Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń  (Przeczytany 9030 razy)

bohart

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« dnia: 2011-09-10, 11:38:05 »
Szukam skutecznego sposobu na pozbycie się wszystkich komend zapamiętanych przez system, wydanych za pośrednictwem okienka uruchamianego w X-ach skrótem "Alt+F2". W konsoli jest polecenie "history -c" i ok. Ale w tym okienku rzecz jasna to polecenie nie działa. Możliwe, że jest to kwestia oczyszczenia jakiegoś pliku przechowującego wszystkie polecenia. Proszę o pomoc!!!

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-09-10, 12:02:41 »
Możesz też wyłączyć
m -f $HOME/.bash_history 
touch $HOME/.bash_history
chmod 000 $HOME/.bash_histor
Jeżeli coś zle, poprawcie.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-09-10, 12:24:09 »
@lares
To są różne historie.

@bohart
W KDE to okienko pod Alt+F2 to KRunner, a jego historia i inne ustawienia trzymane są w pliku pliku ${HOME}/.kde/share/config/krunnerrc.
Historia jest w kluczu [General] -> PastQueries.
Plik jest w formacie INI, a Perl czy Python mają biblioteki pozwalające modyfikować takie pliki, gdybyś chciał zautomatyzować czyszczenie.

bohart

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-09-10, 13:57:05 »
Wielkie dzięki i za to!
Używam GNOME-Shell 3 więc szukam jego plików przechowujących historię. Oczywiście czyściłem plik $HOME/.bash_history ale ten plik przechowuje historię użytych poleceń w konsoli przez użytkownika. Okienko poleceń nadal przechowuje swoje polecenia. Nie mam KDE więc nie mam też KRunner.

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-09-10, 15:40:52 »
Sądząc po kodzie źródłowym, GNOME wyciąga sobie historię z klucza command-history. Ja z kolei nie używam GNOME (ani 3, ani 2), ale postaram się w miarę naprowadzić.

Po pierwsze, zainstaluj sobie program dconf-editor, jeśli jeszcze go nie masz. W Ubuntu jest on w pakiecie dconf-tools. Nie napisałeś jakiej dystrybucji używasz, więc nie wiem, jaką nazwę ten pakiet ma u Ciebie.

Jak już będziesz go miał, to go uruchom i poszukaj klucza command-history. Spodziewam się że będzie gdzieś w okolicach "desktop" -> "gnome". Jak już go znajdziesz, to pozostaje tylko usunąć jego historię.

GNOME ma też wsadowe narzędzie do modyfikacji Gsettings, więc jeżeli chcesz sobie napisać skrypt do czyszczenia historii, to będzie to możliwe. Ale to już musisz sam poszukać informacji o tym, czego użyć i jak to zrobić.

bohart

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-09-10, 16:48:21 »
Minio wielkie dzięki za dotychaczasową pomoc. Po prawdzie nie udało znaleźć tego klucza (Fedora15 ma Gconf-editor; podobny do WinRejestru), ale zawsze to dodatkowa wiedza. Klucza, który widnieje w kodzie źródłowym nie mam!!! Nie bawiłem się w ręczne przeglądnie wpisów tylko dałem "Znajdź" i nic! Swoją drogą to ciekawe bo w całym katalogu użytkownika nie ma nawet jednego pliku z opisem "(...)history(...)" dosłownie nic oprócz bash-owego pliku historii. A logika podpowiada, że jest skoro dla każdego użytkownika przechowywane są odrębne polecenia!

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-09-10, 17:31:26 »
Tak, Gconf jest dość podobny do Rejestru znanego z Windowsa.

Tutaj jeden blogger podaje taką komendę:
$ gsettings list-keys org.gnome.shell
command-history
Z tego wynika, że poszukiwany przez Ciebie klucz znajduje się w org.gnome.shell. Sprawdź to :) .

W starym GNOME (mam tutaj jakieś pliki konfiguracyjne ;) ) całe Gconf było w katalogu ~/.gconf/. Struktura katalogów w tym katalogu zostaje odzwierciedlona w Gsettings. Jeżeli więc w podanym wyżej kluczu nic nie znajdziesz, możesz jeszcze spróbować w terminalu wykonać polecenia:
find ~/.gconf -iname '*history*'
grep -i -R history ~/.gconf/*
Najlepiej je skopiuj i wklej w terminalu zamiast przepisywać, gdyż tutaj każda kropka jest ważna.
To drugie może się wykonywać dość długo i może się zdarzyć, że wyników będzie bardzo dużo. Bądź na to przygotowany ;) .

Jeżeli na podstawie wyników nie będziesz w stanie sam rozwiązać swojego problemu, możesz je (wyniki) tutaj wkleić -- zobaczymy, czy idę w dobrą stronę.

bohart

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-09-10, 18:05:42 »
To Ci zagadka! Oto wyniki wszystkich poleceń:
[tychy-nowe@sala ~]$ gsettings list-keys org.gnome.shell command-history
Usage:
  gsettings list-keys SCHEMA[:PATH]

List the keys in SCHEMA

Arguments:
  SCHEMA    The name of the schema
  PATH      The path, for relocatable schemas

[tychy-nowe@sala ~]$ find ~/.gconf -iname '*history*'
[tychy-nowe@sala ~]$

[tychy-nowe@sala ~]$ grep -i -R history ~/.gconf/*
/home/tychy-nowe/.gconf/apps/gnome-settings/gnome-search-tool/%gconf.xml:   
[tychy-nowe@sala ~]$

bohart

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-09-10, 18:42:51 »
Przepraszam za brak ramki kodu!!! Tak to powinno wyglądać:

 
[tychy-nowe@sala ~]$ gsettings list-keys org.gnome.shell command-history
Usage:
  gsettings list-keys SCHEMA[:PATH]

List the keys in SCHEMA

Arguments:
  SCHEMA    The name of the schema
  PATH      The path, for relocatable schemas

[tychy-nowe@sala ~]$ find ~/.gconf -iname '*history*'
[tychy-nowe@sala ~]$

[tychy-nowe@sala ~]$ grep -i -R history ~/.gconf/*
/home/tychy-nowe/.gconf/apps/gnome-settings/gnome-search-tool/%gconf.xml:
[tychy-nowe@sala ~]$

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-09-11, 10:15:40 »
Jaka to dystrybucja?

Ja już się poddaję. Nie mając GNOME 3, więcej nie jestem w stanie pomóc. Mogę co najwyżej zasugerować, żebyś zapytał na liście mailingowej GNOME 3, jeżeli tutaj nie otrzymasz sensownej odpowiedzi w najbliższym czasie.

bohart

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-09-11, 10:36:58 »
To Fedora15. Na forum Fedory też szukałem odpowiedzi i nic. Dziękuję za pomoc Minio, i tak byłeś wytrwały. Tak bez GNOME to trudne bo trzeba zgadywać zamiast testować na swoim. Tym bardziej doceniam twój trud. Pozdro

darkdancer

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-09-11, 14:03:04 »
Cytat: bohart
To Fedora15. Na forum Fedory też szukałem odpowiedzi i nic. Dziękuję za pomoc Minio, i tak byłeś wytrwały. Tak bez GNOME to trudne bo trzeba zgadywać zamiast testować na swoim. Tym bardziej doceniam twój trud. Pozdro
Nie ma to jak mieć  rozwiązanie przed oczami i nie potrafić z niego skorzystać ;-)
gsettings reset org.gnome.shell command-history

bohart

  • Gość
Okno poleceń "Alt+F2" - Kasowanie historii poleceń
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-09-12, 10:33:24 »
Cytat: darkdancer
Nie ma to jak mieć rozwiązanie przed oczami i nie potrafić z niego skorzystać ;-)
No właśnie ;-) !!!! Najcieniej pod latarnią. Ehhh Wielkie dzięki rzecz jasna polecenie zadziałało! Jestem mądrzejszy o kolejne polecenie. Choć trzeba przyznać, że trudno w tak prostej sprawie coś konkretnego znaleźć. A jak się ma w temacie małą wiedzę to można patrzeć na rozwiązanie i go nie widzieć! Pozdrawiam Wszystkich! - Dzięki