Nowe posty

Autor Wątek: Utworzenie partycji na dysku z zainstalowanym Windowsem?  (Przeczytany 3886 razy)

  • Gość
Witam. Na ~75 GB dysku (36,8 GB wolnych z 74,5 dostępncy) zainstalowany jest Windows 7 Starter. Niestety, nie ma żadnych dodatkowych partycji. Jest tylko i wyłącznie dysk lokalny C:. Czy istnieje możliwość utworzenia nowej partycji bez żadnych problemów, z rezygnacją z 7 włącznie? Obawiam się, że nie można ot tak, po prostu "wyciąć" kilku gigabajtów, kiedy na całym dysku jest już Windows. Pierwszy raz mam taką sytuację. Zawsze dysk miałem podzielony na kilka partycji, więc instalacja Linuksa była banalna. W tym przypadku mam wątpliwości. Potrzebuję kilku GB, powiedzmy 10-15 na distro dla znajomka.

Jeżeli ktoś z Was ma około 1,5 GB RAM i korzysta z Gnome3 to bardzo proszę o opinię. Głównie chodzi mi o to, czy taka ilość pamięci wystarczy, aby Gnome działało płynnie etc. Na temat stabilności również chciałbym przeczytać kilka słów ;-)

Pozdrawiam!

p.s. jeżeli temat umieściłem w złym dziale to proszę o korektę.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3067
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Utworzenie partycji na dysku z zainstalowanym Windowsem?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-07-07, 15:49:24 »
Większość instalatorów Linuksa potrafi zmniejszyć partycję Windowsową aby zrobić dla siebie miejsce.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

  • Gość
Utworzenie partycji na dysku z zainstalowanym Windowsem?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-07-07, 16:07:51 »
OK. Czyli sugerujesz, że mam po prostu zmniejszyć rozmiar dysku i na tych kilku wolnych GB rozpocząć instalację?

pavroo

  • Gość
Utworzenie partycji na dysku z zainstalowanym Windowsem?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-07-07, 16:17:54 »
Witaj.
Możesz również zmniejszyć rozmiar partycji C przed rozpoczęciem instalacji za pomocą np. GParted, zobacz tutaj :
http://linuxiarze.pl/partycje2/
Pozdrawiam
pavroo

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Utworzenie partycji na dysku z zainstalowanym Windowsem?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-07-07, 18:54:48 »
Pamietaj tylko, aby najpierw zdefragmetowac dysk.

Pozdrawiam!

Brix

  • Gość
Utworzenie partycji na dysku z zainstalowanym Windowsem?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-07-07, 21:32:09 »
I warto też nie zapomnieć o zrobieniu kopii zapasowej przynajmniej najważniejszych swoich danych.

  • Gość
Utworzenie partycji na dysku z zainstalowanym Windowsem?
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-07-11, 21:23:48 »
Cześć. Czyli istnieje możliwość, aby mając zainstalowanego Windows'a na całym dysku, nie posiadając żadnych partycji, bez większych przeszkód dokonać podziału na partycję? Przepraszam, że wciąż pytam z niedowierzaniem, ale zawsze wydawało mi się, że system Microsoft'u nie toleruje podobnych akcji.

@roobal jestem ciekawy w jakim właściwie celu. Czy program DiskTrix UlitmateDefrag jest dobrym wyborem?


___________________________
Słuchajcie mam jeszcze jedno, krótkie pytanie dotyczące VirtualBox'a 4.0.10 instalowanego właśnie na Windowsie. Pytanie dotyczy interfejsu sieciowego. W czasie instalacji, na moment przed rozpoczęciem właściwego etapu pojawia się ostrzeżenie/pytanie

Warning:
Network Interfaces

Installing the Oracle VM VirtualBox 4.0.10 Networking
feature will be reset your network connection and temporarily
disconnect your from the network.

Proceed with installation now?


Oczywiście komunikat ten jest dla mnie zrozumiały, ale chciałbym się upewnić czy będzie wyglądało to w ten sposób, że po prostu utracę na moment połączenie internetowe (PPPoE) i po instalacji wszystko wróci do normy? Czy ma to jakiś związek w opcjami możliwymi do wyboru (w początkowej fazie instalacji) w Custom Setup (VBox Application, VBox USB Support, VBox Networking...)? W tych opcjach instnieje możliwość wyboru np. (za VBox Application) -

Will be installed on local hard drive
Entire feature will be installed on local hard drive


I tak dalej...