Nowe posty

Autor Wątek: linux dla mnie?  (Przeczytany 10719 razy)

polskipolakzpolski

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #15 dnia: 2011-10-18, 20:30:53 »
Rozumiem. W takim razie jak mogę sprawdzić swój WM?

Ubuntu ściągałem stąd;

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

andrzejwieczorek

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #16 dnia: 2011-10-18, 20:53:34 »
Najprościej będzie po instalacji zainteresować się bardziej szczegółowo wybraną dystrybucją, popracować na niej przez dłuższą chwilę. Wiele szczegółów się wówczas wyjaśni.
Dystrybucje linuksa różnią się od siebie czasem znacznie (nie tylko kwestią środowiska graficznego).
W Twoim przypadku należałoby się najpierw zainteresować unity, gdyż jest to domyślne środowisko w ubuntu.
Można zacząć od:
http://www.ubucentrum.net/2011/10/czynnosci-do-wykonania-po-instalacji.html

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #17 dnia: 2011-10-18, 21:02:37 »
Cytat: polskipolakzpolski
Czy instalacja aplikacji(tych z innych źródeł niż z centrum oprogramowania) odbywa się tylko w terminalu?
Ponieważ jesteś początkujący, to zapamiętaj to stwierdzenie:
nie istnieje coś takiego jak instalacja aplikacji z innych źródeł niż z centrum oprogramowania.

Jeżeli poznasz trochę lepiej Linuksa, to wtedy przyjdzie czas na zrewidowanie tego stwierdzenia. Na razie jednak lepiej będzie, jeśli uznasz je za prawdę absolutną.

Brix

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #18 dnia: 2011-10-19, 00:34:02 »
A to bardzo ciekawe, ponieważ odkąd pamiętam pakiety (tu: rpm) u siebie zawsze mogłem instalować wręcz spod przeglądarki :P

Czasy się zmieniają, widocznie w desktopowych linuksach od dawna nie ma już takich rygorów na instalację pakietów.

Do adminów: O co do kroćset chodzi z tym logowaniem z tym kretyńskim captcha? Macie aż tak ciężkie ataki na serwis czy co??

polskipolakzpolski

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #19 dnia: 2011-10-19, 13:47:21 »
Nigdzie nie mogę znaleźć jak dać ikony na pulpit/na boczny pasek w Unity.

Może ktoś dysponuje taką informacją?

@EDIT; Ponadto zniknął mi pasek boczny, tak po prostu - w jaki sposób go przywrócić i jak zapobiec powtórzenia się sytuacji?

Takie wolne działanie i częste zwiechy np. w centrum aplikacji albo w mozilli, to normalne dla ubuntu?

Mam na myśli wolne w porównaniu do Win7.

Może ma to związek z tym że wszystkie partycje mam typu ext4 z księgowaniem?

polskipolakzpolski

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #20 dnia: 2011-10-19, 16:22:54 »
Problem leżał w compiz'ie - którego reinstall mi nie naprawił problemu więc się zdenerwowałem i zainstalowałem ubuntu od nowa, ale tym razem bez Win7.

Nadal mam problem z ikonami...

Ogólnie strasznie mi się podoba coś takiego;
http://www.youtube.com/watch?v=VvfRpmqKRbs

W szczególności ten pasek u dołu ekranu. Da się zrobić coś takiego bez compiza? Nie chcę znów ryzykować zniknięcia paska bocznego i połowy paska górnego(a konkretnie tej prawej strony).

andrzejwieczorek

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #21 dnia: 2011-10-19, 18:18:52 »
No cóż... Pulpit do którego podałeś link jest strasznie przeładowany efektami i w sumie dobry "na chwilę" by nacieszyć oko lub pochwalić się przed znajomymi, ale w dłuższym czasie może być męczący.
Kwestia gustu, więc jeśli chcesz dalej brnąć w tym kierunku to polecam zainteresowanie się tematem typu: jak upodobnić ubuntu do macosx, a w szczególności tematem docków np. Cairo dock czy Avant Window Navigator.

Pozdr

ktr

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #22 dnia: 2011-10-19, 22:12:54 »
Cytat: chmooreck
Możesz mi powiedzieć na co komu 32GB swapa ?
kiedyś wyczytałem to w jakimś manualu/faq i tak mi zostało 2 * ram, ale faktycznie to były inne czasy .. a że kolega dla którego odpowiadałem nie wspomniał nic o sprzęcie jakim dysponuje to asekuracyjnie napisałem 2*ram ;) w praktyce tworzenie większej partycji wymiany niż 2 GB nie ma sensu .. przynajmniej jeżeli mówimy o stacjach roboczych.
Tu troszkę do poczytania: http://www.sunmanagers.org/pipermail/summaries/2005-February/006111.html

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #23 dnia: 2011-10-19, 22:33:04 »
Cytat: Brix
A to bardzo ciekawe, ponieważ odkąd pamiętam pakiety (tu: rpm) u siebie zawsze mogłem instalować wręcz spod przeglądarki :P

Czasy się zmieniają, widocznie w desktopowych linuksach od dawna nie ma już takich rygorów na instalację pakietów.
Tu nie chodzi o rygory, a o wyrobienie w sobie nawyku korzystania z repozytorium. Po to ono jest, żeby z niego korzystać.

Brix

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #24 dnia: 2011-10-19, 23:12:01 »
Cytat: Minio
Tu nie chodzi o rygory, a o wyrobienie w sobie nawyku korzystania z repozytorium. Po to ono jest, żeby z niego korzystać.
A, z tym jak najbardziej jak najbardziej mogę się zgodzić, bo "windowsowe" nawyki mogą zawsze i wszędzie zaszkodzić. Ale nie ma co się łudzić, nie wszystko zawsze jest lub może być w oficjalnych repo, nie wspominając o otwartości kodu. A coś złośliwego można sobie potencjalnie nawet samodzielnie skompilować ;)

(zgłosiłem właśnie problem z logowaniem, a tu o zgrozo widzę, że dziwnie działa mi podgląd komentarza (edit - sa post też). Pewnie właśnie sam złapałem pierwszego wira na Linuksa... :/)

  • Gość
linux dla mnie?
« Odpowiedź #25 dnia: 2011-10-21, 15:22:24 »
Mam Debiana i jeden (słownie: jeden) program spoza oficjalnego repo -- komercyjny pakiet statystyczny SPSS. Program, którego nie ma w repozytoriach żadna dystrybucja na świecie. Nie czuję się zasobami oficjalnego repozytorium w żaden sposób ograniczony. Nie wiem dlaczego niektórzy uważają, że koniecznie są jakieś programy spoza repozytorium. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy chwilę poszukać by znaleźć coś odpowiedniego.