Nowe posty

Autor Wątek: Jak cofnąć ostatnią aktualizację pakietu?  (Przeczytany 8954 razy)

matejkowy

  • Gość
Jak cofnąć ostatnią aktualizację pakietu?
« dnia: 2011-10-22, 18:11:16 »
Witam serdecznie!

Ostatnio zaktualizowałem wine, przez co jedyny windowsowy program którego muszę używać przestał działać jak należy. Chciałbym cofnąć zmiany po tej aktualizacji, ale nie wiem jak to zrobić.
Mój system to: Kubuntu 10.10; KDE 4
Dodam jeszcze, że do aktualizacji używam KPackageKit

Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Gość
Jak cofnąć ostatnią aktualizację pakietu?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-10-22, 20:59:40 »
Musisz zainstalować poprzednią wersję wine, nadpisując przy jej pomocy aktualną. Możesz ją zainstalować z paczki .deb przy pomocy dpkg lub gdebi (który jest narzędziem graficznym i chyba potrafi sobie radzić z zależnościami). Podstawowe pytanie jednak brzmi: skąd wziąć paczki .deb?

1. Jeżeli nie czyściłeś systemu, to powinieneś je znaleźć w katalogu /var/cache/apt/archives/
2. Możesz spróbować poszukać ich na stronie http://archive.ubuntu.com/ubuntu/.
3. Pakiety źródłowe znajdziesz na stronie https://launchpad.net/ubuntu/+source/wine1.2/+index. Budowanie pakietów binarnych z pakietów źródłowych nie jest chyba specjalnie trudne, ale osoba całkowicie początkująca może mieć z tym problemy (ja nigdy tego nie robiłem, bo i nie miałem potrzeby).

Kiedy już zainstalujesz poprzednią wersję wine (możesz przy tym natknąć się na problemy z zależnościami, tzn. wcześniejsza wersja wine może wymagać wcześniejszej wersji czegokolwiek; siłą rzeczy ten pakiet musisz zdezaktualizować pierwej), musisz zatrzymać aktualną wersję pakietu, aby automatyczne aktualizacje Ci jej nie zaktualizowały. W Synapticu jest od tego specjalna opcja; w tym KPackageKit być może też, nie znam tego programu. Zawsze też pozostaje apt-get oraz APT pinning, ale ta ostatnia opcja jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

matejkowy

  • Gość
Jak cofnąć ostatnią aktualizację pakietu?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-10-22, 22:46:40 »
Dziękuję za podpowiedzi.
Skorzystałem z Synaptic'a. W menu pakiet jest opcja wymuś wersję... i pomogło.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.