Nowe posty

Autor Wątek: Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl  (Przeczytany 10461 razy)

  • Gość
Witam. Z góry przepraszam, jeżeli w złym dziale pisze, ale wydaje mi się, że problem mam z Javą. Mam nowo zainstalowanego najnowszego Debiana, przeglądarka Firefox, poprawnie zainstalowane sterowniki zamknięte Nvidi. Dopiero zaczynam korzystać z tego systemu, gdy wchodzę na wrzuta.pl, aby odtworzyć plik dźwiękowy nie mogę wcisnąć ikonki "play", gdyż cały player miga bardzo szybko, filmy na youtube ładują się z opóźnieniem, pasek postępu czasem się nie przewija. Gdzię mogę szukać rozwiązania problemu ? Może lepsza przeglądarka, inna wersja javy ? Inny system :) Zupełnie się nie znam w tych sprawach. Z góy dziękuje, za jakokolwiek radę.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-07-29, 18:58:20 »
To nie problem z Javą, tylko jak już, to z Flashem. Zarówno Wrzuta, jak i YouTube korzystają z Flasha, nie z Javy. Pokaż wynik polecenia

dpkg -l | grep flash
wpisz w Firefoksie, tam gdzie wpisujesz adresy stron www

about:plugins
i zobacz czy przeglądarka korzysta z Flasha.

Do tego jaka wersja Debiana, 32- czy 64-bitowa? Mimo wszystko problem mogą stanowić sterowniki do karty graficznej, to że się zainstalowały bez problemu, nie oznacza, że nie są pozbawione błędów lub działają poprawnie.

Pozdrawiam!

PS dział jest kompletnie nie związany z tematem, ponieważ umieściłeś go w dziale programowanie, a problem opisany w wątku  z programowaniem nie ma nic wspólnego :)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-07-29, 19:34:30 »
Coś mi się wydaje, że masz w Debianie po prostu domyślny  twór, który nie wyrabia - tym bardziej, że dopiero co instalowałeś system.

Upewnij się w tym o czym pisał roobal, ale ja osobiście i wcześniej zrobiłbym w konsoli pod root'em:
apt-get install flashplugin-nonfree

Mozesz też zainstalować to przez centrum oprogramowania.

ALE... tak czy siak pewnie zanim do tego przystąpisz, będziesz musiał wprowadzić zmiany w swoich repozytoriach, bo po świeżej instalce z np DVD, domyślne to nędza okrutna ;)

Podaję na tacy ostatni raz - wybacz, sam musisz nieco nauczyć się czerpać z googlarki, tam jest wszystko na wyciągnięcie ręki:
http://debian.linux.pl/content/295-Repozytoria-Debiana-wpisy-w-pliku-etc-apt-sources.list

Poza tym i biorąc pod uwagę Twoją zdrową ciekawość, mocnym wsparciem dla użytkowników Debiana jest: DUG

Debian to Debian - sam decydujesz co instalujesz.
Jest to trochę czasochłonne, ale jak postawisz wszystko co trzeba to nawet bomba atomowa nie rozwali Ci systemu :)

[edit] Poprawka w nazwie po apt-get.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

  • Gość
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-08-01, 16:37:24 »
Ooo ktoś odpisał ;) Dziękuje Koledzy, zaraz z pracy do domku i będę forsował. Już nie taki świerzy ten Debian, był dist-upgrade do wersji testing, wersja 64bity. Teraz okienko na youtube zajmuje 3/4 tego co powinno, ale gdy je powiększe na fullscreen i cofnę to wreszcie pokazują się wszystkie przyciski i normalny rozmiar. Ale czemu to wszystko takie nie dopracowane. Pobawię się w ostateczności jeszcze z instalajcą KDE (aptitude install kde-full tak? ;) ), może będzie lepiej bo nigdy na Slacku takich komedii nie miałem. A na stronie głównej javy' twierdzi, że nie mam zainstalowanej javy szok :( to akurat znam ze slacka hehe, przez to nie można nic pobrać z wrzuty :/

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-08-01, 18:06:21 »
Cytat: Czarodziej666
był dist-upgrade do wersji testing
Tak. Rozumiem. :) Jest przecież wersja stabilna np. dla początkujących i wersja testowa dla bardziej zaawansowanych. Proste jak drut.

Cytat: Czarodziej666
Ale czemu to wszystko takie nie dopracowane.
Patrz wyżej.

Poza tym i odnosząc się do pozostałej treści Twojego postu to szokiem można nazwać postawę wyciągania wniosków w wyniku chaotycznego działania, niepodpartego bardziej logicznym postępowaniem.
Java? Wymaga zainstalowania. Na stronie masz całą instrukcję + rozwiązania na forach.
Nie rozumiesz jednej podstawowej rzeczy jaką jest różnica między wolnym, a niewolnym oprogramowaniem.
Wszystko sprowadza się do tego, ze chcesz mieć wszystko gotowe na starcie.
Jeśli chodzi o Slack'a czy Debiana,  to taka postawa jest błędem samym w sobie.

Nic nie da Tobie instalowanie w Debianie ( może tylko ciut ) KDE dla samej nadziei, że wszystko w cudowny sposób ruszy i wszystko sprowadzi się tylko do klikania.
Niestety odnoszę wrażenie, ze głównie Tobie o to chodzi.

Tak więc i w tym przypadku Debian też nie jest dla Ciebie.

Mam dwie rady w tej sytuacji:
1. Pozostań na Windows.
2. Próbuj innej dystrybucji np. Ubuntu lub Mandrivy, które de facto są wydawane dla osób tak marudzących z powodu minimalnego wysiłku w wyszukaniu podstawowych informacji jak Ty.
Bez urazy. Nie chcę Cię urazić, ale taka jest moim zdaniem prawda.

Pozdr
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-08-01, 21:19:18 »
Cytat: Czarodziej666
Ale czemu to wszystko takie nie dopracowane.
Skieruję twój żal co do Flasha we właściwym kierunku:

Adobe Systems Incorporated
345 Park Avenue
San Jose, CA 95110-2704

Możesz się od nas zapytać, kiedy zrobią stabilną wersję 64 bitową. I dla Win i dla Lin.

A żal co do 64-bitowego pluginu Javy tutaj:

Oracle Corporation
500 Oracle Parkway
Redwood Shores, CA 94065

Co do Javy, to potrzebujesz plugin icedtea6-plugin (maszyna wirtualna OpenJDK, rozwijana poza SUN/Oracle). Podobno w świeżo wydanej "oficjalnej" Javie 7 ma być plugin 64-bitowy. Wpuszczam nosa do świeżutkiego /opt/sun-jdk-1.7.0_64/jre/plugin... No jakby jednak nie ma :P
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

  • Gość
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-08-01, 21:24:11 »
Źle mnie zrozumiałeś przyjacielu, z mojej winy i głupoty. Z tego co piszesz to java nie jest zainstalowana na starcie, dpkg -l | grep java pokazuje, że trochę tego już siedzi, ale może nie wszystko co potrzebne, mój wniosek powstał z tego, że był identyczny problem z wykryciem javy na nowszym slacku, a tam wiem, że ją instalowałem, założyłem z góry, że tu jest ten sama komedia i że linux spada na psy :P Chcesz powiedzieć, że czat na www.wp.pl załaduje się Tobie normalnie? Bo jak ja czytam to widzę, że nie tylko ja mam problemy z javą.. Zacznę więc od początku, i po googluje trochę dłużej. Wiem już, że flasha nie mam co mnie zaskoczyło :-O Idę do roboty, życzcie powodzenia. Wikipedia nawet nie tłumaczy co to flash, bo nie wiem jaka jest różnica między java a flashem... wiem googlować ? ;) oki

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-08-01, 21:38:39 »
Cytat: Czarodziej666
Chcesz powiedzieć, że czat na www.wp.pl załaduje się Tobie normalnie?
Tak.
Gentoo x86_64, Chromium 64-bitowe samodzielnie kompilowane ze źródeł (13.0.782.99 (Build 0 Linux)), plugin Java - Wersja: 1.6.0.26. O! Czyli jest natywny plugin oficjalnej Javy dla 64-bitów (libnpjp2.so), tylko w innym katalogu niż dotąd... DrapDrapDrap...

Aha - nie należy się sugerować, że mi coś działa. Część softu i sprzętu u mnie działa po prostu dla własnego spokoju. Coś jak 7 prawo serwisów komputerowych: W obecności serwisanta nawet najbardziej uszkodzone urządzenie będzie działać poprawnie.

P.S. Jak już wiem, jak się teraz nazwa plugin Javy, to oczywiście w 64-bitowej 7-ce jest.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-08-01, 21:45:11 »
Cytat: Czarodziej666
Wikipedia nawet nie tłumaczy co to flash
A tutaj?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

  • Gość
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-08-01, 22:32:17 »
Java, ta ze strony oracle - przecież działa wyśmienicie na 64 bitowym linuxie jak i 32 bitowym. Ja preferuję tę wersję javy ze względu, że przy próbie kombinowania z OpenJDK i IcedTea po prostu nie wyszło. A podali gotową instrukcję, źle napisaną, bo w sumie wystarczyło jedynie napisać 3/4 mniej i w bardziej konkretny sposób - co wklepać w konsolę. Dla jasności kilka chronologicznych, uniwersalnych komend:

su
chmod a+x ./[plik z javą]
./[plik z javą] [zastąpić jeśli znajduje się starsza wersja]
rm -R ./[plik z javą] ./[wcześniej utworzony folder przez instalator z javą]
exit

Powyższe 5 linijek zapewnia działającą javę w 100 % - czat na wp.pl działa.

A flash? Do YT - można użyć UMplayer. Ten zawiera nawet możliwość ściągnięcia filmików. W mp4. Bez kombinowania i skryptów.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-08-01, 22:48:01 »
Po raz 398 proszę, jeżeli dana aplikacja JEST dostępna w repozytoriach (a Java od SUN/Oracle jest, w przypadku wszystkich bieżących dystrybucji), proszę nie podawać przepisów na instalację "z palca", bo u początkującego przy omsknięciu palca może zrobić się chlew na dysku. Nie wspomnę o braku automatycznych aktualizacji - co akurat w przypadku Javy i Flasha jest dość kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

  • Gość
Debian, błędy w ładowaniu niektórych stron np. wrzuta.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-08-01, 23:27:15 »
Koledzy, po przeczytaniu dużej ilości postów, ostro namąciłem w głowie sobie, jre, jdk, tu san a tam inne liby, katastrofa.............. no i w końcu idzie to tak:

aptitude install flashplugin-nonfree   - mamy działającą wrzutę (dziękuję kolegom z góry za tą radę)

i najważniejsze:

mkdir /usr/lib/iceweasel/plugins
cd /usr/lib/iceweasel/plugins
ln -s /usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.26/jre/lib/amd64/libnpjp2.so   - i mamy działającą jave (u mnie amd64, gdyż system 64bity)

A najlepsze, że wszytko to już było w systemie. Myślę, że jak coś to chodzi o to:

aptitude install sun-java6-jre

Cała filozofia. Tyle programów domyślnie instalowanych w Debianie, całe środowisko GNOME, a brak małego odnośnika, przecież system by się nie zawiesił. Jedyne wytłumaczenie dla mnie to, że nie każdy chce libnpjp2, a moze libjavaplugin, jasne, ale domyślnie mogło by to coś być. I teraz czekam, aż mnie pojedziecie ;)

ps. nawet lagi przy oglądaniu youtube zniknęły, myślałem, że to wina sterów nvidia hyhy :> pozdro