Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?  (Przeczytany 14820 razy)

1new1

  • Gość
Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?
« dnia: 2011-04-09, 16:04:52 »
Tak jak w temacie potrzebuje odinstalować suska ale nie mogę usunąć (bo nie chce) Visty która była zainstalowana na laptopie fabrycznie (nie mam płyty cd z vista a gwarancja już minęła ^^) z poziomu visty jestem wstanie skasować suska ale pozostaje problem z Grub-em jak się go pozbyć ;(. Prosił bym by mi wskazać "Aktualny" link lub opisanie jak pozbyć się Gruba. By pozostał tylko windows.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-04-09, 19:07:42 »
Zadanie na dowolną listę wsparcia dla Windows "Jak przeinstalować systemowy MBR".
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-04-09, 20:44:40 »
Czemu pytasz o takie rzeczy na forum Linuksa, skoro Ty chcesz zainstalować windowsowy bootloader? Poszukaj obrazu ISO konsoli odzyskiwania lub coś podobnego, w sieci powinien być dostępny obraz ISO Windowsa tylko z narzędziami do naprawy systemu.

Pozdrawiam!

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil

archetyp

  • Gość
Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-04-11, 11:06:47 »
Witam.

Od zawsze istnieje nie oficjalna składnia polecenia służąca do odnowienia sektora startowego.
fdisk /mbr
Jeśli jeszcze Twoja winda żyje to spróbuj go użyć,
Polecam stworzyć tzw. dyskietkę startową i z niej odpalić system. Jeśli się odpali to sprawdź czy jest na niej programu fdisk.exe.
Być może problem sie rozwiąże,  a dodatkowe info znajdziesz tu
Techniczni
Starocie
Podobny problem

Pytaj również na forum swojej dystrybucji.

Istnieje wiele metod ale wymagają one sporej info wiedzy oraz oprogramowania którym nie dysponujesz. Jak wszystko zawiedzie to zabezpiecz na inny dysk to co dla Ciebie ważne i pobaw się programami typu PartMagic.

Jest tu wielu spec-guru  więc zapewne wiedza gdzie szukać oryginalnego MBR-a nadpisanego przez lilo czy grub-a. Ja tam z jarzyniaka jestem i nie wiem.
Proszę opisz inne proste rozwiązania problemu lub to co pomogło w Twoim przypadku.

Powodzenia.

1new1

  • Gość
Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-04-13, 16:03:59 »
Witam ponownie po dłuższym czasie (szlaban). zapomniałem dodać że mam dwa uruchomione gruby: linuxsowy - pierwszy się uruchamia i pozwala mi wybrać 4 różne opcje [1.open suse deskop,2.open suse f.... "uruchamia chyba w trybie awaryjnym" 3.windows "główny system" 4.windows awaryjny z chyba odnową systemu] po wybraniu nr.3 pojawia się windowsowy w którym mogę wybrać: windows lub (instalacje) open suse . Odnośnie Fdisk/mbr jeszcze nie użyłem na powyższy problem. Mam program EasyBCD 2.0 tylko że on nie widzi linuxowego dusku z którego mógłbym wskazać plik bootowy ale pokazuje że mam na dysku 5 partycji - 2 windowsowe (system,HP_RECOVERY) , 2 linuxsowe i jakiś swap (pamiętam że jak instalowałem to sam program instalacyjny dał 3 partycje).
Dalsze jakie kroki powinienem począć?

P.s. Dziękuje za zwrócenie uwagi panie "roobal" ale ja nie wiedziałem że jednak to windowsowa sprawa a mam świadomość że trzeba szukać tam gdzie logika nakazuje: "odinstalować linuxa na forum linuxa",a nie "odinstalować linuxa na forum windowsa"
a także rozumiem pana komentarz bo sam też bym pewnie taki napisał gdybym wiedział. I przepraszam za mój brak wiedzy.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-04-13, 18:53:03 »
Cytuj
Mam program EasyBCD 2.0 tylko że on nie widzi linuxowego dusku z którego mógłbym wskazać plik bootowy
Ten plik nie jest Ci potrzebny, Ty masz zainstalować na nowo windowsowy bootloader w sektorze MBR, np. z płyty instalacyjnej Windowsa lub jak pisałem wyżej.

Cytat: 1new1
trzeba szukać tam gdzie logika nakazuje: "odinstalować linuxa na forum linuxa",a nie "odinstalować linuxa na forum windowsa"
Ani Windowsa, ani Linuksa się nie odinstalowuje, przynajmniej ja takiej opcji nigdy nie spotkałem, system po prostu się usuwa, np. formatując partycję/dysk :)

Cytuj
a także rozumiem pana komentarz bo sam też bym pewnie taki napisał gdybym wiedział. I przepraszam za mój brak wiedzy.
Nie szkodzi, każdy ma prawo nie wiedzieć ale bardziej logicznym jest, że skoro chcę zainstalować windowsowy bootloader, to pyta się o to na forum Windowsa, a nie Linuksa, chociażby z tego względu, że tam może być więcej doświadczonych użytkowników Windowsa :)

Pozdrawiam!

1new1

  • Gość
Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-05-16, 21:24:48 »
Witam po długiej przerwie i mam rozwiązanie (raczej sam znalazłem) aby móc odinstalować linux-a wykorzystałem dwa programy które miałem dostępne
"Recovery Manager i Recovery Disc Creation" w moim HP-ku oczywiście pierw stworzyłem według instrukcji dwa krążki systemowe a potem użyłem Manager-a  by powróciły fabryczne ustawienia laptopa. Tym sposobem odinstalowałem lub nadpisałem gruba.

P.s. to mnie nie zniechęciło mnie do linux-a XD

Można dać ten post do archiwum.

EmotionDragon

  • Gość
Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-05-18, 15:32:35 »
Cytat: roobal
Czemu pytasz o takie rzeczy na forum Linuksa, skoro Ty chcesz zainstalować windowsowy bootloader? Poszukaj obrazu ISO konsoli odzyskiwania lub coś podobnego, w sieci powinien być dostępny obraz ISO Windowsa tylko z narzędziami do naprawy systemu.

Pozdrawiam!
Po pierwsze pyta bo nie wie.
Po drugie kto używa grub'a chyba nie Microsoft.
Po tzecie to linux skasował bootloader Microsoft, więc to forum to chyba odpowiednie miejce.

A co do microsoftu... szkoda gadać poprostu leje ciepłym moczem na klientów.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jak usunąć Grub po usunięciu OpenSUSE 11.3 x64?
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-05-18, 21:17:35 »
1. Ten wątek ma rok. Nie wyciągaj szkieletów z szafy.

Cytat: EmotionDragon
Po tzecie to linux skasował bootloader Microsoft, więc to forum to chyba odpowiednie miejce.
Przykład:

Śmigam sobie Mercedesikiem na autostradzie. Nagle jeb! Gołąb rozwalił przednią szybę. No to teraz gdzie szukać pomocy technicznej? Według Twojego toku myślenia na liście dyskusyjnej ornitologów (gołąb zepsuł, niech ptakolodzy powiedzą jak naprawić). Sugestia poprzedników proponowała jednak odpowiednik forum motoryzacyjnego...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy