Nowe posty

Autor Wątek: Szukam dystrybucji kompatybilnej z HP Pavilion dv6.  (Przeczytany 7572 razy)

Kr4KeN

  • Gość
Szukam dystrybucji kompatybilnej z HP Pavilion dv6.
« dnia: 2011-05-30, 01:38:49 »
Witam wszystkich, mam nadzieje ze dobrze wybrałem dział. A wiec tak.. mam dosyć windowsa.. ciągłych błędów, blue screenow itp. dlatego chciałem przerzucić się na Linuxa.
Mój sprzęt to HP Pavilion dv6  system operacyjny Windows 7 Home Premium (oryginalne z laptopem), Intel Core i5 CPU M430 @ 2,27GHz, 4GB ramu, karta graf. NVIDIA GeForce GT 320M.. więcej szczegółów nie znam.. ale jak co to poszukam..

Moje pytanie to czy Linux na tym będzie działał bez zarzutu (WiFI, slot kart pamięci itp.), jak zainstalować, jaka wersje linuxa.. ogólnie jestem w tym raczej zielony.. przeczytałem parę poradników ale nie odwarze sam się za to zabierać wiec jeśli byłby ktoś chętny do pomocy to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Szukam dystrybucji kompatybilnej z HP Pavilion dv6.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-05-30, 10:04:18 »
Cytat: Kr4KeN
A wiec tak.. mam dosyć windowsa.. ciągłych błędów, blue screenow itp. dlatego chciałem przerzucić się na Linuxa.
BSODy powodują najczęściej wadliwe sterowniki, więc może po prostu masz jakieś wadliwe sterowniki do jakiegoś sprzętu, w preinstalowany Windowsach sterowniki nie powinny sprawiać problemów, chyba że po aktualizacjach występują jakieś błędy. Ogólnie jeśli problem jest nagminny, zawsze można zwrócić się o pomoc techniczną do producenta laptopa, który obowiązany jest Ci jej udzielić nieodpłatnie.

Cytuj
Mój sprzęt to HP Pavilion dv6  system operacyjny Windows 7 Home Premium (oryginalne z laptopem), Intel Core i5 CPU M430 @ 2,27GHz, 4GB ramu, karta graf. NVIDIA GeForce GT 320M.. więcej szczegółów nie znam.. ale jak co to poszukam..
Zanim zainstalujesz jakiegokolwiek Linuksa, poszukaj na stronie Nvidii sterowników do twojej karty graficznej.

Cytuj
Moje pytanie to czy Linux na tym będzie działał bez zarzutu (WiFI, slot kart pamięci itp.)
Najpierw dowiedz się jaka to karta i przede wszystkim na jakim czipsecie działa, możesz to sprawdzić pod Windowsem przy pomocy programów Everest lub Aida32.

Cytuj
jak zainstalować, jaka wersje linuxa.. ogólnie jestem w tym raczej zielony.. przeczytałem parę poradników ale nie odwarze sam się za to zabierać wiec jeśli byłby ktoś chętny do pomocy to będę bardzo wdzięczny.
Proponuję zacząć od Ubuntu, najlepiej od wersji 10.04, jest to moim zdaniem najbardziej udana wersja tego systemu. Możesz jeszcze zapoznać się z Linux Mint. Oba systemy działają jako LiveCD, to znaczy działają z płyty bez potrzeby instalacji i wtedy możesz sprawdzić co działa, a co nie.

Pozdrawiam!

Słonik1963

  • Gość
Szukam dystrybucji kompatybilnej z HP Pavilion dv6.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-06-01, 20:49:47 »
Na moim HP ProBook (i3, ATI) - spokojnie "poszedł" Linux/Debian 6.0
Co prawda musiałem wcześniej "dociągnąć" sterowniki do karty WiFi (instalator pytał o nie podczas instalacji) - teraz działa znakomicie.
A jeszcze jedno - wydanie amd64 (64 bit - i takie distro należy ściągnąć) - 32 bit też "pójdzie", lecz nie będzie do niego strów do WiFi (przynajmniej ja nie znalazłem działających).

Kr4KeN

  • Gość
Szukam dystrybucji kompatybilnej z HP Pavilion dv6.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-06-01, 21:50:26 »
Mam już sterowniki do karty graficznej i sieciowej (Broadcom 43225 802.11b/g/n [NoDB] PCI)

Zainstalowałem tak jak poradziłeś, Ubuntu 10.04, działa (to znaczy, załącza sie).. tylko nie działa wifi.. sterowników nie wiem jak zainstalować, próbowałem jeszcze zainstalować NetworkManager-0.8.4.0.tar.gz z myślą ze znajdzie siec ale tez nie wiem jak.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Szukam dystrybucji kompatybilnej z HP Pavilion dv6.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-06-02, 00:44:06 »
Z tego co tak na szybko wygooglałem, karta powinna działać na sterowniku wl, a ten powinien być dostępny na płycie z Ubuntu. Oczywiście masz oficjalne wydanie, nie żadne tam polskie remiksy? Zajrzyj do menu System>Administracja>Sterowniki, jeśli będą jakieś sterowniki, to je uaktywnij i po sprawie.

Pozdrawiam!

Kr4KeN

  • Gość
Szukam dystrybucji kompatybilnej z HP Pavilion dv6.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-06-02, 20:10:59 »
Ubuntu pobralem z oficjalnej strony. System>Administracja>Sterowniki ,nie ma tam nic, pusto. Troche sie w tym pogubilem, zacznijmy od nowa, instaluje ubuntu na windowsie--> restart --> przy zalaczaniu sa 2 opcje Windows 7 i ubuntu, wybieram ubuntu, loguje sie (za pierwszym razem sie instalowwalo), wyskakuje jakas informacja ze nie jest do konca spolszczone i czy spolszczyc.. daje na tak.. no ale nie ma internetu i klapa.. i co teraz?
(sorry ale nie mam firefoxa i nie poprawiam bledow w pisowni)

kleer94

  • Gość
Szukam dystrybucji kompatybilnej z HP Pavilion dv6.
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-06-02, 23:31:45 »
Ja bym póki co połączył się przez kabel i ściągnął wtedy sterowniki do karty sieciowej, spolszczył itd.
Chyba warto również sprawdzić czy wykrywa ci kartę sieciową po wpisaniu w terminalu "ifconfig -a"

Kr4KeN

  • Gość
Szukam dystrybucji kompatybilnej z HP Pavilion dv6.
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-06-02, 23:33:31 »
Sterowniki do kartysieciowej mam na linuxa, tylko nie wiem jak je zainstalowac. A przez kabel jeszcze sprobuje sie podlaczyc ale wczesniej probowalem i nic nie wykruwalo.


@edit: wielka revolucja! odpalilem internet.. teraz sie wszystko ladnie aktualizuje i powoli dochodze do siebie xD dziekuje za dotechczasawa pomoc

POZDRAWIAM