Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.  (Przeczytany 12952 razy)

kanior

  • Gość
Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.
« dnia: 2011-06-18, 19:46:43 »
Witam, posiadam najnowszą wersję Ubuntu (11.4).
Jestem zalogowany na administratorze i próbuję zainstalować Google Chrome poleceniem:

dpkg -i nazwa pakietu

Wyskakuje mi komunikat, że nie mam uprawnień administratora. To samo miałem jak chciałem utworzyć plik w pewnym katalogu polecem mkdir.

Ktoś wie co może być przyczyną i jak to naprawić?
Proszę o pomoc!

Słonik1963

  • Gość
Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-06-18, 20:04:56 »
uname -a

napisz co tobie "odpowie" system

freerider

  • Gość
Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-06-18, 20:05:26 »
sudo dpkg -i nazwa pakietu

kanior

  • Gość
Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-06-18, 20:07:11 »
sudo pomogło:) dzięki wielkie. poprosił mnie o hasło admina podałem i zainstalował normalnie. :) dziękuję za pomoc.

@edit:

może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z dopiskiem "sudo"?

Musiałem jeszcze doinstalować lincurl3 ;)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-06-18, 20:54:16 »
Cytat: kanior
może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z dopiskiem "sudo"?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sudo
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Ksanderon

  • Gość
Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-06-18, 21:47:25 »
a to automagicznie zadziałało, ponieważ na Ubuntu zdaje się, że nie ma roota, tylko udaje, że jest.

  • Gość
Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-06-19, 08:46:10 »
Superuser Do => taka jest filozofia sudo, czyli jednorazowe zezwolenie na wykonywanie czynności z uprawnieniami użytkownika root. Moim zdaniem konstrukcja wysoce niebezpieczna - majac na myśli czystą filozofię systemów "linux-like" o rasowych unixach nie wspominając ...

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-06-19, 15:03:02 »
Cytat: Ksanderon
a to automagicznie zadziałało, ponieważ na Ubuntu zdaje się, że nie ma roota, tylko udaje, że jest.
Root jest w każdym Linuksie, z tym, że konto to jest zablokowane (kiedyś czytałem, że nie tyle zablokowane co posiada prawdopodobnie losowe hasło generowane przez system).

Cytat: marcin'82
Superuser Do => taka jest filozofia sudo, czyli jednorazowe zezwolenie na wykonywanie czynności z uprawnieniami użytkownika root. Moim zdaniem konstrukcja wysoce niebezpieczna - majac na myśli czystą filozofię systemów "linux-like" o rasowych unixach nie wspominając ...
W domyślnej konfiguracji obniża poziom bezpieczeństwa ale sudo wymyślono po to, aby ułatwić życie adminom, dzięki sudo można przydzielać uprawnienia użytkownikom i grupom do np. jednej lub kilku czynności i admin ma mniej roboty (nie musi autoryzować za każdym razem czynności, może to zrobić zwykły użytkownik). Podobnie jak na forum jest admin (root), moderatorzy (sudo) i zwykli użytkownicy (user).

Prosty przykład: użytkownik korzysta z TrueCrypt do odszyfrowania kontenera, TreuCrypt wymaga uprawnień do zamontowania systemu plików po doszyfrowaniu i teraz wyobraź sobie latać co chwilę podawać hasło za użytkownika, wówczas konfigurujesz sudo tak, że dany użytkownik może uzyskać uprawnienia tylko i wyłącznie do montowania systemu plików przez ten jeden program i do tego może uzyskać uprawnienia bez podawania jakiegokolwiek hasła (to już wygoda dla samego użytkownika).

Pozdrawiam!

  • Gość
Ubuntu 11.04 brak uprawnień administratora.
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-06-19, 23:12:03 »
Zgadzam się - oczywiście. Trzeba tylko korzystać z rozwagą i nie zdradzać nikomu hasła ;]


---- Ten wątek został podzielony ----
Wszystkie oddzielone posty znajdują się tutaj.
(Podziału dokonał użytkownik roobal)