Nowe posty

Autor Wątek: Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.  (Przeczytany 9904 razy)

Saviol97

  • Gość
Witam.Mam dylemat co do wyboru dystrybucji Linuxa.Otóż chce aby dystrybucja była dopasowana do potrzeb programisty/webmastera/hackera.Chciałbym mieć pewność że po opanowaniu tej dystrybucji spokojnie poradzę sobie z innymi dystrybucjami.Dystrybucja nie musi być banalna może mieć wyższy poziom zaawansowania ale chciałbym aby była idealne względem wypisanych powyżej potrzeb.Z góry dziękuje za odpowiedź :)

Pozdrawiam Saviol97

conseil

  • Gość
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-08-31, 01:29:33 »
Linux - jądro systemu
Dystrybucja GNU/Linuksa - pełne oprogramowanie, czyli cały system + jądro Linux.

Myślę, że wystarczy Debian GNU/Linux.

hervenman

  • Gość
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-08-31, 07:27:37 »
Mój znajomy informatyk zachęcił mnie kiedyś do zainstalowania Slackware. Nie jest to prosta dystrybucja na początek ale jak ją opanujesz nie będziesz miał problemu np z innymi dystrybucjami. Ja po poznaniu kilku innych zostałem przy Slacku, sobie chwalę i polecam innym (dla rozwoju społeczności :)
Pozdrawiam.

Saviol97

  • Gość
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-08-31, 13:02:24 »
Właśnie zastanawiałem nad instalacją Debiana.Ale czy Debian lub Slackware będzie wystarczający dla programisty??Chodzi mi o możliwości i przede wszystkim o późniejsze opanowanie innych dystrybucji :)

  • Gość
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-08-31, 19:19:41 »
Debian ma bardzo dużo skryptów i rozwiązań, które istnieją tylko na Debianie (i jego pochodnych). Osobiście nie sądzę, żeby osoba perfekcyjnie znająca tylko Debiana nie miała żadnych problemów z innymi dystrybucjami. Z tego co mi wiadomo, Slackware pod tym względem jest lepszy — „czystszy”. Podobnie Arch, jednak Arch ma znacznie lepszy menedżer pakietów niż Slackware.

Tyle że programista czy webmaster wcale nie musi znać dobrze całego systemu, na którym pracuje — wystarczy mu znajomość konkretnych narzędzi, którymi się posługuje (edytory tekstu/IDE).

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-08-31, 21:28:06 »
Cytat: Minio
Osobiście nie sądzę, żeby osoba perfekcyjnie znająca tylko Debiana nie miała żadnych problemów z innymi dystrybucjami.
Fakt. Czasem zapomina się co to jest GUI :D

Cytat: Minio
Tyle że programista czy webmaster wcale nie musi znać dobrze całego systemu, na którym pracuje — wystarczy mu znajomość konkretnych narzędzi, którymi się posługuje (edytory tekstu/IDE).
Zgadzam się.
Tak np. Amaya startuje zdaje się na większości distr z podium, a i SwishMax za pomocą Wine testowałem z sukcesem na kilku distrach.

p.s.
Debian rządzi!
:D
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

  • Gość
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-09-01, 01:22:19 »
Cytat: Lord Darius
Cytat: Minio
Osobiście nie sądzę, żeby osoba perfekcyjnie znająca tylko Debiana nie miała żadnych problemów z innymi dystrybucjami.
Fakt. Czasem zapomina się co to jest GUI :D
Raczej chodziło mi o takie rzeczy jak update-alternatives, update-mimes czy update-menus, prócz wielu innych, których nazw nawet nie jestem w stanie teraz wymienić. Po prostu Debian ma wiele programów, które nie są obecne w innych dystrybucjach. Są one pomocne, ale jeżeli ktoś się do nich przyzwyczai, to będzie miał problemy z innymi dystrybucjami, w których te narzędzia nie są dostępne.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-09-01, 18:38:29 »
Cytat: Minio
Są one pomocne, ale jeżeli ktoś się do nich przyzwyczai, to będzie miał problemy z innymi dystrybucjami, w których te narzędzia nie są dostępne.
Nie byłbym aż takim pesymistą kolego.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Ksanderon

  • Gość
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-09-03, 19:33:50 »
jeśli nie zamierzasz być ultra wymiataczem wystarczy znajomość Debiana na poziomie low aby "obsługiwać" dowolnego innego Linuksa, jeśli chcesz być ultra to jedno distro/system/platforma sprzętowa to dla ciebie zdecydowanie za mało.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-09-03, 20:54:22 »
Cytat: Minio
Raczej chodziło mi o takie rzeczy jak update-alternatives, update-mimes czy update-menus
Minio nie pomyliłeś debiana z ubuntu czy czymś podobnym. W moim squeeze jest tylko możliwość zainstalowania update-alternatives bo nie mam tego zainstalowanego - mimo posiadania wypasionego środowiska kde i nieoficjalnych repozytoriów . Nawet synaptic musiałem sobie zainstalować. Pozdrawiam

  • Gość
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-09-04, 11:17:38 »
Andrew_66:
$ dpkg -S $(which update-alternatives)
dpkg: /usr/bin/update-alternatives
Chcesz mi powiedzieć, że Twój wypasiony Debian z KDE i nieoficjalnymi repozytoriami nie ma zainstalowanego pakietu dpkg?

Z trzech podanych przeze mnie przykładowych programów, wybrałeś akurat ten, którego nie sposób nie mieć w Debianie. Pozostałe powiedzmy że są opcjonalne, przy czym chciałbym podkreślić, że to tylko przykłady — Debian ma takich programów znacznie więcej, ale ja nigdy nie zadałem sobie trudu, żeby je opanować. Innym przykładem będzie dpkg-reconfigure, który pomaga zmodyfikować ustawienia systemu, z rzadka informując, co i gdzie zmienia. W takim Archu te same rzeczy trzeba robić ręcznie, i jest to znacznie bardziej pouczające.

ra-v

  • Gość
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-09-04, 11:31:34 »
Ja dla takich potrzeb wykorzystywałem Fedorę, teraz openSUSE. Dla mnie większej różnicy nie ma.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-09-04, 11:57:28 »
Minio nie znam i nie miałem archa, ani slackware no slacka mam zainstalowanego na penie z kupą modułów. Dpkg w debianie i pewnie 1/3 linuxach opartych na debianie pewnie  jest. Arch z tego co czytałem też ma coś takieogo jak pacman pewnie jest to bardziej skomplikowane narzędzie jak synaptic bo pewnie kupę czasu zajmuje opanowanie tego narzędzia. Napisałem, ci co się znajduje w oficjalnych i nieoficjalnych repo squeeze. Jak chcesz mieć stabilnego debiana to korzystasz tylko z oficjalnego repo.Dlatego pewnie znalazło się tylko miejsce dla update-alternatives - dwa dalsze narzędzia możesz sobie zainstalować przez dpkg  na własne ryzyko ryzykując utratą stabilności systemu. A pouczające jest zawsze grzebanie w systemie aż...do poznania kolejnej dystrybucji.

  • Gość
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-09-04, 14:46:00 »
Andrew_66: o ile dobrze rozumiem Twój post (czego bynajmniej nie jestem pewien), chcesz powiedzieć, że programy update-mime (bez „s”, które pojawiło się w moim wcześniejszym poście) oraz update-menus nie znajdują się w oficjalnym repozytorium Debiana i ich instalacja może spowodować spadek stabilności systemu. Nie obraź się, ale w takim razie nie uważam Cię za partnera do tej dyskusji.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Szukam dystrybucji dopasowanej do potrzeb programisty, webmastera itp.
« Odpowiedź #14 dnia: 2011-09-04, 22:02:57 »
Minio nie obraź się ale Twoje porady dotyczące instalacji update-menus prowadzą do problemów dlatego na pewno nie skorzystam.pierwszy lepszy post o problemach-poczatkującemu użytkownikowi linuxa nigdy nie doradzam późniejszych problemów
http://manpages.ubuntu.com/manpages/hardy/man1/update-menus.1.html
Kończę dyskusję na temat instalacji pakietów przez początkującego spoza repo.