Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: 4 procesory i dużo RAM  (Przeczytany 8113 razy)

Spyra

  • Gość
4 procesory i dużo RAM
« dnia: 2011-08-01, 16:53:06 »
Nie mogę trafić na proste informację ile procesorów i pamięci RAM są w stanie obsługiwać poszczególne dystrybucje Linuksa. Natrafiłem na informację iż oprogramowanie którego używam zostało uruchomione na Fedora 14 + Wine i czteroprocesorowej płycie głównej. Jeśli chciałbym się zabawić z Linuksem pod kątem 4 procesorów na jednej płycie, to jaką ścieżką powinienem podążyc i na co zwracać uwagę.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
4 procesory i dużo RAM
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-08-01, 21:04:12 »
Ścieżką zainstalowania i sprawdzenia, jeżeli nie wiesz który komponent (jakiegokolwiek) systemu operacyjnego odpowiada za współpracę z pamięcią i procesorem.

Podpowiedź: chodzi oczywiście o kernel. Teraz następnym problemem jest, czy 32 czy 64 bitowy?
Nie ma to zasadniczego znaczenia przy liczbie obsługiwanych CPU. Raczej nie stać cię na płytę z taką ilością procesorów, aby standardowy kernel jej nie obsłużył. Tak sobie myślę, że takiej płyty chyba nie ma nawet w produkcji. Standardowym ustawieniem jest obsługa do 256 rdzeni*procesorów*HT (tak, wszystko wymnożone). Aby sprawdzić jak to jest w Twoim Linuksie, sprawdź plik konfiguracji jądra, pozycja CONFIG_NR_CPUS). Maksimum to 512 (standardowo) bądź 4096 (eksperymentalnie).

Rozróżnienie 32-64 ma za to znaczenie przy limicie obsługiwanej pamięci. W przypadku 32 bitów masz 3 tryby pracy jądra (tryby HIGHMEM):
1. Dla komputerów mających <1GB RAM polecane są kernele z opcją NOHIGHMEM.  
2. Dla komputerów mających 1..4GB RAM polecane są kernele z opcją HIGHMEM4G. Oczywiście obsługują one także zakres 0..1GB, acz z marginalnym narzutem pamięciowym.
3. Dla komputerów mających 4..64GB polecane są kernele z opcją HIGHMEM64G. Znowu, kernel ten świetnie da sobie radę z 0..4GB, ale wymaga procesora z obsługą PAE (wszystko od PentiumPro w górę to ma)

Żeby niepotrzebnie nie mnożyć kerneli, często dystybucje konfigurują standardowo HIGHMEM4G dla pamięci 0..4GB i udostępniają alternatywny kernel z dopiskiem PAE albo BIGMEM dla oznaczenia wersji z HIGHMEM64G dla maszyn z dużą ilością RAMu. Tak, w Linuksie 32 bitowy kernel może obsłużyć do 64GB RAM! Niby podobno nowe Windowsy obsługują tryb PAE, ale jakoś zawsze 32 bitowe ograniczają się do 3.5GB RAM... :(

W przypadku kerneli 64 bitowych limity są jakby trochę większe: Obsługa do 64TB pamięci fizycznej i do 128TB pamięci wirtualnej per proces.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Spyra

  • Gość
4 procesory i dużo RAM
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-08-02, 08:08:57 »
Dziękuję za bardzo profesjonalną odpowiedź, wychodzi na to, że zadałem głupawe pytanie w rodzaju czy Ferrari ma na tyle mocny silnik by szybko pojechać. Ale przy okazji zapytam jeszcze którą wersję Linuksa preferować pod taką czteroprocesorową płytę główną.. czy to w zasadzie bez znaczenia. Wiem że oprogramowanie do renderingu 3D zadziała na Linuksie, natomiast w kontakcie z potencjalnymi problemami co do innego softu, mam plan aby stworzyć RAMdisk i tam postawić drugi system.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
4 procesory i dużo RAM
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-08-02, 08:53:06 »
Co do dystrybucji - taka, jaka Ci pasuje i masz duży wybór pakietów. W tym drugim prym wiedzie Debian i pochodne (w szczególności rodzina Ubuntu). Jeżeli chodzi o łatwość konfiguracji to z kolei lepiej tu wyglądają okolice OpenSUSE i Fedory (Problemy zaczynają się w sytuacji, gdy potrzebujesz skonfigurować coś w sposób, którego nie przewidują konfiguratory). Jeżeli chodzi o "wyciskanie" sprzętu to niezastąpiony jest Gentoo, ale do stabilnej pracy po podkręceniu systemu wymaga dogłębnej znajomości sprzętu i konfiguracji oprogramowania oraz DUUŻO czasu. Jeżeli zdecydujesz się na Ubuntowate, popatrz na Ubuntu Studio (strona domowa, do ściągnięcia stąd - albo do dostania ode mnie, jeżeli jesteś z Wawy. Nie sugeruj się że na stronie jest 10.04, właśnie ściąga się 11.04). Jest to pochodna Ubuntu przeznaczona specjalnie dla grafików i muzyków.

Co do programu - tutaj ograniczeniem jest nie system a sam program do renderingu. Jeżeli program nie obsługuje wielowątkowości, to nawet najlepszy system na płycie pizdylionprocesorowej nie pomoże.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Spyra

  • Gość
4 procesory i dużo RAM
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-08-02, 11:09:46 »
O podkręcaniu raczej nie ma mowy w odniesieniu do serwerowych rozwiązań. Typowe silniki 3d do renderingu znakomicie wykorzystują wielowątkowość. Nie było by tematu 4-procesorów gdyby nie AMD i przystępne ceny Opteronów 6100, ale dopiero nadchodząca seria 6200 ma dać odpowiednią wydajność, bowiem pojedynczy procesor ma mieć 16 rdzeni tak więc 64 razem. Oprogramowanie jest też dobrze przystosowane do renderingu sieciowego, ale ostatnie rozwiązania Interactive Preview silniej premiują jedną bardzo mocna stację roboczą. Jeśli chodzi o Windows Server to jest tam z lekka beznadziejnie dlatego, że przy przystępnej cenie system jest w stanie obsłużyć tylko 32 GB RAM albo kosztuje majątek. Zwykłe Windows to maksymalnie 2 gniazda CPU.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
4 procesory i dużo RAM
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-08-02, 15:11:56 »
Podkręcaniu systemu nie komputera. Czyli kompilacji z bardziej agresywnymi optymalizacjami generowanymi pod konkretny model (czasami wręcz stepping) procesora.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Spyra

  • Gość
4 procesory i dużo RAM
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-08-02, 16:07:23 »
Podkręcanie systemu.. no to ciekawa sprawa ponieważ nowe Opterony 6200 mają mieć tryb Turbo +500MHz i pisze.. with all cores active, ale nie bardzo wiem co to miało by znaczyć, bo turbo jest uruchamiane zazwyczaj gdy pracuje jeden może dwa rdzenie. Czy istnieją hipotetyczne szanse że w takim wypadku będzie można z pomocą Linuksa zmusić te procesory do większego wysiłku co do zegara. Przy renderingu wszystkie rdzenie idą na full
http://www.brightsideofnews.com/news/2011/7/25/gateway-leaks-out-amd-bulldozer-server-cpus-3ghz-top-speed.aspx

chmooreck

  • Gość
4 procesory i dużo RAM
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-08-02, 16:12:08 »
Spyra jeszcze raz... wróć... chodzi o optymalizację oprogramowania

Spyra

  • Gość
4 procesory i dużo RAM
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-08-02, 16:55:26 »
Dużo się pisze o nowych Opteronach i pewnych możliwościach regulacji nawet co do poszczególnych rdzeni z osobna. Trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało w praniu. Miałem na myśli podstawę zegara i turbo a nie możliwość podkręcania procesora. Te bardziej agresywne optymalizacje generowane pod konkretny model procesora będą mogły wymusić nieco inne zachowanie czy to raczej całkowicie wykluczone ?. Nieco mylące jest to.. with all cores active co być może znaczy tyle że 15 rdzeni pracuje na 2,3 GHz, a szesnasty skacze sobie na te 2,8 GHz.


EDYCJA

No właśnie.. wczoraj była premiera nowych procesorów AMD, co prawda w wydaniu desktop,ale serwerowa odmiana również będzie operować turbo na dwóch poziomach i pytanie brzmi co na to Linux. Można coś już prognozować czy to raczej czyste wróżenie z fusów, mam na myśli skuteczne wzbudznie turbo za pomocą OS. Tu inspiracja ku prognozom -http://www.purepc.pl/procesory/test_amd_fx8150_bulldozer_kontra_intel_sandy_bridge?page=0,12

EDYCJA 2

Mam nadzieję że forum reprezentujące system drapieżny, jeśli chodzi o wszelakie optymalizacje i odpowiednie wykorzystanie mocy CPU w wielordzeniowej postaci (i płytach na 4-cpu).. się wypowie (żarcik prowokacyjny), a pytanie brzmi czy Linuks tu coś potrafi ruszyć na plus w odniesieniu do Windows Server.. może linki na odpowiednie fora…
 http://www.tecchannel.de/server/prozessoren/2038251/cpu_test_amd_opteron_6262_he_und_6276_mit_16_core_bulldozer/
http://www.anandtech.com/show/5058/amds-opteron-interlagos-6200

EDYCJA 3

Dziękuję za profesjonalną obróbkę i nową szatę graficzną moich postów oraz przepraszam za bezczelne rozproszenie.. co wynikało z głównie z rozwlekłej sekwencji czasowej. Temat mnie diabelnie nurtuje, ale rozumiem, że odpowiedź jest trudna lub wręcz niemożliwa. Dlatego bardziej chodzi mi o ewentualne adresy do stron lub ludzi którzy siedzą na Linuksie i serwerach opartych na Opteronach AMD

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
4 procesory i dużo RAM
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-11-17, 00:13:41 »
Zbędne posty usuwam.

Pozdrawiam!