Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.  (Przeczytany 10981 razy)

szubert

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« dnia: 2011-08-30, 00:13:58 »
Witam. Nie wiem czy to dobry dział ale do "Instalacji" jakoś mi nie pasowało. Posiadam Ubuntu 11.04. Interesuje mnie co sie stanie jak: skopiuje pliki z partycji / na nowo utworzoną partycje / na innym komputerze i zrobie analogicznie z /home, następnie przywrócę GRUBa. Ewentualnie, jak zrobie kopie tych dwóch partycji np. Norton Ghostem a później wrzucę je na nowy czysty dysk w innym komputerze. Czy system ma prawo działać po takim czymś? W sumie, wolałbym postawić system od nowa i backup&restore najpotrzebniejszych programów, tak jak na Androidzie, ale nie mogłem znaleźć żadnego sensownego programu, do zadań tego typu.

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-08-30, 00:26:29 »
Jeśli docelowy sprzęt nie jest egzotyczny, śmiało przenoś partycje. Wykonasz to programem prawdopodobnie zawartym na live-cd Ubuntu. Więcej pod komendą:
fsarchiver --help
Obrazy partycji możesz też wykonać np. programem CloneZilla (działa z poziomu live-cd): http://clonezilla.org/downloads.php . Sposobów jest co najmniej kilka - możesz nawet podłączyć nowy dysk z utworzonymi partycjami pod obecny komputer, zamontować partycje źródłowe i docelowe i z poziomu live-cd użyć programu rsync:
sudo rsync -axS /punkt/montowania/głównego/systemu/plików/. /punkt/montowana/partycji/docelowej/.
Jest tylko jeden warunek - partycje docelowe muszą być co najmniej takich samych rozmiarów jak źródłowe - lepiej kilka MB większe. Gruba na nowym dysku zainstalujesz wg tego poradnika (instalacja i update-grug):
http://www.ubuntu-pomoc.org/grub-2-naprawa-po-reinstalacji-windowsa/ . Jedynym, co może sprawiać problem jest karta graficzna, być może trzeba będzie wygenerować nowy xorg.conf (także można to zrobić będąc w środowisku chroot):
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
To oczywiście zależy od tego, czy obecny system używa tego pliku.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-08-30, 06:47:02 »
Gruba też można skopiować, jak i cały MBR ;)

Pozdrawiam!

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-08-30, 10:46:17 »
szubert:
aptitude --disable-columns -F '%p' search '~i!~M'
da Ci listę wszystkich pakietów explicite zainstalowanych w systemie (bez zależności). Przekieruj ją sobie do pliku i ten plik przenieś na nowy system. Potem na nowym systemie powinno wystarczyć
sudo apt-get install $(cat /plik/z/listą.pakietów)
Takie operacje na pewno działają z aptitude, nie wiem jak z apt-getem. Stara debianowa legenda mówi, że do instalacji i usuwania pakietów powinno się używać albo tylko apt-geta albo tylko aptitude, ale nie powinno się ich mieszać. Nie wiem ile w tym prawdy, ale ja się tego trzymam.

Oczywiście wcześniej powinieneś skopiować katalog /etc/apt/ (zwłaszcza jeśli dodawałeś jakieś repozytoria). No i to działa tylko dla pakietów zainstalowanych z repozytoriów. Jeżeli instalowałeś jakiś pakiet ze źródeł, to już wiesz, że nie powinieneś tego robić — zwłaszcza Ubuntu z PPA ma na tyle bogatą bibliotekę pakietów, że własnoręczna kompilacja czegokolwiek nie powinna być potrzebna.

A takie operacje (przenoszenie systemu z jednego komputera na drugi) są jak najbardziej wykonalne, jednak przydałoby się wiedzieć kilka rzeczy:
1. jakie procesory znajdują się w obu komputerach (zwłaszcza chodzi o architekturę)?
2. jakie dyski twarde znajdują się w obu komputerach (pojemność)?
3. jakie systemy operacyjne znajdują się na obu komputerach, o ile jakiekolwiek? Jeżeli dysk docelowy ma jakiś układ partycji, to czy należy go zachować? Jak on wygląda?
4. jakiego typu są to komputery (stacjonarne/laptopy)? Czy można swobodnie nimi dysponować, np. wykręcić dysk z jednego i podłączyć do drugiego?
Mając te informacje, można by było doradzić Tobie najlepszy plan dla sytuacji, w której się znajdujesz. A tak to pozostają domysły i mniej lub bardziej trafne podpowiedzi.

szubert

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-08-30, 11:51:25 »
Zacznę od początku lub końca, jakkolwiek ktoś to nazwie. Na wstępie chciałem jeszcze podziękować wszystkim za odpowiedzi.
Cytat: Minio
szubert:
aptitude --disable-columns -F '%p' search '~i!~M'
da Ci listę wszystkich pakietów explicite zainstalowanych w systemie (bez zależności). Przekieruj ją sobie do pliku i ten plik przenieś na nowy system. Potem na nowym systemie powinno wystarczyć
sudo apt-get install $(cat /plik/z/listą.pakietów)
Takie operacje na pewno działają z aptitude, nie wiem jak z apt-getem. Stara debianowa legenda mówi, że do instalacji i usuwania pakietów powinno się używać albo tylko apt-geta albo tylko aptitude, ale nie powinno się ich mieszać. Nie wiem ile w tym prawdy, ale ja się tego trzymam.

Oczywiście wcześniej powinieneś skopiować katalog /etc/apt/ (zwłaszcza jeśli dodawałeś jakieś repozytoria). No i to działa tylko dla pakietów zainstalowanych z repozytoriów. Jeżeli instalowałeś jakiś pakiet ze źródeł, to już wiesz, że nie powinieneś tego robić — zwłaszcza Ubuntu z PPA ma na tyle bogatą bibliotekę pakietów, że własnoręczna kompilacja czegokolwiek nie powinna być potrzebna.

A takie operacje (przenoszenie systemu z jednego komputera na drugi) są jak najbardziej wykonalne, jednak przydałoby się wiedzieć kilka rzeczy:
1. jakie procesory znajdują się w obu komputerach (zwłaszcza chodzi o architekturę)?
2. jakie dyski twarde znajdują się w obu komputerach (pojemność)?
3. jakie systemy operacyjne znajdują się na obu komputerach, o ile jakiekolwiek? Jeżeli dysk docelowy ma jakiś układ partycji, to czy należy go zachować? Jak on wygląda?
4. jakiego typu są to komputery (stacjonarne/laptopy)? Czy można swobodnie nimi dysponować, np. wykręcić dysk z jednego i podłączyć do drugiego?
Mając te informacje, można by było doradzić Tobie najlepszy plan dla sytuacji, w której się znajdujesz. A tak to pozostają domysły i mniej lub bardziej trafne podpowiedzi.
Zacznę od odpowiedzi na pytania:
1. Oba komputery mają procesor o architekturze i686.
2. Na pierwszym (starym) 120gb na drugim (nowym) 160gb może więcej, jeszcze nie wiem.
3. Na pierwszym jest Ubuntu i Windows na docelowym nie ma nic. Komputer docelowy nie ma żadnego układu partycji.
4. Są to laptopy. Tak, można nimi swobonie dysponować.

Myślę, że spróbuje metody z CloneZilla i metody z utworzeniem listy pakietów. Chociaż w tym kopiowaniu dysków boje się tylko, że coś może sie posypać.

@marcin'82 @roobal
Z instalacją GRUBa nie będe mieć problemów. Już nie raz to robiłem.

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-08-30, 14:57:36 »
Cytat: szubert
3. Na pierwszym jest Ubuntu i Windows na docelowym nie ma nic. Komputer docelowy nie ma żadnego układu partycji.
Na docelowym chcesz również mieć Windowsa? Jeżeli tak, to tego samego co na źródłowym (mam na myśli klon 1:1), czy zainstalujesz sobie nowego?
Czy może na docelowym ma być tylko Linux?

flak

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-08-30, 15:20:45 »
Tak na szybko. Mam taką sytuację że mam Ubuntu postawione na dysku przenośnym i podpinam go do różnych komputerów. Z własnego doświadczenia powiem że problem może być z kartą graficzną pod warunkiem że używa się sterowników zamkniętych. Nie wiem jak w przypadku amd ale sterownik nvidii tak wykręca funkcjonowanie systemu że jeśli na komputerze docelowym jest karta graficzna innego producenta to bez pełnego _odinstalowania_ sterownika nvidii serwer graficzny nie ruszy.

szubert

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-08-30, 22:23:11 »
@Minio
To, że Windowsa nie skopiuje to akurat wiedziałem, jak już to od nowa postawie nie mam tam nic ważnego.
@flak
W moim przypadku jest tak, że na pierwszym lapku jest zintegrowana karta Intela, a na docelowym ATI Radeon, więc kłopoty ze sterownikami Nvidii odpadają.

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-08-31, 19:27:17 »
szubert: ale ja nie napisałem, że nie skopiujesz ;) . Po prostu chcę się dowiedzieć, w jakiej sytuacji się znalazłeś i czego konkretnie chcesz dokonać. Myślę, że wiem już wszystko.

Ja na Twoim miejscu na systemie docelowym zainstalowałbym nowy system (koniecznie z osobną partycją na /home). Przy pomocy wspomnianego aptitude zrób listę zainstalowanych pakietów i na systemie docelowym je również zainstaluj. Poza tym przekopiuj sobie /home oraz /etc (o ile coś w nim zmieniałeś; może nawet niekoniecznie całe /etc, jeśli wiesz co faktycznie z niego jest Ci potrzebne). Nie jest to trudna operacja, a przy okazji oszczędzisz sobie problemów ze zmianą wielkości partycji, przeinstalowaniem GRUB-a, no i trochę oczyścisz system :) .

szubert

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-09-01, 14:46:02 »
No Windowsa na pewno trudniej skopiować niż Linuxa. Chyba zrobie tak jak piszesz, osobiście nic nie zmieniałem w /etc. Najbardziej będzie mi szkoda haseł w firefoxie. Ale dzięki usłudze Sync dam sobie rade :] .

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-09-02, 10:46:35 »
Hasła Firefoksa są w pliku ~/.mozilla/firefox//signons.sqlite.

Napisałem, żebyś sobie przekopiował całe /home. Tzn. obowiązku nie ma, ale dla mnie to podstawa. Dzięki temu zachowasz hasła, zakładki, historię a nawet cache.

Jeżeli dodawałeś jakieś repozytoria (np. PPA), to modyfikowałeś /etc, choć nawet o tym nie wiesz ;) . Możesz sobie skopiować z systemu źródłowego na docelowy cały katalog /etc/apt/. Nie zaszkodzi.

szubert

  • Gość
Przenoszenie ubuntu z jednego komputera na drugi.
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-09-02, 17:30:56 »
No to mnie oświeciłeś. Teraz to już na prawdę wiem co i jak :). Repozytoria dodawałem, mogą się przydać na źródłowym laptopie. Jak wreszcie sobie kupie tego lapka to tak zrobie. Kase już mam, jeszcze tylko waham sie pomiędzy laptopem a tabletem. Ale to raczej nie na tym forum i na pewno nie w tym wątku ;) .