Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.  (Przeczytany 7331 razy)

darkhog

  • Gość
Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.
« dnia: 2011-05-12, 19:12:06 »
Jak to zrobić? Bo już mnie zaczyna wkurzać wpisywanie hasła roota jedynie po to aby przestawić godzinę po każdym restarcie.

Próbowałem już każdego możliwego sposobu na to aby naprawić przestawiający się zegar po restarcie kompa. Włączałem UTC, wyłączałem UTC, nawet dałem ntpdate do skryptów startowych i też nic. Tylko sobie nerwów napsułem.

Więc jedynym sposobem jaki dałem radę wymyślić jest umożliwienie zwykłym userom zmiany daty/godziny. Tylko jak to zrobić? Nie gadajcie mi, że się nie da, bo w Ubuntu jakoś się dało (a ja nie mam zamiaru zmieniać distro tylko dla takiego duperela).

Moje distro to openSuSE.

chmooreck

  • Gość
Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-05-12, 19:33:39 »
man sudo


Dlaczego masz nieprawidłowy czas po restarcie ?
W biosie jest źle ustawiony ?
ntpdate jakimś cudem u Ciebie nie działa ? W jaki sposób to się objawia ?
Zapewne jest możliwość zapisania czasu systemowego do sprzętowego przy wyłączaniu systemu.

darkhog

  • Gość
Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-05-12, 20:59:28 »
Nie, w biosie teoretycznie jest wszystko ok. Tylko po włączeniu czas jest godzinę do przodu/tyłu (nie pamiętam dokładnie a nie chce mi się restartować).

Tylko jak mówiłem zaznaczałem w "jaśku" UTC w ustawieniach czasu - jeden restart ok, potem kolejne dalej to samo mimo niezmieniania tego ustawienia, wyłączałem - to samo. W końcu dałem sobie z tym spokój.

A co sudo ma do zmiany godziny? Jasne można przez niego wykonać coś na prawach roota, tylko ja chcę pójść w drugą stronę i dać uprawnienia do ustawiania czasu zwykłemu userowi. Zresztą na moim kompie jeszcze pracuje moja 50-letnia Mama która uprawnień roota nie ma i mieć nie będzie bo tylko by mi w systemie namieszała (a do tego co ona robi - pasjans, internet i gierki zwykłe konto wystarczy), a wyobraź co by się działo jak bym ustawił jej nopasswd w sudoers. I jeśli jeszcze by znalazła komendę rm -rf /. Not gonna happen.

Pewnie trzeba usera do jakiejś grupy przypisać (jak na przykład lp jeśli ma mieć możliwość korzystania z drukarki). Tylko pytanie do jakiej.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-05-13, 00:20:21 »
Ustaw czas i datę na czas lokalny hosta (local), wówczas system powinien ustawiać godzinę według BIOSu.

Cytat: darkhog
A co sudo ma do zmiany godziny? (...) Zresztą na moim kompie jeszcze pracuje moja 50-letnia Mama która uprawnień roota nie ma i mieć nie będzie bo tylko by mi w systemie namieszała...
Jak Ty bardzo mało wiesz o sudo :) Właśnie dzięki sudo możesz przydzielać uprawnienia i możesz to zrobić nawet tylko dla tej jednej czynności jaką jest zmiana godziny. Twoja Mama nie musi mieć pełnych praw administracyjnych, dzięki sudo możesz dać jej prawo tylko do zmiany godziny i niczego Ci w systemie nie namiesza. W Ubuntu i wielu innych dystrybucjach sudo domyślnie zezwala na wszystko.

Pozdrawiam!

darkhog

  • Gość
Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-05-13, 01:00:33 »
Cytat: roobal
Ustaw czas i datę na czas lokalny hosta (local), wówczas system powinien ustawiać godzinę według BIOSu.
Tja, tylko tego też już próbowałem i tak jak mówiłem - restart, dwa ok, a później od nowa.

A co do zabawy z sudo, to może jakiś mały poradnik odnośnie zrobienia tego o co mi chodzi, tylko taki łopatologiczny (man NIE jest łopatologiczny.)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-05-13, 12:30:56 »
Chyba bardziej łopatologicznie się nie da ;)

http://jakilinux.org/pierwsze-kroki/konto-roota/sudo/

Pozdrawiam!

chmooreck

  • Gość
Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-05-13, 12:56:56 »
Ja bym ci jednak zalecił włączenie ntp i zapisywania czasu z systemowego na sprzętowy przy wyłączaniu systemu. Powinno wtedy działać nawet jeśli z jakiegoś powodu (np brak sieci) ntp przy starcie zawiedzie.
Niestety jak się to robi w suse (tym bardziej spod okienek) Ci nie powiem, bo nie używam.
Ręczne ustawianie moim zdaniem nie jest wyjściem, bo to powinno działać (i dla wielu użytkowników działa) z automatu.

  • Gość
Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-05-13, 16:16:04 »
Witam.
Być może dla niektórych będzie to tylko obejściem problemu, ale spróbuj jeszcze w ten sposób:
http://forum.pclinuxos.org.pl/viewtopic.php?f=11&t=3071#p19650 .

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Ustawianie godziny bez wchodzenia na roota.
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-05-14, 11:59:08 »
Cytat: darkhog
Nie, w biosie teoretycznie jest wszystko ok. Tylko po włączeniu czas jest godzinę do przodu/tyłu (nie pamiętam dokładnie a nie chce mi się restartować).
Generalnie to jest sugestia, źe w systemie masz ustawioną złą strefę czasową. Wtedy przy restarcie systemu przy synchronizowaniu czasu z internetem ustawia rozjechany czas.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy