Nowe posty

Autor Wątek: Banalne pytanie  (Przeczytany 4936 razy)

kanji

  • Gość
Banalne pytanie
« dnia: 2005-10-22, 18:13:38 »
Witam, chodzi o to że jak miałem ustawienia KDE chodzi o to okienko które wyskakuje jak pierwszy raz się odpala STARTX bodajrze KDE wizzard jak moge je jeszcze raz odpalic?

A 2 to pewnie już nie do tego działu ale się zapytam jak zainstalować dźwięk?

Z góry thx

pzdr

kanji

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-22, 18:33:37 »
2005-10-22 18:13:38 kanji napisał:

> Witam, chodzi o to że jak miałem ustawienia KDE chodzi o to okienko które wyskakuje jak pierwszy
 > raz się odpala STARTX bodajrze KDE wizzard jak moge je jeszcze raz odpalic?
 
 > Z góry thx
 >
 > pzdr

darvark

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-22, 19:10:10 »
centrum sterowania o ile dobrze pamietam. tam mozna wszystko ustawic. pozatym cos mi sie wydaje ze to juz bylo gdzies na forum

trabant

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-10-23, 04:48:51 »
klikasz najpierw ikonke kompa na pulpicie poczym w otwartym oknie klikasz na ikonke monitora z plytka drukowana. nastepnie klikasz na dwie flagi (japonska i niemiecka) i znowu klikasz na ta sama ikonke z dwoma flagami. po tych czynnosciach otworzy ci sie okno z ustawieniami regionalnymi. w country wybierasz europe centralna i polske. dajesz zastosuj, wylogowujesz sie do konsoli (to czarne) i piszesz jeszcze raz startx. po tym powinno byc wszystko po polsku. radze pozniej ustawic wszystkie czcionki na Luxi Sans aby nie miec zamiast polskich liter prostokatow. pozdrawiam

trabant

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-23, 04:58:06 »
zapomnialem o dzwieku. jak odpalisz kompa i bedziesz w konsoli nie wpisuj startx tylko alsamixer (w kde tez mozesz ale nie bede tlumaczyl jak wlaczac terminal). pokaze ci sie sterowanie glosnoscia. ustaw master na max i wcisnij m (klawisz m wylacza mute) nastepnie musisz to samo zrobic z pcm i headphon (ale tym razem nie na max). po tym ustawianiu wciskasz klawisz q (wyjscie) i piszesz alsactl store. po tym mozesz wlaczyc x\\'y (czyli startx). przewaznie po swiezej instalacji ustawienia glosu sa wylaczone wiec nic nie slychac. jesli nie pomoze to w konsoli napisz lsmod i zobacz czy sa tam wpisy zaczynajace sie na \\"snd-(cos_tam)\\". pozdrawiam (ponownie ;-))

trabant

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-23, 04:59:54 »
sorki. aby wyjsc wcisnij 2 x esc a nie klawisz q. mala pomylka (przyzwyczajenie)

kanji

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-10-23, 09:00:39 »
2005-10-23 04:48:51 trabant napisał:

> klikasz najpierw ikonke kompa na pulpicie poczym w otwartym oknie klikasz na ikonke monitora z
 > plytka drukowana. nastepnie klikasz na dwie flagi (japonska i niemiecka) i znowu klikasz na ta
 > sama ikonke z dwoma flagami. po tych czynnosciach otworzy ci sie okno z ustawieniami
 > regionalnymi. w country wybierasz europe centralna i polske. dajesz zastosuj, wylogowujesz sie
 > do konsoli (to czarne) i piszesz jeszcze raz startx. po tym powinno byc wszystko po polsku.
 > radze pozniej ustawic wszystkie czcionki na Luxi Sans aby nie miec zamiast polskich liter
 > prostokatow. pozdrawiam


Zrobiłem tak jak mówiłeś, i nic :/ dalej mam US :/ kurcze

bizonek

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-10-23, 10:43:16 »
A ja ci to powiem znacznie inaczej :] KDE tak jak mowia z flagami itp zeby KDE dzialalo na polski ALE pliki
/etc/profile.d/lang.sh wyglada tak u mnie

#!/bin/sh
export LANG=pl_PL
export LANG=pl_PL.ISO8859-2
export LC_COLLATE=C
# End of /etc/profile.d/lang.sh

/etc/profitle.d/lang.csh

#!/bin/csh
setenv LANG pl_PL
setenv LANG pl_PL.ISO8859-2
setenv LC_COLLATE C
# End of /etc/profile.d/lang.csh

/etc/rc.d/rc.font
#!/bin/sh
setfont -v lat2-16.psfu.gz

# reboot

Co do muzyki
# alsaconf

i po problemie pozdrowienia i powodzenia zyczy Bizonek

foka909

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-10-22, 16:45:54 »
Witam,

Na dziś mam problem jako początkujący użytkownik Linux-a i bardzo proszę o poradę.
 
Jest sobie serwerek Linux - wersja tekstowa. Na serwerze jest m.in. Postfix ...
No i ja początkujący użytkownik, który nie radzi sobie w pełni.
Chciałbym zainstalować bardziej intuicyjną wersje np. Mandriva. Czy można to zrobić zwyczajnie - płyta do napędu potem np. Reboot ?
 
Czy instalacja Mandriva nie zmieni plików konfiguracyjnych ? Mam dobrze skonfigurowany serwer pocztowy i obawiam się że po doinstalowaniu wszystko się rozsypie. (?)
 
Uprzejmie proszę o kilka słów komentarza.

Pozdrawiam
__________________________

Andrzej

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-10-22, 17:45:15 »
No więc jak chcesz zainstalować inną dystrybucję linuksa to bedziesz musial sformatowac dysk skoro jesteś początkujący, więc twoje pliki konfiguracyjne pujdą sobie.
Według mnie mandriva nie jest intuicyjna, ale to tylko opinia użytkownika Gentoo :)
A na koniec dodam, że podałeś mało danych o sytuacji w której się znalazłeś:
co chcesz instalowac?
co jest bardziej intuicyjne?
...

darvark

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-10-22, 19:26:28 »
pozatym serwer nie ma byc intuicyjny tylko wydajny bezpieczny i niezawodny, wiec wszystkie okienka zabawki i duperele sa zbedne, a z konsoli zrobisz wiecej niz z poziomu okienek i wiecej sie nauczysz

de_laurent

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-10-22, 20:12:37 »
Zartujesz prawda?
Mandriva, to przeciez nie jest jakas tam graficzna nakladka na Linuksa, tylko wlasnie Linux! (a raczej jedna z dystrybucji, jezeli mamy sie bawic w scislosc).

Jezeli ja zainstalujesz, to caly serwerek poleci ci w chole... wke. Jezeli chcesz miec po prostu ladna graficzke i sobie poklikac, to dowiedz sie co to za Linux, i doinstaluj do niego serwer X i np. twm ;) albo fluxboksa (jak linuKSa, to i fluksboKSa). Oczywiscie jak juz moj poprzednik zauwazyl - nie ma najmniejszego sensu instalowac grafiki na serwerze (MS jest innego zdania...) - strata cennych zasobow. Lepiej jest sie nauczyc obslugi w trybie tekstowym.

Rowniez pozdrawiam

foka909

  • Gość
Banalne pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-10-22, 23:04:01 »
Witam,

No to wszystko jasne. Bardzo dziękuje za wyjaśnienia.

Szczególnie przekonała mnie odpowiedź de_laurent .

Pozdrawiam, miłego wieczoru ...
________________________

Andrzej