Nowe posty

Autor Wątek: Linux do testowania hardware  (Przeczytany 4883 razy)

  • Gość
Linux do testowania hardware
« dnia: 2011-06-04, 10:47:47 »
Ostatnio mam pewne problemy z sprzętem, które dość dziwnie się objawiają. Czasami system linux po prostu zamarza - nic nie działa konsola, przełączenie po prostu klasyczna zwiecha. Próbowałem szukać coś w logach, ale nie mogłem nic znaleźć. Ostatnio też, tuż po zalogowaniu na moje konto monitor gasł (przyciemniony, nic nie reagował), co dziwne, to działo się też na windowsie ??? Po zalogowaniu, po krótkim okresie to samo działo się (czasami gasł na niebiesko, lub szaro). Co dziwne próbowałem to odpalić X-sy pod rootem działały dobrze. W trybie czysto tekstowym, system też dobrze działał. Problem powtarzał się raz w raz z restartem. Kiedyś to samo się działo i zapamiętałem, że objawy minęło po odłączeniu zasilacza !!! i ponownego go podłączenia. Ktoś może wie co tu jest grane.

I ktoś mógłby podać nazwy bardzo dobry narzędzi do testowania (jedyne jakie znam to hwinfo - wykrywanie lsusb itd. podobne)

  • Gość
Linux do testowania hardware
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-06-04, 10:54:42 »

Ksanderon

  • Gość
Linux do testowania hardware
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-06-04, 21:07:54 »
Jeśli masz komputer "nie" stacjonarny np. laptopa problemem może być chłodzenie (w ekstremalnych przypadkach może też dotyczyć stacjonarnych). Wiem, że pod niektórymi środowiskami graficznymi jest program działający w tle, który monitoruje temperaturę- gdy przekroczy ona pewną krytyczną wartość zamraża on wszystkie procesy w celu uniknięcia uszkodzeń sprzętu. Jest to "zabezpieczenie" na wypadek nieistnienia czegoś takiego w BIOSie. Objawem potwierdzającym to były by bez przerwy kręcące się wentylatorki pomimo "chłodnego" po pewnym czasie komputera.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Linux do testowania hardware
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-06-04, 21:20:14 »
W laptoopie o 10 st zbiłem temperaturę procka czyszcząc jeden otwór wentylacyjny( wcale nie był mocno zasyfiony). Polecam zainstalowanie hddtemp i gkrellm (skonfigurowanie czujników sdatemp cpu, core0, a w stacjonarnym pokazuje temp karty graficznej nvidii). Pozdrawiam

  • Gość
Linux do testowania hardware
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-06-04, 22:45:33 »
temp1 71c (coretemp hwmon 1)
temp2 71c (.. 2)
GPU C 63c
THRM 58c (thermal zone)
sda 42c

Ta temperatura 71c coretemp zdziebko zdaje się podejrzana. Zwłaszcza, że na co dzień mam zmnieszoną częstotliwość do 800Mhz z 2.2 Ghz

--EDIT--

po włączeniu dwóch procesów povray --benchmark

temp1/temp2 90c
THRM 78c

Chyba czas na czyszczenia laptopa ;-)

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Linux do testowania hardware
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-06-04, 23:07:07 »
Jeżeli masz laptopa to raczej normalnie (w zależności od modelu firmy) stacjonarny koło 20 stopni u mnie ma mniej.
W tej chwili u mnie laptoop - bez obciążenia procesora.
cpu 66
core0 72
sda 39
Tyle,że mój pracuje  stabilnie kiedy  ma 91 cpu sda 45 i core0 98C/ 100% zużycia procesora koło 6 godzin przy konwertowaniu filmów muzyki Czyli przy dużo wyższych temperaturach niż w Twoim (everestem sprawdzałem spod xp i w moim temp krytyczna core0 to 100C)bo bios mi nic nie pokazuje no oprócz wylącznia  laptoopa gdy core0 osiągnie 100C(raz w roku w pościeli laptop i się wyłącza). Pozdrawiam