Nowe posty

Autor Wątek: Instalacją Ubuntu - nieobsługiwana rozdzielczość monitora.  (Przeczytany 6641 razy)

barnej7

  • Gość
Pentium core 2 duo 2ghz, 2gb ramu, gf 8600 gt.


i nie mogę zainstalować Ubuntu, nie mogę zainstalować Mandrivy powodem jest prawdopodobnie monitor-tv, który maksymalnie obsluguje rozdzielczosc 1024x768 przy 60hz (odswiezanie to chyba problem). Ekran startowy jest, ale próbowa uruchomienia systemu z plyty, badz instalacji systemu konczy sie komunikatem o nieobslugiwanej rozdzielczosci na monitorze.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacją Ubuntu - nieobsługiwana rozdzielczość monitora.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-08-14, 00:07:01 »
To jest monitor czy telewizor, robiący za monitor? Jeśli telewizor, to albo wymaga zbyt dużej rozdzielczość, albo bardziej stawiałbym na brak sterowników do karty graficznej, na przykład mój TV przystosowuje sobie rozdzielczość automatycznie, jeśli twój monitor/tv oferuje to samo, to problem raczej leży po stronie karty graficznej.

Pozdrawiam!

barnej7

  • Gość
Instalacją Ubuntu - nieobsługiwana rozdzielczość monitora.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-08-14, 00:22:54 »
Chyba raczej monitor z funkcją TV, chociaż cholera wie, bo to stare gówno z Tesco.

Nieee, to nie jest wina sterowników. Na windowsie XP ze sterownikami nie mogę zmienić odświeżania na wyższe niż 60 (+ rozdzielczosc 1024x768), po podlaczeniu starego monitora z dupą wszystko było ok, ale teraz jest na śmietniku. Wydaje mi sie, ze odswiezanie jest problemem, bo ubuntu nie instaluje sie chyba na roz wyzszej niz  1024x756. Da sie zmienic jakos odswiezanie/roz w programie instalacyjnym lub przy starcie systemu z plyty?

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Instalacją Ubuntu - nieobsługiwana rozdzielczość monitora.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-08-14, 13:08:38 »
Spróbuj może zainstalować w trybie tekstowym? Ustawisz tam opcje graficzne i nie powinno być problemu.

barnej7

  • Gość
Instalacją Ubuntu - nieobsługiwana rozdzielczość monitora.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-08-14, 14:10:16 »
Czy w trybie tekstowym istnieje możliwość ustawienia rozdzielczości i odświeżania(to jest chyba ważniejsze) przy dziewiczym starcie systemu? nie instalowałem nigdy w ten sposób linuxa, chciałbym się syptać jak to zrobić.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Instalacją Ubuntu - nieobsługiwana rozdzielczość monitora.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-08-14, 14:38:23 »
W Debianie po instalacji przed rebootem masz normalny dostęp do konsoli i możesz wyedytować plik /etc/X11/xorg.conf i tam ustawić odpowiednie Modeline.

Do wygenerowania Modeline używasz programu gtf podając częstotliwość odświeżania i rozdzielczość, wstawiasz ją w sekcję "Monitor" i ustawiasz jako preferowaną. Warto też ustawić zakresy odświeżania monitora:

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    HorizSync       30.0 - 83.0
    VertRefresh     56.0 - 75.0
    ModeLine       "1920x1080_60.00" 172.80 1920 2040 2248 2576 1080 1081 1084 1118 -hsync +vsync
    Option         "PreferredMode" "1920x1080_60.00"
EndSection
Pytanie tylko czy w Ubuntu też jest w instalatorze dostępna konsola i czy super automatyka Ubuntu nie pogryzie się z ręcznymi ustawieniami w xorg.conf (kiedyś miałem z tym problemy).

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Instalacją Ubuntu - nieobsługiwana rozdzielczość monitora.
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-08-15, 13:32:58 »
Nie wiem jak jest teraz w ubuntu, ale wcześniej, aby dostać się do trybu tekstowego należało pobrać wersję 'Alternate' i tam była możliwość instalacji w trybie tekstowym oraz ustawień monitora.