Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Ubuntu obok XP na osobnej partycji. Nie będą się gryźć?  (Przeczytany 4852 razy)

19RaZoR95

  • Gość
Witam, otóż jak w temacie. Chciałbym zainstalować Ubuntu 10.10 na osobnej partycji obok Windowsa XP(obok xp'ka ponieważ tata mówi żebym nie ruszał Windowsa), ponieważ Ubuntu strasznie przypadł mi do gustu i chciałbym z niego korzystać na co dzień.;) Na początku miałem zainstalowane Ubuntu na 1 partycji z XP dla testu, lecz to był zły pomysł, ponieważ i Ubuntu i XP zaczely się sypać, byłem zmuszony do formata tej partycji ponieważ tata się wkurzał ze ciągle coś się dzieje z systemem. Postanowiłem, że tymczasowo zainstaluje samego Windowsa, a Ubuntu doinstaluje kiedyś tam. I moje pytanie jest takie. Bo mam do dyspozycji jedną nie używaną partycję o wielkości 10GB i chciałbym ją wydzielić na partycje "/" oraz "/swap" to czy jak zainstaluje Ubuntu na osobnej partycji obok Windy to czy nie będą się gryźć? Od razu mówię, że jeżeli chodzi o instalację o i jak to zapoznałem się wcześniej z poradnikami z google. ;p Z góry dziękuję za pomoc. ; ) Pozdrawiam.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja Ubuntu obok XP na osobnej partycji. Nie będą się gryźć?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-07-15, 01:39:28 »
Nic się nie będzie działo, systemy będą działać niezależnie od siebie. Nie musisz tworzyć osobnej partycji swap, zostaw te 10GB dla Ubuntu, a swap stwórz jako plik, nie jako partycję. Podczas instalacji nie twórz partycji swap, zignoruj ostrzeżenie instalatora o braku partycji wymiany, po instalacji systemu stwórz swap jako plik, takimi poleceniami

sudo dd if=/dev/zero of=/swap bs=1M count=512
to polecenie tworzy plik o wielkości 512MB, jeśli potrzeba Ci na swap więcej, to zmień wartość count, np. 2GB to 2048.

sudo mkswap /swap
sudo swapon /swap
sudo su -c 'echo "/swap none swap sw 0 0" >> /etc/fstab'
Pozdrawiam!

19RaZoR95

  • Gość
Instalacja Ubuntu obok XP na osobnej partycji. Nie będą się gryźć?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-07-15, 11:35:35 »
ok dzięki wielkie za pomoc.; ) Pozdrawiam. :)