Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux na Aspire One 722?  (Przeczytany 3649 razy)

otsego

  • Gość
Jaki linux na Aspire One 722?
« dnia: 2012-01-02, 22:04:53 »
Hej.

Jestem tu calkiem nowy, wlasciwie nie mialem nigdy w zyciu kontaktu z linuxem, slyszalem w sumie o nim tylko z opowiesci. Teraz jakos mnie naszlo, zeby sprobowac zmienic windowsa na jakiegiegos linuxa...

Mam netbooka Acer Aspire One 722, AMD Dual Core C-50 64bit (1.0 GHz), 2 GB RAM

Teraz czas na pytania :P

a) jaka wersje wybrac zakladajac, ze :
    1) kompletnie sie nie znam ale chce sie nauczyc najpierw uzytkowania linuxa od postaw i mam nadzieje, kiedys zaczac cos w kierunku programowania. Jestem poprostu poszukiwaczem nowej wiedzy ;)

    2) chce zmienic RAM na 4GB i moc w pelni go wykorzystac
   
b) mam slabosc do niektorych gier, zwlaszcza Civ 4 ... nie wiem jak to jest z grami w przypadku linuxa, jest szansa, ze uda sie to odpalic?

c) poniewaz nie mam CD-R, czy ktos moglby mi poradzic jakiego programu uzyc do zainstalowania takowej dystrybucji przez pendrive'a ? Nie potrzebuje linkow, wystarczy nazwa, to akurat juz sobie znajde ;)

d) mam 3 partycje, jedna z win, pozostale dwie z danymi. Czy po sformatowaniu partycji z win i zainstalowaniu na niej jakiegokolwiek linuxa bede mial dalej dostep do tych danych?

e) W sumie narazie tyle. Z gory dzieki za odpowiedzi :)

Pozdr ;)

rilicek

  • Gość
Jaki linux na Aspire One 722?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-01-02, 22:19:53 »
1. Taka jaka Ci się najbardziej spodoba. Najlepiej jakaś w miarę popularna dla początkujących.
http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/
Twój komputer nie jest demonem szybkości więc najlepiej z jakimś lekkim środowiskiem graficznym, albo wskazana wstrzemięźliwość jeżeli chodzi o wodotryski.
2. Każdy, najlepiej w wersji x64
b) http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=2514
c) Zazwyczaj na stronach dystrybucji jest instrukcja jak zainstalować ją z pendriva.
d) Tak, pod warunkiem, że ich nie chcący nie sformatujesz.
e) powodzenia.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaki linux na Aspire One 722?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-01-03, 22:41:27 »
Cytat: otsego
<<<

Czas na odpowiedzi :D

<<<    1) kompletnie sie nie znam ale chce sie nauczyc najpierw uzytkowania linuxa od postaw i mam nadzieje, kiedys zaczac cos w kierunku programowania. Jestem poprostu poszukiwaczem nowej wiedzy ;)

To jest pytanie. Hmmm....
Jako, że bezdyskusyjnie należę do fundamentalnych ekstremistów to powiem tylko - Debian + Fluxbox.

Mając jednak na uwadze Twoje spaczenie winzgrozą - proponuję Debiana z Gnome, co da Tobie możliwość poruszania się w systemie nas bazie starych przyzwyczajeń.
Pamiętaj jednak, że konsola czyni cuda i to bez względu na poglądy religijno - filozoficzne.
:)

>>>>    2) chce zmienic RAM na 4GB i moc w pelni go wykorzystac

Nic nie stoi na przeszkodzie.
   
<<<<
Wine, Cedega itp prawdę Ci powiedzą.

<<<

Bootowanie przez pena.

<<
Jak sformatujesz winzgrozę to istnieje duze prawdopodobieństwo, ze w pi.. z danymi.
Polegaj ( jako początkujący ) na de facto bardzo intuicyjnym instalatorze jakiegokolwiek Linuksa z tzw "podium".
Poza tym lepiej wypal sobie płytkę z danymi ( z pozostałych partycji ), zanim przystąpisz do instalacji Linuksa, a nam podarujesz spokój od tematów typu " co ja zrobiłem"
Pozdr
Lord Darius
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version