pomoc.
Dziękuję.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Udostępnienie root oraz media
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-10-22, 23:07:11 »
Cytat: Umysłowy-inwalida
est tam zainstalowany ubuntu a na domiar złego nie wiem jaki tam jest user/haslo.
Hasło można zresetować z poziomu LiveCD

Cytuj
kolejnym problemem z jakim się borykam to fakt że moja mama ostatnio w czasopiśmie "Cztery kąty" dostała płytę CD i nie możesz jej uruchomić (oczywiście czytnik widzi zawartość płyty).
Co to dokładnie znaczy? Nie możesz uruchomić żadnego pliku z płyty, nawet pliku tekstowego, czy nie może uruchomić jakiejś aplikacji (która na pewno działa tylko pod systemami z rodziny Windows)?

Cytuj
Chciałem się dowiedzieć o sposobach uzyskania roota przez konsole itd...
http://lmgtfy.com/?q=jak+zalogowa%C4%87+si%C4%99+na+konto+root+w+Ubuntu

Albo uruchamiasz terminal i wpisujesz w nim

man sudo
tam masz wszystko dokładnie opisane.

Cytuj
nie mam livecd.
Warto sobie skombinować, chociażby do resetowania hasła, czy ponownej instalacji systemu. Proponuję pobrać stąd Ubuntu 10.04 LTS (z dłuterminowym wsparciem technicznym - do 2013 roku), żeby zainstalować raz i mieć spokój na 2 lata, jedynie aktualizować system na bieżąco.

Pozdrawiam!

AnuAthame

  • Gość
Udostępnienie root oraz media
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-12-30, 18:47:32 »
Hasła roota nie ma w Ubuntu , programy jako root uruchamiasz wpisując w Cli 'sudo nazwaprogramu' bez cudzyslówia, więc wystarczy twoje hasło. Jeżeli koniecznie chcesz używać  roota to wpisz w Cli "sudo passwd' wpisz swoje hasło i potem ustaw hasło roota. 'Cztery kąty' powinno pójść z wine ale najpierw musisz zainstalować czyli wpisz w cli 'sudo apt-get install wine' Potem spróbuj dwa razy kliknąć na plik exe na płycie albo z cli 'wine /sciezka/do/programu.exe'

ps. Cli to konsola lub terminal.