Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Instalacja systemu, brakuje KDE - debian testing  (Przeczytany 5296 razy)

  • Gość
Instalacja systemu, brakuje KDE - debian testing
« dnia: 2011-09-23, 10:00:36 »
Mam problem z instalacją debiana, dziękuję z góry za wskazwówkę, gdzie popełniłem błąd :)

Pobrałem obraz systemu: "debian-testing-amd64-DVD-1.iso", wypaliłem płytkę i uruchomiłem proces instalacji. Na samym początku instalacji wybrałem jako domyślne środowisko graficzne - KDE, jednak system zainstalował się w jakiejś ubogiej wersji, było (tak mi się wydaje) mniej pytań, niż przy wersji stabilnej. Chodzi głównie o KDE czemu się nie zainstalowało? Może brak go na płycie nr 1 ? Z kolei w wersji stabilnej zainstalowałem KDE w pierwszej płyty.

  • Gość
Instalacja systemu, brakuje KDE - debian testing
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-09-23, 10:51:44 »
1. Listę pakietów na płytach masz ogólnodostępną, więc możesz sobie sprawdzić, czy jest czy nie ma. Na pierwszej płycie DVD KDE jest.

2. Może uruchomiłeś instalację (pół)automatyczną? To by tłumaczyło mniejszą liczbę pytań (o ile ona faktycznie była mniejsza, a nie "wydaje się że była mniejsza").

3. Obrazy dla testinga są budowane z automatu i nikt ich nie testuje. Mogą zawierać błędy. Dlatego lepszym pomysłem jest instalacja minimalnej wersji systemu w wersji stabilnej (instalator jest dopracowany i działa), aktualizacja wszystkiego do wersji testowej i dopiero instalacja dalszych komponentów. (Niby można zainstalować wszystko co trzeba i dopiero zaktualizować do testinga, ale po co dwa razy ściągać pakiety?)

4. Twój problem właściwie polega na tym, że system nie daje się zainstalować, czy na tym, że na zainstalowanym systemie nie ma KDE? Bo jeśli to drugie, to wystarczy się zalogować jako root, wydać polecenie
aptitude install kde-standard kdm
(albo apt-get, zależy z czego korzystasz). Potem
/etc/init.d/kdm start
i już powinieneś móc zalogować się do KDE.

  • Gość
Instalacja systemu, brakuje KDE - debian testing
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-09-23, 11:53:53 »
Wogóle dziwnie się instaluje ten system z wersji testing. Myślałem żeby od razu testing, bo upgrade z wersji stabilnej do testowej robi pewnie trochę śmietnik w systemie, ale posłucham Twojej rady, lepiej pójść na łatwiznę czasem  :)

Dziękuję

  • Gość
Instalacja systemu, brakuje KDE - debian testing
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-09-23, 12:28:06 »
To już nie zawracaj sobie głowy płytami DVD. Zajrzyj tutaj:
http://www.debian.org/devel/debian-installer/
Przetestuj to na VBox, jeśli Ci będzie odpowiadać to działaj ;]
Instalację środowiska KDE ładnie opisano tutaj:
http://wiki.debian.org/KDE
KDM powinien być w tych pakietach jako zależność. Prosto, szybko i bez kłopotów ;]

  • Gość
Instalacja systemu, brakuje KDE - debian testing
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-09-27, 08:18:55 »
Zainstalowałem KDE obok Gnome, ale nie umiem go podnieść. W /etc/X11/default_x_server (nie pamiętam dokładnie nazwy) zamieniłem linijkę /usr/sbin/gdm3 na /usr/bin/kde. KDE się odpaliło ku mojemu zadowoleniu, ładnie się loguję i bum czarno, o dziwo terminal w okienku się ukazał i mogłem wpisać exit i KDE zrobiło halt :)
Być może uruchomiłem tylko samego menadżera logowania, a gdzie cała reszta :)

Walkę też toczę ze zmianą rozdzielczości grafiki w terminalach, większość opisów dotyczy gruba w wersji 1, a konfiguracja pliku /boot/grub/grub.cfg czy viedo_text.lst w tym samym katalogu nic nie daje (dodawanie vga=795). Szukałem też po różnych xinitrc i tym podobnych, ale nie mam już bladego pojęcia co dalej :(

  • Gość
Instalacja systemu, brakuje KDE - debian testing
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-09-27, 21:26:15 »
Cytat: Czarodziej666
Zainstalowałem KDE obok Gnome, ale nie umiem go podnieść. W /etc/X11/default_x_server (nie pamiętam dokładnie nazwy) zamieniłem linijkę /usr/sbin/gdm3 na /usr/bin/kde.
Czekaj. Wróć.
Po co mieszasz z /etc/? GDM3 nie obsługuje różnych sesji? Jeżeli nie ma tam nigdzie jakiegoś menu, z którego możesz wybrać "Plasma workspace" (lub coś w tym stylu, nie pamiętam), to wywal tego GDM w diabły i zainstaluj pakiet KDM.

Z KDM możesz się logować zarówno do KDE, jak i GNOME oraz Fluxboksa czy czegokolwiek innego.

Ale nie chce mi się wierzyć, żeby z GDM było inaczej. GDM 2.x na pewno obsługiwał sesje -- sam go przez jakiś czas używałem.

Cytat: Czarodziej666
Walkę też toczę ze zmianą rozdzielczości grafiki w terminalach, większość opisów dotyczy gruba w wersji 1, a konfiguracja pliku /boot/grub/grub.cfg czy viedo_text.lst w tym samym katalogu nic nie daje (dodawanie vga=795). Szukałem też po różnych xinitrc i tym podobnych, ale nie mam już bladego pojęcia co dalej :(
Myślę że najlepiej zrobisz zakładając osobny wątek z tym problemem.