Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Ubuntu tak, aby po jego usunięciu mieć dostęp do Visty.  (Przeczytany 4092 razy)

sq6www

  • Gość
Witam,
Aktualnie na laptopie mam zainstalowany system Windows Vista..
Jestem w trakcie nauki "linuxa" więc przydałoby się zainstalować także ten drugi system na równych "prawach" co i windows. Czasowo korzystam z VMWare coby móc mieć linuxa na platformie windowsowej. Chciałbym zainstalować Ubuntu bo wydaje się być przyjazne dla początkującego użytkownika.

Więc tak..
Dysk w komputerze mam podzielony na dwie partycje C i F.
C:) 153GB (wolne około 70GB) tu jest zainstalowany windows
F:) 144GB (wolne około 123GB) tu mam pliki, filmy itp

Oczywiście mógłbym zainstalować tak jak normalnie się to robi, robiłem to wielokrotnie
ale potem jest problem z usunięciem jednego z systemów i zawsze kończyło się tak że jak usunąłem linuxa to windows przestawał się odpalać .. a co później doprowadzało do utraty danych(formatowanie całego dysku) a tego chciałbym uniknąć.

Prosiłbym o radę jak to zrobić żeby wszystko było dobrze nawet i w późniejszej fazie(tzn. ewentualnego usunięcia jednego z systemów)

Dzieki za pomoc..

marcinz

  • Gość
Instalacja Ubuntu tak, aby po jego usunięciu mieć dostęp do Visty.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-07-01, 11:51:23 »
Zainteresuj się VirtualBox on pomoże bez psucia układu na laptopie pouczyć się Ubuntu lub inej dystrybucji

Aman

  • Gość
Instalacja Ubuntu tak, aby po jego usunięciu mieć dostęp do Visty.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-07-01, 11:58:04 »
Zainteresuj się programem "wubi".
Jak się ubuntu znudzi, to usuniesz poprzez dodaj/usuń programy w windowsie.

sq6www

  • Gość
Instalacja Ubuntu tak, aby po jego usunięciu mieć dostęp do Visty.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-07-01, 12:25:37 »
zainstalowałem wubi i działa wyśmienicie.. nieco przycina się ubuntu ale jest bardzo dobrze.. Teraz czas na naukę ubuntu..

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja Ubuntu tak, aby po jego usunięciu mieć dostęp do Visty.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-07-02, 07:09:50 »
Cytat: sq6www
Prosiłbym o radę jak to zrobić żeby wszystko było dobrze nawet i w późniejszej fazie(tzn. ewentualnego usunięcia jednego z systemów)
Żeby wszystko było dobrze, stwórz sobie osobną partycję o wielkości 50 - 100MB na katalog /boot. W momencie, gdy usuwasz Linuksa (formatujesz partycję), usuwasz również plik, z którego bootloader Grub bierze informację jaki system i z której partycji go uruchomić. Brak tego pliku powoduje, że Grub nie potrafi uruchomić systemu, bo nie wie jak (brak informacji). Natomiast posiadając osobną partycję na katalog /boot, usuwając partycję z Linuksem unikasz tego problemu, przynajmniej do czasu, aż tej partycji nie sformatujesz. Linuksa co prawda nie uruchomisz, bo go już nie będzie, ale Windows powinien się uruchomić bez problemu.

Pozdrawiam!

sq6www

  • Gość
Instalacja Ubuntu tak, aby po jego usunięciu mieć dostęp do Visty.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-07-02, 10:04:21 »
Roobal, już wszystko działa.. wczoraj spędziłem ponad 7 godzin na rozgryzaniu ubuntu i to co chciałem już wiem.. staram się wiecej działać w terminalu niż w trybie graficznym.. Pozdrawiam