Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Jak zainstalować program  (Przeczytany 6320 razy)

  • Gość
Jak zainstalować program
« dnia: 2011-08-22, 20:10:26 »
Witam wczoraj padł mi windows mam tylko płytkę z linuxem więc go zainstalowałem wers. SUSE Enterprise 10. Jakie odczucia? Tak jak ze zwykłego auta przenieść sie do bolidu. Wiem, że konsola to chyba Terminal Gnome i jest potrzebna do instalacji programów ale wogóle nie znam tego systemu, komend,poleceń itd. chciałem zainstalować pare rzeczy zanim dorwe jakiegoś wina chyba, że Linux mi sie spodoba to z nim zostane. W tym momencie najważniejszy jest Skype i nie mam pojęcia jaką wersje pobrać jak sie zabrac do instalacji gdzie wejśc co klikną i co napisać. Zwracam sie wiec do was z wielka prośbą o pomoc. Z góry dziękuje.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-08-22, 21:25:21 »
Cytat: lokikoki14
Witam wczoraj padł mi windows mam tylko płytkę z linuxem więc go zainstalowałem wers. SUSE Enterprise 10. Jakie odczucia? Tak jak ze zwykłego auta przenieść sie do bolidu. Wiem, że konsola to chyba Terminal Gnome i jest potrzebna do instalacji programów ale wogóle nie znam tego systemu, komend,poleceń itd. chciałem zainstalować pare rzeczy zanim dorwe jakiegoś wina chyba, że Linux mi sie spodoba to z nim zostane. W tym momencie najważniejszy jest Skype i nie mam pojęcia jaką wersje pobrać jak sie zabrac do instalacji gdzie wejśc co klikną i co napisać. Zwracam sie wiec do was z wielka prośbą o pomoc. Z góry dziękuje.
Czyż nie można było od razu przejść do sedna, bez opowiadania większej części historii życia?

1. Nie wiem jak to w Suse do końca wygląda, ale coś na wzór "Centrum oprogramowania" i tam szukaj.
2. Jakby coś nie tegos ( Powtarzam Suse dla mnie to egzotyka ) to:
http://www.skype.com/intl/en/get-skype/on-your-computer/linux/
3. Jak dalej coś nie tegos to: http://google.pl
4. Poza tym więcej samodzielności i czytaj o swym systemie jak najwięcej, a materiałów stricte jemu poświęconych w sieci jak grzybów po deszczu.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

  • Gość
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-08-22, 21:50:51 »
W ogóle, ściągnij nowszą wersję, albo zmień repo i aktualizuj.
zypper in
Na przykład, chcąc zainstalować pasjansa wpisujemy:
zypper in kpat
Wcześniej logując się na root'a. Możesz podesłać mi wiadomość prywatną podając numer komunikatora jakiego używasz, to bezpośrednio Ci pomogę, aktualne używam SUSE 11.4

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-08-22, 21:58:37 »
A ja Ci podam gotowy link do oficjalnej strony. Sam swojego czasu dużo czerpałem porad do opensuse. Zarejstruj się na tamtym forum - na pewno Ci pomogą, są bardziej w temacie. Ja już 3 lata nie korzystałem z yast i zypper-a.
http://www.susek.info/
Pozdrawiam

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-08-23, 00:20:58 »
Cytat: Lord Darius
4. Poza tym więcej samodzielności i czytaj o swym systemie jak najwięcej, a materiałów stricte jemu poświęconych w sieci jak grzybów po deszczu.
Dokładnie, wystarczy poszukać odpowiednich informacji przy pomocy ulubionej wyszukiwarki, troszkę się wysilić i poświecić swój czas.

Skype pobierz z oficjalnej strony, paczka dla OpenSUSE powinna działać bez problemu, wątpię abyś znalazł ją w repozytoriach.

Pozdrawiam!

  • Gość
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-08-23, 11:01:20 »
Ummm... tylko SUSE Enterprise, którego używa OP, to nie to samo co openSUSE. SUSE Enterprise jest wersją komercyjną, ceny zaczynają się od niecałych 50€. Nowe wersje ukazują się co 2-3 lata, nowe wersje openSUSE w nieregularnych interwałach, ale częściej (co 6-12 miesięcy).

lokikoki14: zasadnicze pytanie brzmi: skoro masz wykupioną wersję komercyjną, dlaczego nie skorzystasz ze wsparcia technicznego Novella? W końcu m. in. za nie zapłaciłeś.

A inna rzecz, że SLE 10 jest już przestarzała, od dwóch lat jest wersja 11.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-08-23, 18:06:52 »
@Minio

Z tego co się orientuję, dostępne są również  bezpłatne wersje SUSE Linux pozbawione wsparcia technicznego.

Pozdrawiam!

  • Gość
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-08-23, 18:10:17 »
lokikoki14
Najpierw spróbuj zainstalować ten pakiet:
http://www.skype.com/go/getskype-linux-beta-suse
Z konsoli jako root przejdź do katalogu, gdzie pobrałeś pakiet i wykonaj:
rpm -ivh skype-2.2.0.35-suse.i586.rpm
================
EDIT:
Cytat: lokikoki14
Zmieniłem system na Ubuntu 11.04 może tu lepiej jest zainstalować skype. BTW co co to oznacza aby coś zrobić jako "root"?
Synaptic -> Ustawienia -> Źródła oprogramowania -> włącz repozytorium "Partnerzy Ubutnu" i tam powinien być skype. Oczywiście nie zapomnij odświeżyć spisu pakietów "Refresh" Ctrl+R w Synapticu.

  • Gość
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-08-23, 18:16:25 »
Zmieniłem system na Ubuntu 11.04  może tu lepiej jest zainstalować skype. BTW co co to oznacza aby coś zrobić jako "root"?

  • Gość
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-08-23, 19:54:52 »
Cytat: roobal
Z tego co się orientuję, dostępne są również  bezpłatne wersje SUSE Linux pozbawione wsparcia technicznego.
To jest dystrybucja openSUSE. Novell traktuje ją jako poligon doświadczalny i jest community-driven. Na podstawie doświadczeń z openSUSE Novell raz na jakiś czas (ok. 2-3 lata) wydaje SUSE Linux Enterprise w wersji Desktop oraz Server. Ta dystrybucja jest płatna w każdej wersji, a w zależności od wybranego planu, ma się róże bonusy (długość supportu, możliwość kontaktu telefonicznego, wliczony w cenę upgrade do kolejnej wersji itd.). Wszystko jest napisane na stronie Novella.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-08-24, 01:27:59 »
Kolego, ja odróżniam SUSE Linux od OpenSUSE, nie musisz mnie pouczać w tej kwestii. Z SUSE Linux możesz korzystać za darmo z pewnymi ograniczeniami: brak wsparcia technicznego oraz brak aktualizacji po 60 dniach od aktywacji systemu.

http://www.suse.com/download-linux/

Pozdrawiam!

  • Gość
Jak zainstalować program
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-08-24, 10:57:36 »
O tym planie nie wiedziałem. Zajrzałem też do licencji i wszystko wskazuje na to, że nie jest to 60-dniowy trial, a pełnoprawna wersja, tylko pozbawiona wsparcia technicznego i możliwości aktualizacji (o ile program bez możliwości aktualizacji można nazwać „pełnoprawną wersją”). Mój poprzedni post faktycznie w części mija się z prawdą.