Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Clash i dosbox - Nie mogę odnaleźć pliku konfiguracyjnego  (Przeczytany 18682 razy)

parkadius

  • Gość
Witam. Próbowałem już wielu sposobów i tych co umiałem i tych co kompletnie nie rozumiałem, ale nadal nie potrafię uruchomić bardzo starej gry przez dosbox. Chodzi mi o polską grę Clash - oto link - http://opcg.net/index.php?id=gry/Ccc/clash/clash
Używam Ubuntu. W swoich staraniach nic nie osiągnąłem prócz komunikatu instalatora: "Nie mogę odnaleźć pliku konfiguracyjnego!"
Bardzo proszę o każdą pomoc

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Clash i dosbox - Nie mogę odnaleźć pliku konfiguracyjnego
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-08-15, 09:06:00 »
Katalog lub obraz z instalacją musisz podmontować jako urządzenie cdrom, inaczej instalator nie będzie w stanie znaleźć plików instalacyjnych.

Uruchom dosboksa i wpisz:

mount c /sciezka/do/katalogu/c
mount d /sciezka/do/katalogu/z/instalka [b]-t cdrom[/b]
cd d:
SETUP.EXE
"/sciezka/do/katalogu/c" i "/sciezka/do/katalogu/z/instalka" musisz ustawić w zależności od własnych ustawień i pamiętaj, że w tym wypadku musisz zachować wielkość znaków w ścieżce dostępu.

Jeżeli gra nie uruchamia się bez cdromu, przed każdym uruchomieniem musisz podmontować katalog z instalką jako cdrom, żeby gra znalazła katalog z danymi gry.

parkadius

  • Gość
Clash i dosbox - Nie mogę odnaleźć pliku konfiguracyjnego
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-08-15, 10:18:04 »
Wielkie dzięki za pomoc. Wszystko działa bez zarzutu. Jeśli nie masz nic przeciwko to twoje wskazówki wykorzystam również na innych forach.

Mam jeszcze jedno pytanie: Czy można zmienić rozmiar okna dosbox (nie pełen ekran ale coś pomiędzy).

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Clash i dosbox - Nie mogę odnaleźć pliku konfiguracyjnego
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-08-15, 18:03:21 »
1) Klawisze Alt+Enter

2) Zmiana ustawień globalnych

W katalogu domowym, "~/.dosbox" masz domyślne konfiguracje dla programu dosbox. Powinna utworzyć się po uruchomieniu programu. Dla każdej wersji jest osobny plik (u mnie właściwy jest "~/.dosbox/dosbox-0.74.conf").

W sekcji [sdl] masz ustawienia ekranu:

[sdl]
fullscreen=false
fulldouble=false
fullresolution=original
windowresolution=800x600
output=surface
Wartość fullscreen=false odpali dosboksa w oknie, natomiast "windowresolution=[szerokosc]x[wysokosc]" okresla rozmiar okna. Przez Alt+Enter możesz nadal przełączać tryb.

Wartość "output" też możesz zmienić. Ja mam zwykle ustawione na "opengl", przez co skaluje mi obraz przez opengl.

W sekcji [render] możesz ustawić dodatkowe parametry:
[render]
frameskip=0
aspect=false
scaler=normal2x
frameskip - liczba klatek niewyświetlanych (np. co druga, co trzecia itp.)
aspect - jeżeli ma zachować proporcje ekranu.
scaler - sposób (algorytm) skalowania.

Plik jest dosyć dobrze skomentowany.


3) Osobny plik konfiguracyjny

Możesz zrobić osobne pliki konfiguracyjne dla różnych programów. Skopiuj go z "~/.dosbox" z nową nazwą, zmodyfikuj (jak w punkcie 2) i uruchamiaj dosboksa z parametrem określającym nazwę tego pliku.

dosbox -noconsole -conf nowy_plik_konfiguracyjny.conf
To najlepsza metoda, bo, dodatkowo, w sekcji [autoexec] możesz automatycznie montować katalogi i uruchamiać program, np.

[autoexec]
# Lines in this section will be run at startup.

@echo off

mount c /sciezka/do/katalogu/c
mount d /sciezka/do/katalogu/z/instalka -t cdrom
cd C:\\LONGSOFT\\CLASH
CLASH.EXE
EXIT