Nowe posty

Autor Wątek: Uruchamianie windowsowych aplikacji w Linuksie - legalne?  (Przeczytany 5377 razy)

linuxfedora14

  • Gość
Czy uruchamianie pod linuxem aplikacji windowsowych jest legalne ?

chmooreck

  • Gość
Uruchamianie windowsowych aplikacji w Linuksie - legalne?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-08-01, 11:58:13 »
Powinno być, ale zależy od licencji producenta danej aplikacji. Osobiście nie spotkałem się z licencja, która nakazywałaby uruchamianie na konkretnym systemie.
Z drugiej strony zbyt wiele licencji nie czytałem ;)
Najlepiej poczytaj licencję programu, którego chcesz używać.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Uruchamianie windowsowych aplikacji w Linuksie - legalne?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-08-01, 23:48:44 »
Cytat: linuxfedora14
Czy uruchamianie pod linuxem aplikacji windowsowych jest legalne ?
Przed instalacją każdego programu trzeba przeczytać i zaakceptować licencję. Przeczytasz, to się dowiesz czy instalacja w środowisku wirtualizowanym jest legalna, czy nie.

Cytat: chmooreck
Osobiście nie spotkałem się z licencja, która nakazywałaby uruchamianie na konkretnym systemie.
Chociażby Internet Explorer, co prawda licencja nie wymusza instalacji na konkretnym systemie, ale zgodnie z licencją trzeba posiadać licencję na ten jeden konkretny system, żeby zainstalować w ogóle program :)

Pozdrawiam!

linuxfedora14

  • Gość
Uruchamianie windowsowych aplikacji w Linuksie - legalne?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-08-02, 00:06:33 »
Aha to dzięki wam ;)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Uruchamianie windowsowych aplikacji w Linuksie - legalne?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-08-02, 09:06:33 »
Dodam, że jeżeli sam program jest posiadany przez Ciebie legalnie (czyli w dużym przybliżeniu prawniczym posiadanie go nie podpada pod kodeks karny) to instalacja go wbrew warunkom licencji podpada już tylko i wyłącznie pod kodeks cywilny, a to ścigane jest jedynie na wniosek pokrzywdzonego.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

  • Gość
Uruchamianie windowsowych aplikacji w Linuksie - legalne?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-08-02, 23:31:29 »
Cytat: roobal
Przed instalacją każdego programu trzeba przeczytać i zaakceptować licencję. Przeczytasz, to się dowiesz czy instalacja w środowisku wirtualizowanym jest legalna, czy nie.
Ja tam ekspertem nie jestem, ale wg mojej wiedzy WINE pozwala uruchomić program windowsowy na Linuksie a jednak z wirtualizacją nie ma wiele wspólnego. Więc z tym „środowiskiem wirtualizowanym” trochę się zagalopowałeś ;) .

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil