Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja bootloadera na pendrive  (Przeczytany 7914 razy)

  • Gość
Instalacja bootloadera na pendrive
« dnia: 2011-09-09, 22:33:15 »
Witam.
Mam niepotrzebnego pendrive w domu. Pomyślałem, że zainstaluję GRUB'a na nim, aby w razie awarii dystrybucji głównej móc uruchomić inną. Czy jest możliwość instalacji w raz z plikami konfiguracyjnymi na pendrive?

  • Gość
Instalacja bootloadera na pendrive
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-09-09, 23:47:08 »
Jest, jak najbardziej. Gdyby nie było takiej możliwości, to by nie można było uruchamiać systemu z pendrive ;) .

Tylko chyba trochę nie rozumiem Twojego postu albo Twojej logiki. Bo wydaje mi się, że chcesz na tego pena wgrać samego bootloadera z odpowiednim plikiem konfiguracyjnym, ale system dalej będzie uruchamiany z dysku. W ten sposób zabezpieczysz się tylko przed awarią boot loadera/MBR.

Myślę że znacznie lepiej jest na tego pendrive wrzucić jakąś pełnoprawną dystrybucję i traktować ją jako awaryjną. Są projekty pokroju Rescue CD które zawierają tylko najważniejsze narzędzia, możesz też sobie wrzucić jakąś Fedorę z pełnoprawnym środowiskiem graficznym, przeglądarką i pakietem biurowym (prócz tych najważniejszych narzędzi administracyjnych). Zależy jaką pojemność ma ten pendrive i na ile chce się Tobie nad tym pracować.

Ksanderon

  • Gość
Instalacja bootloadera na pendrive
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-09-10, 21:52:36 »
tak jest taka opcja ale warto zrobić to troszkę inaczej- zainstalować system na plikopartycji, tą wgrać na pendrive a do tego doinstalować syslinux i inity- tak działa slax, knoppix, dsl  i tinycore. Na pewno na facie można nagrać syslinux, i ustawić go tak aby odpalał system z dowolnej partycji typowo linuxowej + faty + CD a ostatnio nawet windows z ntfs.

  • Gość
Instalacja bootloadera na pendrive
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-09-10, 23:03:48 »
Cytuj
Bo wydaje mi się, że chcesz na tego pena wgrać samego bootloadera z odpowiednim plikiem konfiguracyjnym, ale system dalej będzie uruchamiany z dysku.
Tak, tak właśnie chcę zrobić.
System plików może być dowolny? Np fat32? Analogicznie - jeżeli tak, to czy nie będzie problemu dograć jakieś tam dane?

miro57

  • Gość
Instalacja bootloadera na pendrive
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-09-11, 09:23:19 »
Jeśli masz starego o małej pojemności pendrive to możesz zainstalować jakąś małą dystrybucję ratunkową obsługiwaną z linii poleceń.

Ja mogę Tobie polecić PLD RescueCD w wersji USB Pendrive.

Listę wspieranych  systemów plików, listę aplikacji, pliki do pobrania i pomoc
iak zainstalować znajdziesz na tej stronie:
http://rescuecd.pld-linux.org/

  • Gość
Instalacja bootloadera na pendrive
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-09-11, 10:22:47 »
GRUB2 obsługuje FAT32 (i NTFS), ale czy przez "obsługuje" należy rozumieć "można go na takiej partycji zainstalować" -- tego nie wiem. Musisz sprawdzić ;) . Na pewno potrafi odczytać kernele z takich systemów plików.

Możesz na pendrive zrobić dwie partycje. Jedną, niewielką, np. ext4, na bootloader, i drugą, większą, np. FAT32, na pliki.

Chociaż nadal uważam, że lepiej jest na pendrive wgrać całą dystrybucję. Znacznie bardziej elastyczne rozwiązanie.

  • Gość
Instalacja bootloadera na pendrive
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-09-11, 11:18:10 »
Połowa postów powinna zostać oznaczona jako spam. W zasadzie wszystkich poza userem Minio.

Nie pytam się o dystrybucję ratunkową, do tego służy mi "większy" pendrive, gdziem mogę bez problemu zachować konfigurację użytkownika.

Dziękuję i pozdrawiam.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja bootloadera na pendrive
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-09-11, 23:20:20 »
Cytat: YeahPL
Połowa postów powinna zostać oznaczona jako spam. W zasadzie wszystkich poza userem Minio.
Nie spam, tylko offtopic jak już. Ja tu żadnych OTów nie widzę, to że ktoś podaje okrężne rozwiązanie nie oznacza, że jest spamerem i trzeba jego posty usuwać. Każdy stara się pomagać na tyle, na ile potrafi, bardziej zaawansowany użytkownik poda proste i szybkie rozwiązanie, początkujący nie ma na tyle wiedzy, więc stara się jak może. Uszanuj to proszę.

Cytuj
Nie pytam się o dystrybucję ratunkową, do tego służy mi "większy" pendrive, gdziem mogę bez problemu zachować konfigurację użytkownika.
Próbowałeś skopiować MBR dysku na pendrwajwa?

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=512 count=1
zakładając, że sda to dysk komputera, a sdb to pendrajw, oczywiście nie podajesz tutaj oznaczeń partycji.

Istnieje jeszcze taki projekt SuperGrubDisk, który sam rozpoznaje systemy zainstalowane na dysku, może to Ciebie zainteresuje i być może będzie najlepszym rozwiązaniem (działa niezależnie od zainstalowanego systemu).

Pozdrawiam!

Ksanderon

  • Gość
Instalacja bootloadera na pendrive
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-09-12, 22:08:24 »
sam mbr raczej nic nie da- aby wszystko hulało potrzeba jeszcze configów i samego gruba. Z tego co się orientuję w mbr jest jedynie "programik" uruchamiający kod "gruba zapisany gdzieś indziej". z resztą możesz go sobie podglądnąć(to dd od robala + jakiś edytor hexa)- ciekawa sprawa(http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record - budowa mbr).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja bootloadera na pendrive
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-09-13, 01:11:58 »
Ale to zależy czy chce mieć tylko Gruba a konfiguracje trzymać na dysku, czy Gruba i konfiguracje na pendrajwie. Jeśli pierwsze, to kopia MBR powinna wystarczyć.

Pozdrawiam!