Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja specjalnie dla mnie ?  (Przeczytany 5958 razy)

reaverr

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« dnia: 2005-10-19, 21:02:23 »
Witam zastanawiam sie nad kupnem drukarki Canon ip2000 ale czytałem o problemach z tą drukarką pod linuksem z tego co narazie wiem to nie ma do tego zadnych starów oprócz TurboPrint\\'a. Może ktoś ma taką drukarke i mógłby powiedzieć jak to z nią jest pod linuksem i co bedzie jak zainstaluje tego truboprinta nie brakuje tym strom niczego ?? chodzi mi o jakoś druku oszczędzanie tuszu itd.
dzięki :)

gomath

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-19, 21:55:18 »
2005-10-19 21:02:23 reaverr napisał:

> Witam zastanawiam sie nad kupnem drukarki Canon ip2000 ale czytałem o problemach z tą drukarką
 > pod linuksem z tego co narazie wiem to nie ma do tego zadnych starów oprócz TurboPrint\\'a. Może
 > ktoś ma taką drukarke i mógłby powiedzieć jak to z nią jest pod linuksem i co bedzie jak
 > zainstaluje tego truboprinta nie brakuje tym strom niczego ?? chodzi mi o jakoś druku
 > oszczędzanie tuszu itd.
 > dzięki :)

Turboprint do każdej strony dodrukowuje swój baner reklamowy, tak więc ich musisz to kupić aby używać.

Pojawiły się już darmowe stery na japońskiej stronie canona:
ftp://download.canon.jp/pub/driver/bj/linux/

Nie ma tam jednak binarek do wszystkich modeli. Ktoś inny je zrobił do modelu ip1500:
http://linux.cergynux.net/canon/
Testowałem je i działają całkiem nieźle z tym modelem.

Jeśli chodzi o ip2000 to masz trzy możliwości:
- będą pasować któreś z gotowych
- będziesz je musiał sam przygotowac
- poczekać aż ktoś zrobi binarki

Te strony też mogą pomóc
http://www.lowlevel.cz/log/pivot/entry.php?id=40
http://forum.kanotix.net/PNphpBB2-viewtopic-t-7784.html

Poza tym google ;)

reaverr

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-20, 07:08:34 »
wiec juz nie wiem czy warto ją kupować wogle da sie coś zrobić by linux obsłużył ją w pełni ??

gomath

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-10-20, 09:32:25 »
2005-10-20 07:08:34 reaverr napisał:

> wiec juz nie wiem czy warto ją kupować wogle da sie coś zrobić by linux obsłużył ją w pełni ??

Te sterowniki są od canona i obsługują te drukarki prawie w pełni (nie ma obsługi druku na płytach i chyba papierze foto, jednak myślę, że wkrótce się pojawi). Polecam Ci jednak kupić model ip1500 lub ip3000, gdyż te modele obcecnie na pewno są przez te stery obsługiwane (instalacja jest prosta - wystarczy zainstalować dwa pakiety binarne). Do ip2000 nie ma w nich plików ppd, więc albo trzeba je zrobić samemu, albo wykorzystać któryś do innego modelu.

reaverr

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-20, 20:51:47 »
2005-10-20 09:32:25 gomath napisał:

> 2005-10-20 07:08:34 reaverr napisał:
 >
 > > wiec juz nie wiem czy warto ją kupować wogle da sie coś zrobić by linux obsłużył ją w
 > pełni ??
 >
 > Te sterowniki są od canona i obsługują te drukarki prawie w pełni (nie ma obsługi druku na
 > płytach i chyba papierze foto, jednak myślę, że wkrótce się pojawi). Polecam Ci jednak kupić
 > model ip1500 lub ip3000, gdyż te modele obcecnie na pewno są przez te stery obsługiwane
 > (instalacja jest prosta - wystarczy zainstalować dwa pakiety binarne). Do ip2000 nie ma w nich
 > plików ppd, więc albo trzeba je zrobić samemu, albo wykorzystać któryś do innego modelu.
 >
Które pakiety trzeba dokładnie zainstaloać dla tych dwóch drukarek i poza tymi dwoma rzeczami drukarki są w pełni obsługiwane ?? z jaką rozdzielczością można drukować maksymalnie , na A4 bez marginesów ? i czy da sie włączyć oszczędzanie tuszu ?? rozumiem że masz któryś z tych modeli zgadza sie jak tak to jesteś z tej drukarki zadowolny  pod linuksem czy lepiej brać coś innego ??

gomath

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-21, 15:19:14 »
2005-10-20 20:51:47 reaverr napisał:
 > Które pakiety trzeba dokładnie zainstaloać dla tych dwóch drukarek

Powinieneś zainstalować bjfilter-common-2.50-2.i386.rpm oraz odpowiedni plik dla modelu drukarki:
bjfilter-pixmaip1500-2.50-2.i386.rpm lub bjfilter-pixusip3100-2.50-2.i386.rpm.

Jeśli używaszz lpr zamiast cups, to zamiast drugiego pakietu musisz zainstalować ten z lpr w nazwie.

> i poza tymi dwoma rzeczami
 > drukarki są w pełni obsługiwane ??

Limitations of the driver are:
1. No duplex printing
2. No CD-R printing

(druk na papierze foto jest oczywiście możliwy)

> z jaką rozdzielczością można drukować maksymalnie , na A4
 > bez marginesów ? i czy da sie włączyć oszczędzanie tuszu ?? rozumiem że masz któryś z tych
 > modeli zgadza sie jak tak to jesteś z tej drukarki zadowolny  pod linuksem czy lepiej brać coś
 > innego ??

Instalowałem sterowniki dla obu tych drukarek i na obu dobrze się sprawują. Jestem zadowolony, jednak używam drukarki tylko do prostych wydruków i nie znam takich szczegółów jak np rozdzielczość druku na A4  :P Wydaje mi się, że można ustawić tu wszystko czego potrzeba


reaverr

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-10-22, 10:12:03 »
tylko rpm zabardzo mi sie nie przydadzą one chyba są pod suse bardziej przydały by mi sie źrudełka :P

jsu

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-10-22, 10:12:08 »
A ja radzę zastanowić się na zakupem Epsona.  Mam R300 i uruchomiłem go z \\"marszu\\" podczas instalacji. Mam też Canona i320, ale ten działa dobrze tylko z turboprintem. Dobrze działają urzadzenia wielofunkcyjne Epsona np. całkiem niedrogie CX3650. Skaner trzeba tylko dodać ręcznie. Osobiście Canona bym drugi raz nie kupił...Pozdr

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-10-22, 10:39:05 »
2005-10-22 10:12:08 jsu napisał:

> A ja radzę zastanowić się na zakupem Epsona.  Mam R300 i uruchomiłem go z \\"marszu\\"
 > podczas instalacji. Mam też Canona i320, ale ten działa dobrze tylko z turboprintem. Dobrze
 > działają urzadzenia wielofunkcyjne Epsona np. całkiem niedrogie CX3650. Skaner trzeba tylko
 > dodać ręcznie. Osobiście Canona bym drugi raz nie kupił...Pozdr
 A ja mam Epson Stylus C84 i działa całkiem nieźle -zainstalował się sam przy instalacji SuSE i nie kupuje do niego kartridzy tylko leję atrament z pelikana i też smiga.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

gomath

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-10-22, 10:47:15 »
2005-10-22 10:12:03 reaverr napisał:

> tylko rpm zabardzo mi sie nie przydadzą one chyba są pod suse bardziej przydały by mi sie
 > źrudełka :P

Są też src.rpm. Możesz to rozpakować za pomocą rpm2targz. Wsparcie dla tych drukarek jest w sterach od wersji 2.5.

Chmarus

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-10-19, 19:12:31 »
Witam! Moje doświadczenie z linuxem ograniczało się narazie do Mandrake i Ubuntu jednak zawsze wracałem spowrotem na Winde. Czy jestescie mi w stanie doradzic jakas dystrybucje specjalnie dla mnie ?
Czyli dla osoby poczatkujacej i ze slabym sprzetem

(600mhz pentium III, 128 ram, 10 GB dysk, 8mb karta graficzna)

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-10-19, 19:43:01 »
2005-10-19 19:12:31 Chmarus napisał:

> Witam! Moje doświadczenie z linuxem ograniczało się narazie do Mandrake i Ubuntu jednak zawsze
 > wracałem spowrotem na Winde. Czy jestescie mi w stanie doradzic jakas dystrybucje specjalnie
 > dla mnie ?
 > Czyli dla osoby poczatkujacej i ze slabym sprzetem
 >
 > (600mhz pentium III, 128 ram, 10 GB dysk, 8mb karta graficzna)

 > MS DOS ?

chmooreck

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-10-19, 20:09:21 »
2005-10-19 19:12:31 Chmarus napisał:

> Witam! Moje doświadczenie z linuxem ograniczało się narazie do Mandrake i Ubuntu jednak zawsze
 > wracałem spowrotem na Winde. Czy jestescie mi w stanie doradzic jakas dystrybucje specjalnie
 > dla mnie ?
 > Czyli dla osoby poczatkujacej i ze slabym sprzetem
 >
 > (600mhz pentium III, 128 ram, 10 GB dysk, 8mb karta graficzna)

to zalezy, czy masz ochote sie czegos nauczyc...

Maciek_Rutecki

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-10-19, 20:11:52 »
2005-10-19 19:43:01 le_mon napisał:

> 2005-10-19 19:12:31 Chmarus napisał:
 >
 > > Witam! Moje doświadczenie z linuxem ograniczało się narazie do Mandrake i Ubuntu jednak
 > zawsze
 >  > wracałem spowrotem na Winde. Czy jestescie mi w stanie doradzic jakas dystrybucje
 > specjalnie
 >  > dla mnie ?
 >  > Czyli dla osoby poczatkujacej i ze slabym sprzetem
 >  >
 >  > (600mhz pentium III, 128 ram, 10 GB dysk, 8mb karta graficzna)
 >
 >  > MS DOS ?

Mam nieco lepszy: Duron 650MHz, przestrzen na Linuksa 12GB (w zasadzie za duzo), 192MB RAM, grafika 32MB, uzywam Debiana Etch, PLD AC tez ladnie chodzil, reszty nie testowalem, z tym ze nie sa to dystrybucje dla poczatkujacych. Choc z dtugiej strony maja obszerna dokumentacje po polsku.

--
Maciek

Chmarus

  • Gość
Dystrybucja specjalnie dla mnie ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-10-19, 21:23:18 »
2005-10-19 19:43:01 le_mon napisał:

> 2005-10-19 19:12:31 Chmarus napisał:
 >
 > > Witam! Moje doświadczenie z linuxem ograniczało się narazie do Mandrake i Ubuntu jednak
 > zawsze
 >  > wracałem spowrotem na Winde. Czy jestescie mi w stanie doradzic jakas dystrybucje
 > specjalnie
 >  > dla mnie ?
 >  > Czyli dla osoby poczatkujacej i ze slabym sprzetem
 >  >
 >  > (600mhz pentium III, 128 ram, 10 GB dysk, 8mb karta graficzna)
 >
 >  > MS DOS ?


to sie nazywa czytanie ze zrozumieniem... pytalem o dystrybucje linux wiec nie bądz taki "zabawny"