Nowe posty

Autor Wątek: su Hasło: su: niepoprawne hasło  (Przeczytany 8697 razy)

kroberto

  • Gość
su Hasło: su: niepoprawne hasło
« dnia: 2011-05-20, 13:17:49 »
Witam!
Jestem użytkownikiem systemu OpenSuSE 11.4. W ogóle mój kontakt z linuksem trwa już ładnych parę lat. Ostanio na nowozainstalowanym systemie mam problem, z którym nie mogę sobie poradzić, a mianowicie nie mogę zmienić użytkownika na root-a poleceniem "su". Ilekroć wpisuję komende "su", wyskakuje mi coś takiego: su
Hasło:
su: niepoprawne hasło
Hasło na pewno wpisuje poprawne. Podobnie gdy chcę np. uruchomić Yast -a: pojawia się okienko logowania, apo wpisaniu hasła roota wyskakuje mi takie coś: Podczas uwierzytelnienia wystąpił nieznany błąd. Czy ma ktoś pomysł o co może chodzić i co z tym zrobić? Proszę o pomoc.

maciasz

  • Gość
su Hasło: su: niepoprawne hasło
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-05-20, 15:21:51 »
Zamiast su to użyj sudo i wpisz hasło swojego użytkownika.

Pozdrawiam
Maciasz

ra-v

  • Gość
su Hasło: su: niepoprawne hasło
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-05-20, 20:14:40 »
trzeba odblokować konto root'a. Poszukaj w dziale Newbie jak to zrobić.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
su Hasło: su: niepoprawne hasło
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-05-21, 02:24:42 »
Cytat: ra-v
trzeba odblokować konto root'a. Poszukaj w dziale Newbie jak to zrobić.
Niekoniecznie. Podczas instalacji systemu, instalator pyta czy używać konta i hasła użytkownika jako konto administracyjne (lub podobnie, piszę z pamięci), wówczas instalowane jest sudo, jeśli nie zaznaczy się tej opcji, to podaje się hasło dla roota i sudo nie jest instalowane.

Pozdrawiam!

ra-v

  • Gość
su Hasło: su: niepoprawne hasło
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-05-21, 18:40:57 »
To chyba coś się zmieniło od 11.3, bo mam konto root-a i sudo.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
su Hasło: su: niepoprawne hasło
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-05-21, 20:55:34 »
Cytat: ra-v
To chyba coś się zmieniło od 11.3, bo mam konto root-a i sudo.
Ale sudo działa? Bo być może zostało zainstalowane ale niekoniecznie użytkownik musiał zostać dodany do sudoers :)

Sudo może i jest instalowane ale ja wybierałem opcję bez sudo i wywnioskowałem, że sudo się w ogóle nie instalowało, no bo po co, skoro nie zamierzam z niego korzystać, dlatego wnioskuję, że sudo się nie instaluje ale tak naprawdę tego nie sprawdzałem, a Susła się już pozbyłem, więc sprawdzić nie mam jak :)

Pozdrawiam!

kroberto

  • Gość
su Hasło: su: niepoprawne hasło
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-05-23, 08:16:43 »
Dzięki za zainteresowanie. Sudo jest i działa poprawnie. Pytanie tylko co zrobić, żeby można było uruchomić Yast-a zkonta uzytkownika (chodzi chyba o gnomesu). Wiadomo - można w uruchomić w terminalu i jakoś się pomęczyć - tylko po co, skoro istnieje np. gnomesu ?

lzsk

  • Gość
su Hasło: su: niepoprawne hasło
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-06-17, 12:46:05 »
sprawdzasz czy twój user jest w grupie wheel  - musi być.