Nowe posty

Autor Wątek: Nie moge utworzyc hasla roota  (Przeczytany 3489 razy)

Sufixx

  • Gość
Nie moge utworzyc hasla roota
« dnia: 2005-10-20, 00:13:52 »
Witam...
Zaczynam właśnie swą przygodę z Linuxem i napotkalem problem.

Otoz posiadam Mandrake 10.1 i stety lub niestety posiadam także WinXP  z partycją NTFS. Linux czyta partycje jednak jest ona \\"tylko do odczytu\\". Czy da sie umożliwić zapis na dysk omijajac kompilacje jadra itp.?

Pomyslalem iz skoro Mandrake nie ma problemow z czytaniem i zapisem partycji FAT32 to czemu miałbym nie przekonwertowac ParagonDiskManagerem partycji z NTFS do FAT32.
Tak też zrobilem, jednak Linux wciaz \\"pamieta\\" stara partycje jako NTFS i nie moze jej zamontowac. Jak odlaczyc stara partycje NTFS i podlaczyc jako nową FAT32?

Pozdrawiam.

a7v8x

  • Gość
Nie moge utworzyc hasla roota
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-20, 00:29:37 »
2005-10-20 00:13:52 Sufixx napisał:

> Witam...
 > Zaczynam właśnie swą przygodę z Linuxem i napotkalem problem.
 >
 > Otoz posiadam Mandrake 10.1 i stety lub niestety posiadam także WinXP  z partycją NTFS. Linux
 > czyta partycje jednak jest ona \\"tylko do odczytu\\". Czy da sie umożliwić zapis na dysk
 > omijajac kompilacje jadra itp.?
 >

W standarcie jest tylko do odczytu.

 > Pomyslalem iz skoro Mandrake nie ma problemow z czytaniem i zapisem partycji FAT32 to czemu
 > miałbym nie przekonwertowac ParagonDiskManagerem partycji z NTFS do FAT32.

Niezły pomysł !?!?!?!?

 > Tak też zrobilem, jednak Linux wciaz \\"pamieta\\" stara partycje jako NTFS i nie moze

Bedzie pamiętał, bo mandarynka podmontowuje sobie na stałe partycje tylko podczas instalacji. Potem, jeżeli dokonasz jakichkolwiek zmian (w partycjach), trzeba zmienić montowania ręcznie.

 > jej zamontowac. Jak odlaczyc stara partycje NTFS i podlaczyc jako nową FAT32?

Edycja pliku fstab i zmiana partycji podmontowanej jako NTFS, na partycję FAT.
Jak nie będziesz wiedział - jak to zrobić, to zajrzyj .... np. tu: http://dug.net.pl/faq/index.php?kat=6&id=100, albo ... tu: www.google.pl

 >
 > Pozdrawiam.

Ja również pozdrawiam

Sufixx

  • Gość
Nie moge utworzyc hasla roota
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-20, 17:03:00 »
Wielkie dzięki!

Wszysciutko dziala cacy :)

  • Gość
Nie moge utworzyc hasla roota
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-10-19, 23:47:59 »
No i jednak sa problemy z instalacja slacka :)

Zrobilem partycje swap i normalna linux, wybieram pelna instalacje i zaczyna mi kopiowac, wyskakuje komunikat ze mam wsadzic nastepna plyte, wsadzam druga plyte i kopiuje dalej. Znow wyskakuje komunikat ze mam wsadzic nastepna plyte. Poniewaz nie mam nastepnej plyty bo instalka slackware ma 2cd to wybieram zeby skonczyl kopiowac (dobrze robie?). Pozniej pyta sie mnie o ustawienia sieci, a pozniej pyta, czy ustawic haslo roota. Oczywiscie potwierdzam. Wtedy na czarnym pasku na dole pokazuje sie komunikat, ktory mowi ze nie mozna znalesc sciezki /usr/costam (nie pamietam) i w zwiazku z tym nie moge ustawic hasla roota. Na tym instalator konczy, a czytalem ze powinne sie wlaczyc jeszcze ustawienia lilo itp. pozniej

Kto wie co robie zle? Z gory dzieki za odpowiedz.

chmooreck

  • Gość
Nie moge utworzyc hasla roota
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-20, 09:07:29 »
2005-10-19 23:47:59 IamWeasel napisał:

 > /usr/costam (nie pamietam) i w zwiazku z tym nie
 >
 > Kto wie co robie zle? Z gory dzieki za odpowiedz.

no przeciez wiedzialem... ale teraz sobie nie umie przypomniec...

ale sie zabawie we wrozke... zapewne chodzilo o /usr/bin/passwd
poszukaj na stronie slacka w ktorym jest pakiecie i upewnij sie, ze ten pakiet instalujesz (chociaz i tak powinien byc jako wymagany)...

  • Gość
Nie moge utworzyc hasla roota
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-20, 15:06:47 »
Wybrałem żeby instalował wszystkie pakiety.

Xax79

  • Gość
Nie moge utworzyc hasla roota
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-10-20, 15:44:44 »
2005-10-19 23:47:59 IamWeasel napisał:

> No i jednak sa problemy z instalacja slacka :)

A kto powiedzial z ich nie bedzie ?

 >
 > Zrobilem partycje swap i normalna linux, wybieram pelna instalacje i zaczyna mi kopiowac,
 > wyskakuje komunikat ze mam wsadzic nastepna plyte, wsadzam druga plyte i kopiuje dalej. Znow
 > wyskakuje komunikat ze mam wsadzic nastepna plyte. Poniewaz nie mam nastepnej plyty bo instalka
 > slackware ma 2cd to wybieram zeby skonczyl kopiowac (dobrze robie?).

Najwyrazniej zle robisz, bo nie dziala. Na slacku sie nie znam, zaznaczam od razu - w zyciu go nie instalowalem. Ale skoro instalator chce kolejnej plytki to chyba ma ku temu jakis powod.
Nie napisales, ktora wersje slacka instalujesz wiec sobie zalozylem, ze w miare najnowsza wiec popatrzylem sobie do ftp://ftp.slackware.at/slackware-10.2-iso/ z obrazami slacka 10.2 i ... doliczylem sie 4 obrazow iso. Zreszta w katalogach ze slackiem 10.1, 10.0 i 9.1 jest tak samo, a starszej wersji chyba nie instalujesz ?

 > Kto wie co robie zle? Z gory dzieki za odpowiedz.

Patrz wyzej.

trabant

  • Gość
Nie moge utworzyc hasla roota
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-10-23, 05:27:10 »
jesli instalator prosi o trzecia plytke to znaczy ze chce zainstalowac jadro (kernela) ktore jest na pierwszej. jesli ty mu karzesz przerwac kopiowanie to ciezko ci bedzie postawic system i go odpalic bo bez jadra nie da rady. pozrawiam

darvark

  • Gość
Nie moge utworzyc hasla roota
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-10-23, 08:59:28 »
tak na ftp sa 4 plytki ze slackiem ale tylko pierwsze 2 sa wymagane do instalacji, pozostale 2 to dodatki i zrodla systemu.