Nowe posty

Autor Wątek: Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7  (Przeczytany 3646 razy)

wolfun

  • Gość
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« dnia: 2011-10-20, 17:30:48 »
Witam, z góry przepraszam za może pytanie proste ale przeszukałem googla i różne fora

Problem polega na tym iż zainstalowałem kubuntu, jakby przez przypadek razem z win7 - proszę tylko nie śmiejcie się - na jednej partycji i teraz mam problem:

1 nie mogę odpalić win7 - automatycznie ładuje się kubuntu

2 próbowałem odpalić płytke z win7 - dysk zapasowy utworzony przeze mnie - gdyż posiadam Samsunga z zainstalowanym win7 - niestety bez rezultatów

3 nie wiem co zrobić aby ładował się windows

4 liczę na pomoc i z góry dziękuje

  • Gość
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-10-20, 17:42:19 »
Uruchom system Kubuntu w trybie live-cd - najpierw zaloguj się na konto roota:
sudo su
Następnie podaj wynik polecenia:
sudo fdisk -l
Cytuj
zainstalowałem kubuntu, jakby przez przypadek razem z win7 - proszę tylko nie śmiejcie się - na jednej partycji
Możesz napisać co dokładnie robiłeś? Jaką opcję wybrałeś pryz instalacji: "Wykorzystaj całą dostępną przestrzeń" czy "Ręczne partycjonowanie dysku"?
Jaką wersję Kubuntu instalowałeś?

wolfun

  • Gość
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-10-20, 18:05:11 »
Cytat: marcin'82
Uruchom system Kubuntu w trybie live-cd - najpierw zaloguj się na konto ro
sudo su
Następnie podaj wynik polecenia:
sudo fdisk -l
Cytuj
zainstalowałem kubuntu, jakby przez przypadek razem z win7 - proszę tylko nie śmiejcie się - na jednej partycji
Możesz napisać co dokładnie robiłeś? Jaką opcję wybrałeś pryz instalacji: "Wykorzystaj całą dostępną przestrzeń" czy "Ręczne partycjonowanie dysku"?
Jaką wersję Kubuntu instalowałeś?
zainstalowałem Kubuntu 11.04 i386
niestety nie zwrociłem uwagi czy było to "wykorzystaj całą przestrzeń", czy "Ręczne partycjonowanie...
"Uruchom system Kubuntu w trybie live-cd - najpierw zaloguj się na konto roota: - sorry ale nie dokońca wiem jak mam się zalogować do konta roota - jestem początkujący bardzo

  • Gość
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-10-20, 19:52:36 »
Polecenia, które podałem wykonaj w konsoli. Znajdziesz ją w KMenu (menu programów) -> Applications (Programy) -> Akcesoria. Szukaj pozycji Terminal albo Konsola. Wynik polecenia:
sudo fdisk -l
skopiujesz z konsoli z prawokliku albo skrótem klawiszowym Shift+Ctrl+C.

wolfun

  • Gość
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-10-20, 20:32:44 »
Działam, wyszł coś takiego:


Dysk /dev/sda: 320.1 GB, bajtów: 320072933376
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 38913
Jednostka = cylindrów, czyli 16065 * 512 = 8225280 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Identyfikator dysku: 0x000e622a

Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1   *           1       38396   308412416   83  Linux
/dev/sda2           38396       38914     4156417    5  Rozszerzona
/dev/sda5           38396       38914     4156416   82  Linux swap / Solaris
tomek@tomekKubuntu:~$

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-10-20, 20:46:06 »
W takim razie wybrałeś opcję wykorzystania całej przestrzeni dyskowej podczas instalacji, tym samym usuwając Windowsa i wszystko co miałeś na dysku. Jeśli usunąłeś tylko Windowsa, to zainstaluj go na nowo. Jeśli miałeś na dysku jakieś ważne dane, to pobierz RIP Linux i próbuj odzyskać cały układ partycji przy pomocy programu TestDisk (nie używaj przypadkiem Photorec) lub poproś kogoś ze znajomych, który potrafi odzyskiwać dane.

Cytat: wolfun
niestety nie zwrociłem uwagi czy było to "wykorzystaj całą przestrzeń", czy "Ręczne partycjonowanie...
Trzeba czytać wszystko podczas instalacji, jak się nie czyta tylko wybiera domyślne opcje, to później są takie sytuacje.

Pozdrawiam!

wolfun

  • Gość
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-10-20, 21:08:32 »
Cytat: roobal
W takim razie wybrałeś opcję wykorzystania całej przestrzeni dyskowej podczas instalacji, tym samym usuwając Windowsa i wszystko co miałeś na dysku. Jeśli usunąłeś tylko Windowsa, to zainstaluj go na nowo. Jeśli miałeś na dysku jakieś ważne dane, to pobierz RIP Linux i próbuj odzyskać cały układ partycji przy pomocy programu TestDisk (nie używaj przypadkiem Photorec) lub poproś kogoś ze znajomych, który potrafi odzyskiwać dane.

Cytat: wolfun
niestety nie zwrociłem uwagi czy było to "wykorzystaj całą przestrzeń", czy "Ręczne partycjonowanie...
Trzeba czytać wszystko podczas instalacji, jak się nie czyta tylko wybiera domyślne opcje, to później są takie sytuacje.

Pozdrawiam!
Dzięki za odpowiedź, ale mam jedno pytanie:
Dlaczego nie chce sie odpalić Windows z dysku ratunkowego? jeżeli w bios zaznaczone jest że startować ma s napedu optycznego?

chmooreck

  • Gość
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-10-20, 21:16:21 »
Cytat: wolfun
Dzięki za odpowiedź, ale mam jedno pytanie:
Dlaczego nie chce sie odpalić Windows z dysku ratunkowego? jeżeli w bios zaznaczone jest że startować ma s napedu optycznego?
Zdecydowanie nie to forum.

wolfun

  • Gość
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-10-21, 15:27:46 »
Cytat: chmooreck
Cytat: wolfun
Dzięki za odpowiedź, ale mam jedno pytanie:
Dlaczego nie chce sie odpalić Windows z dysku ratunkowego? jeżeli w bios zaznaczone jest że startować ma s napedu optycznego?
Zdecydowanie nie to forum.
Witam, bo tak mnie nauczono - zdecydowanie.
Również, zdecydowanie dziekuje za przekierowanie o nieomylny instruktorze zdecydowanego postępowania
Zdecydowanie  to forum :)  żegnam

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem z Kubuntu na jednej partycji z win7
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-10-21, 16:12:56 »
@wolfun

Nie chodzi o to, że na forum o Linuksie nie pomagamy z problemami z Windowsem, nie tępimy również tego systemu, chodzi tylko o to, że większość z nas jest specjalistami od Linuksa, a nie od Windows i bywa tak, że na Linuksie możemy znać się lepiej, niż na Windowsie, bo albo jesteśmy specjalistami, albo znamy się na wszystkim, a jeśli ktoś zna się na wszystkim, to ciężko nazwać go specjalistą (w moim rozumieniu, specjalista zna się na jednej konkretnej dziedzinie, a inne rzeczy, które mogą być mu przydatne, zna pobieżnie). To tak jakbyś szedł do mechanika samochodowego z problemem, który powinien rozwiązać elektryk. Na forum o Windowsie będzie na pewno więcej specjalistów od tego systemu, o to tutaj właśnie chodzi.

Cytat: wolfun
Dlaczego nie chce sie odpalić Windows z dysku ratunkowego? jeżeli w bios zaznaczone jest że startować ma s napedu optycznego?
Może płyta została źle nagrana.

Pozdrawiam!