Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja Linuxa na serwerze  (Przeczytany 3589 razy)

lukasz2687

  • Gość
Dystrybucja Linuxa na serwerze
« dnia: 2011-11-16, 21:24:21 »
witam

Chce postawić sobie serwer do testów i nauczenia się administracji, proszę o pomoc jaką dystrybucje polecacie zastanawiam się nad Ubuntu  serwer, Debian co polecacie

  • Gość
Dystrybucja Linuxa na serwerze
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-11-16, 22:28:48 »
Taką jaką znasz najlepiej.

Konfiguracja serwera to głównie konfiguracja działających na nim usług (programów), a te są -- mniej czy bardziej -- identyczne w każdej dystrybucji. Różnią się co najwyżej wersją i łatkami wprowadzonymi przez opiekunów pakietów w danej dystrybucji. Zazwyczaj te różnice są niewielkie, chociaż czasami mogą być kluczowe.

Kiedyś Arch miał opinię dystrybucji, która w ogóle nie łata programów w paczkach, ale teraz nie do końca jest to prawdą. W Debianie w silnie zmodyfikowanych pakietach odpowiednia informacja jest w opisie pakietu (zazwyczaj podkreśla się, żeby problemami nie zawracać tyłka upstream). Generalnie warto pobierać pakiety źródłowe konkretnych usług i sprawdzać, ile łatek jest na nie nałożonych. Idealnie by było gdybyś też sprawdzał co te konkretne łatki robią, ale do tego będzie potrzebna znajomość przynajmniej jednego języka programowania (a optymalnie przynajmniej kilku).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Dystrybucja Linuxa na serwerze
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-11-17, 00:58:24 »
Do samych testów Ubuntu Server będzie odpowiednie. Ubuntu czy Debian? W przypadku systemu do testów, to właściwie nie robi różnicy, sam zdecyduj.

Pozdrawiam!

Ksanderon

  • Gość
Dystrybucja Linuxa na serwerze
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-11-18, 11:35:28 »
Muszę bronić Debiana:)

10X prościej dojść dlaczego coś nie działa tak jak chcesz i 100X prościej to zmienić nie wywracając połowy systemu do góry nogami- no i nomen-omen lepsze wsparcie na forach i lepsze jakościowo HowTo.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Dystrybucja Linuxa na serwerze
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-11-19, 02:09:45 »
Cytat: Ksanderon
Muszę bronić Debiana:)

10X prościej dojść dlaczego coś nie działa tak jak chcesz i 100X prościej to zmienić nie wywracając połowy systemu do góry nogami- no i nomen-omen lepsze wsparcie na forach i lepsze jakościowo HowTo.
No to powiem tak, mnie Debian zadziwił, że instaluje pakiety suggested, gdzie Ubuntu domyślnie takich pakietów nie instaluje. W Ubuntu Server instalowane są tylko niezbędne pakiety.

Debian jest jedną z moich ulubionych dystrybucji, ale widzę wady tego systemu, sorry, ale nie jestem fanatykiem czegokolwiek.

Pozdrawiam!

  • Gość
Dystrybucja Linuxa na serwerze
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-11-19, 12:00:51 »
Cytat: roobal
No to powiem tak, mnie Debian zadziwił, że instaluje pakiety suggested, gdzie Ubuntu domyślnie takich pakietów nie instaluje. W Ubuntu Server instalowane są tylko niezbędne pakiety.
APT chyba nigdy nie instalował domyślnie sugerowanych pakietów (a na pewno nie robi tego Squeeze i nowsze). W Squeeze domyślnie instalowane są polecane (recommended) pakiety. Wyłączenie tego zachowania jest kwestią dopisania jednej linijki w /etc/apt/apt.conf.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Dystrybucja Linuxa na serwerze
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-11-19, 14:55:39 »
Rzeczywiście, pomyliło mi się z pakietami polecanymi. W każdym razie w Ubuntu to jest domyślnie wyłączone. Wiem, że można to łatwo wyłączyć, ale osobiście wolę, gdy jest domyślnie wyłączone i gdy będę chciał, to sobie włącze.

Żaden system nie jest doskonały, zarówno Ubuntu, jak i Debian ma swoje zalety i wady.

Pozdrawiam!