Nowe posty

Autor Wątek: 4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?  (Przeczytany 9194 razy)

mirekkazek

  • Gość
Witam

Posiadam laptopa Lenovo z zainstalowanym Win7 (nie na płytce tylko OEM na partycji). Na dysku mam
- jakąś partycję podstawową 200 MB (system? - tak mówi zarz dysk win7),
- C zajmującą 253 GB - z win i wszystkimi plikami, rozruchem i plikiem stronicowania,
- dysk logiczny D (Lenovo), który jest rozszerzony i zajmuje 30 GB
- partycję OEM ok. 15 GB

Gdy chcę podzielić dysk Gparted, wyskakuje mi komunikat - i słusznie - że są już 4 dyski i muszę stworzyć partycję rozszerzoną (no i wcześniej muszę usunąć którąś z 4 juz istniejących, żeby tę czwartą rozszerzoną dodać). Czy skoro jedna z partycji to moje c, jedną jest OEM i jedną LENOVO (w tym chyba onekey recovery, którego nie chcę usuwać, bo boję się problemów, które mogę spowodować zabawą w Linuksa), a ta 200 MB to może system czy coś, to muszę któryś z nich usunąć?

Czy istnieje może inna opcja (np zmniejszenie dysku C przez windowsowskie zarządzanie dyskami (jeśli to zadziała?)

Bardzo prosiłbym o jakąś poradę, gdyż nie mam jak zabrać się do instalacji, a linuks LiveCd na dłuższą metę jest męczący.

Pozdrawiam

chmooreck

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-07-29, 07:11:44 »
gparted może zmniejszyć partycję (również ntfs, w Twoim przypadku C: (sda2 ? ) )
Najlepiej by chyba było zmniejszyć sda2, dysk "lenovo" przesunąć, dokleic do sda2 i  skoro jest to partycja rozszerzona, to na wygospodarowanym miejscu powinno się dać utworzyć partycję.

Zalecam backup wszystkich ważnych danych przed zabawami z partycjami.

mirekkazek

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-07-29, 07:50:25 »
No właśnie próbowałem Gparted tylko w tym nowym obszarze powstałym po zmniejszeniu C (sda2) nie da się utworzyć nowej partycji.

Spróbuję dokleić to lenovo do sda2, może pomoże. Kopię zapasową mam z tego lenovo one key recovery, mam nadzieje, że jakby co to mi wróci.

Wolałbym nie mieć linuksa niż tracić obecną konfigurację, ale jednak coś mnie ciągnie do tego ubuntu...

EDIT:
Niestety nie mogę dalej nic zrobić... Gdy chcę skopiować partycję Lenovo (sda5), nie mogę jej wkleić w nowy obszar po zmniejszeniu sda2, bo byłaby to piąta partycja. Przenieść jej też nie mogę...

Zostaje więc sda1, sda2, przestrzeń nieprzydzielona, to sda5, który jest partycją rozszerzoną, ale ma wolne tylko 1 GB oraz sda4...
Nic nowego w tej wolnej przestrzeni nie utworzę, ani nie wkleję, bo to by już była właśnie piąta partycja...
Da się to jakoś zrobić?

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-07-29, 09:17:23 »
Pokaż zrzut ekranu z programu GParted (zmaksymalizuj okno). Poszukaj w menu "Programy" aplikacji do robienia zrzutów ekranu, albo wciśnij Alt+F2 i klepnij:
scrot ~/Pulpit/zrzut01.png

mirekkazek

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-07-29, 09:46:08 »
tu jest zrzut z Gparted

http://img197.imageshack.us/img197/4397/zrzutekranuhq.png

EDIT
Dzwoniłem też do pomocy technicznej Lenovo z ogólnym zapytaniem o dyski, ale pan był średnio kompetentny, sądząc po ogólnym brzmieniu rozmowy. Zalecił inny program partycjonujący, nie skupiając się na fakcie, że są 4 partycje podstawowe i którąś chyba trzeba usunąć, żeby można było dodać nową (już się sam w tym gubię...).
Dowiedziałem się tylko, że, nawet jak mi się uda dodać partycję, to po zmianie wielkości partycji z fabrycznych, kopia zapasowa nie będzie chyba działać i, w celach ratunkowo-przywracaniowych, lepiej robić dyski przywracania systemu...

W efekcie - chyba się poddam i zostanę przy windowsie, zapominając o ubuntu, (albo raz na ruski rok uruchamiając go z livecd)

chmooreck

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-07-29, 11:45:35 »
zacznij od zmniejszenia sda2, zwiększ (w lewo) sda3 - wtedy na wolnym obszarze sda3 będziesz mógł utworzyć nowa partycje

mirekkazek

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-07-29, 11:49:21 »
gparted w każdym bądź razie sobie z tym chyba nie chce poradzić... mój zapał do linuksa opadł prawie całkowicie przez te głupie ustawienia lenovo :P

chmooreck

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-07-29, 13:36:16 »
Raczej użytkownik niż gparted...
Próbowałeś zwiększyć rozmiar sda3 ?

Zresztą nieważne. Jak nie masz ochoty, to nikt Cie nie będzie namawiał ;-)

mirekkazek

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-07-29, 14:57:18 »
tzn przy uzyciu 'zmień rozmiar' w gparted tam się nie da powiększyć albo nie umiem... (?)
Nie, że nie mam ochoty. To po prostu kwestia tego, że jako zielony (niedoszły) użytkownik linuksa, boję się zbytnio mieszać w tych całych partycjach fabrycznych, bo wolę nie mieć linuksa niż potem mieć problem z danymi, zwłaszcza, że niedługo jadę na studia za granicą i potrzebny mi jest w pełni sprawny system...
Także nei brak ochoty, a raczej tradycyjnie 'speniałem'... :P

chmooreck

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-07-29, 15:02:22 »
Kliknąłeś prawym na pasku z /dev/sda3 (tam gdzie jest opis "extednded") i nie dało się zmienić rozmiaru (po wcześniejszym zmniejszeniu sda2) ?

chyba żartujesz...

rompiotr

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-07-29, 18:14:17 »
Możesz też zainstalować Ubuntu za pomocą programu Wubi. System instaluje się na windowsowskiej partycji ntfs. Nie rusza układu partycji. ani nie dokłada bootloadera w pierwszym sektorze dysku. Mam właśnie coś natiego na laptopie Lenovo . Działa tak samo, jakbym miał osobno linuksa na innej partycji. . Polecam to rozwiązanie, jeśli nie chcesz pozbywać się partycji rescue

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-07-29, 18:50:39 »
Cytat: mirekkazek
- dysk logiczny D (Lenovo), który jest rozszerzony i zajmuje 30 GB
Możesz mieć tylko jedną partycję rozszerzoną, więc nie musisz tworzyć kolejnej, bo już ją masz, tworzysz po prostu kolejne partycje logiczne. Jedyne co powinieneś zrobić, to zmniejszyć partycję /dev/sda2 (partycja C wg Windowsa), przesunąć partycję /dev/sda5 (partycja D) i stworzyć nowe partycje dla Linuksa.

Nie zapomnij w pierwszej kolejność defragmentować systemu plików!

Cytat: mirekkazek
Dowiedziałem się tylko, że, nawet jak mi się uda dodać partycję, to po zmianie wielkości partycji z fabrycznych, kopia zapasowa nie będzie chyba działać i, w celach ratunkowo-przywracaniowych, lepiej robić dyski przywracania systemu...
Bierz pod uwagę, że w pomocy technicznej pracują przypadkowi ludzie nie związani w ogóle z tematem, którzy przeszli jakieś tam szkolenie i pytania spoza tematu szkolenia są dla nich nich czarną magią i muszą kombinować jak zbyć klienta. Druga sprawa, Ty mogłeś źle zrozumieć konsultanta. Kopia zapasowa może nie działać, tylko i wyłącznie jeśli uszkodzisz partycję przywracania, ale podejrzewam, że prędzej powiedział Tobie, że przywracanie systemu usunie wszystkie partycje do stanu fabrycznego.

Pozdrawiam!

PS następnym razem proszę konkretniej nazywać temat, w przeciwnym razie poleci do kosza.

mirekkazek

  • Gość
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-07-29, 19:23:10 »
Cytat: chmooreck
Kliknąłeś prawym na pasku z /dev/sda3 (tam gdzie jest opis "extednded") i nie dało się zmienić rozmiaru (po wcześniejszym zmniejszeniu sda2) ?

chyba żartujesz...
tzn sda 3 można było zmniejszyć (o 1gb wolnego miejsca), ale nie powiększyć w lewo. Tak mi się teraz pomyślało - chyba, że dawałem na samo sda5 zamiast sda3.

Spróbuję w takim razie to wubi, myślę, że na moim poziomie "znajomości" linuksa i w ogóle informatyki to będzie dobre rozwiązanie.

W każdym bądź razie dziękuję wszystkim za cenne uwagi. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie.

P.S. Przepraszam za temat, ale - jak widać - jestem 'świeży' (co oczywiście nie w pełni mnie tłumaczy, no ale może choć trochę)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
4 partycje podstawowe, jak zamienić jedną na rozszerzoną?
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-07-30, 01:05:15 »
Tak na przyszłość, po kolei:

1. Defragmentujesz pod Windowsem system plików (wszystkie partycje);
2. Zmniejszasz partycję /dev/sda2;
3. Powiększasz partycję /dev/sda3;
4. Teraz albo rzesuwasz /dev/sda5, albo tworzysz w wolnym obszarze nową partycję lub kilka partycji.

Cytat: mirekkazek
[P.S. Przepraszam za temat, ale - jak widać - jestem 'świeży' (co oczywiście nie w pełni mnie tłumaczy, no ale może choć trochę)
Dla mnie poprzedni tytuł tematu oznaczał, że mimo wszystko jesteś przynajmniej lekko obeznany z tematem, a przynajmniej na tyle obeznany, aby ładnie nazwać wątek. Z racji tego, że jesteś nowy na forum, pozwoliłem sobie zmienić tytuł wątku, ale na przyszłość proszę lepiej nazywać tematy, gdyż osobom szukającym informacji ułatwia to ich odnajdywanie, a być może w tym wątku ktoś znajdzie odpowiedź na swoje pytanie i nie będzie go powielał na forum, oszczędzając tym samym swój czas. Myślmy trochę o innych, nie tylko o sobie ;)

Pozdrawiam!