Nowe posty

Autor Wątek: Gedit - otwieranie plików tekstowych ?  (Przeczytany 8366 razy)

VenomX

  • Gość
Gedit - otwieranie plików tekstowych ?
« dnia: 2011-04-05, 21:38:18 »
Witam,

Na wstępie chciałbym napisać, iż jestem początkującym użytkownikiem Linux Mint 9 ( miętowy remix ).
Chciałbym was prosić o pomoc, chodzi o otwieranie plików *txt jak i innych w aplikacji Gedit. Podczas otwarcia otrzymuje zapytanie :




Za każdym razem muszę kliknąć na wyświetl aby plik tekstowy się pojawił. Pragnę aby pliki tekstowe uruchamiały się automatycznie ( bez zapytania ) - jest taka możliwość ?

Dziękuję i pozdrawiam .

Brix

  • Gość
Gedit - otwieranie plików tekstowych ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-04-05, 23:48:19 »
Wejdź w ustawienia Nautilusa (w jakimś jego oknie, bodaj Edycja -> Preferencje), karta "Zachowanie", ustaw "Wyświetlanie plików tekstowych po kliknięciu". Chyba, że coś się ostatnio zmieniło.

Edit: ewentualnie jeszcze sprawdź, czy masz odpalanie plików tekstowych przez gedit (prawoklik na pliku txt i "Właściwości -> Otwieranie".

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Gedit - otwieranie plików tekstowych ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-04-06, 00:01:00 »
@VenomX

A dlaczego ten plik ma prawa do wykonywania?
Stąd jest cały "problem", czy też raczej ostrzeżenie przed tym, co chcesz zrobić dwuklikając na plik, który jest uruchamialny.

Jeśli jest on na jakiejś linuksowej partycji, to usuń prawa do wykonywania:
chmod a-x strona.txt.

Jeśli jest on na windowsowej partycji (ntfs, fat), to zmień maskę dla plików, żeby nie miały bitu wykonywalności.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Gedit - otwieranie plików tekstowych ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-04-06, 08:56:41 »
Cytat: ultr
@VenomX

A dlaczego ten plik ma prawa do wykonywania?
Nie miałem póki co okazji tego sprawdzać na innych dystrybucjach ale na Ubuntu, w tym i na Mincie wiele plików posiada automatycznie prawo do wykonywania, też mnie to dziwi.

Pozdrawiam!

VenomX

  • Gość
Gedit - otwieranie plików tekstowych ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-04-06, 10:32:46 »
Cytat: Brix
Wejdź w ustawienia Nautilusa (w jakimś jego oknie, bodaj Edycja -> Preferencje), karta "Zachowanie", ustaw "Wyświetlanie plików tekstowych po kliknięciu". Chyba, że coś się ostatnio zmieniło.

Edit: ewentualnie jeszcze sprawdź, czy masz odpalanie plików tekstowych przez gedit (prawoklik na pliku txt i "Właściwości -> Otwieranie".
W programie Nautilus w edycja - preferencje mam takie opcje :



Nie ma czegoś takiego jak karta - zachowanie .
Mam odpalanie plików tekstowych przez GEDIT .

Cytuj
Jeśli jest on na windowsowej partycji (ntfs, fat), to zmień maskę dla plików, żeby nie miały bitu wykonywalności.
Tak - plik jest dostępny na partycji NTFS . W jaki sposób zmienić tę maskę ? Jestem laikiem jeżeli chodzi o systemy linuksowe ( to mój pierwszy system ) . Jeżeli mógłbyś to napisz od a do z w jaki sposób rozwiązać problem przy partycji linuksowej jak i przy NTFS ?

Pozdrawiam !

Brix

  • Gość
Gedit - otwieranie plików tekstowych ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-04-06, 23:18:00 »
Ale to jest "Nautilus Actions Preferences" (w życiu zresztą tego okna nie widziałem), tu potrzebne jest "File Management Preferences" (po polsku preferencje zarządzania plikami)

Nie wiem, czemu nie możesz się tam dostać, chyba, że Twoim środowiskiem pracy wcale nie jest Gnome, a domyślnym menadżerem plików nie jest Nautilus. No ale gedit to sztandarowa aplikacja Gnome, a komunikat jak w pierwszym poście też ongiś miałem, ale w końcu wyłączyłem.

A może masz gdzieś jakieś ustawienia w Głównym Menu? (nie znam się na Mincie, a w niemal każdej dystrybucji wygląda to nieco inaczej)

Ustawienia zarządzania plikami w Nautilusie wyglądają mniej więcej tak: http://www.subdude-site.com/WebPages_Local/RefInfo/Computer/Linux/UbuntuInstalls/NautilusPreferences/nautilus_preferences_blaze.htm

VenomX

  • Gość
Gedit - otwieranie plików tekstowych ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-04-07, 16:59:07 »
Dziękuję, problem rozwiązany na innym forum .

Cytuj
gconf-editor → apps → nautilus → preferences → executable_text_activation → ustaw na → display