Nowe posty

Autor Wątek: Linux mint 9 ( remix ) + kilka problemów-pytań ?  (Przeczytany 2575 razy)

VenomX

  • Gość
Linux mint 9 ( remix ) + kilka problemów-pytań ?
« dnia: 2011-04-06, 10:38:23 »
Witam,

 Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż jestem początkującym użytkownikiem linuxa ( Mint 9 - remix ) Mam kilka pytań które mam nadzieje rozwiążą moje problemy dotyczące systemu .


1 . Problem dotyczy partycji. Jaką partycje powinienem utworzyć i w jaki sposób aby linux ją widział jak i reszta programów ? Np : aplikacja Jdownloader przy zapisie wyboru plików widzi tylko :

/home
/home/venomx
/

Dlaczego nie widzi innych partycji NTFS ? oraz utworzonej EXT4 ?


2 . Podczas uruchomienia Minta przy bootcowaniu raz na jakiś czas pojawia się informacja na temat jakiegoś testu. Naciśnięcie klawisza C pomija test. Problem w tym, że test ten nie jest w stanie się sam ukonczyć i konieczne jst jego pominięcie naciskając klawisz C. W jaki sposób rozwiązać problem aby testy więcej się nie pojawiały ?


3. Podczas kolejnego logowania ( uruchamiania Minta ) Linux przywraca wszelkie poprzednie sesje wykonywane w systemie. Jeżeli poprzednio otworzyłem przeglądarkę Firefox to przy kolejnym logowaniu ją automatycznie otworzy. W jaki sposób wyłączyć tę opcje ? Chciałbym aby system nie przywracał sesji .


Bardzo dziękuję za rozwiązanie moich problemów .

Pozdrawiam.

kamzor

  • Gość
Linux mint 9 ( remix ) + kilka problemów-pytań ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-04-06, 15:09:12 »
Nie używałem Mint'a ale..

1. W jakim sensie 'widział'? Wszystkie urządzenia, a w tym dyski, pokazane są w katalogu /dev. Dyski nazywany są kolejno sda, sdb, sdc itd, a partycje np. dla sda: sda1, sda2, sda3 i sda4 - podstawowe i sda5, sda6, sda7,... - logiczne. Jeśli 'zaginione partycje' się tam znajdują, a nie widzisz ich w systemie plików to prawdopodobnie nie są zamontowane. Opcje automatycznego montowania partycji przez proces init znajdują się w pliku /etc/fstab. Możesz także spróbować zamontować je automatycznie poprzez polecenie mount.

2. Jest to test fsck. Przy tworzeniu systemu plików ustawia się go do automatycznego uruchomienia co jakiś czas, lub po przekroczeniu pewnej liczby montowań partycji. Sprawdza on integralność systemu plików tak więc powinno się go stosować. Chyba można go wyłączyć ale nie wiem jakim narzędziem - i nie polecam. Natomiast zmartwiłbym się dlaczego jego praca się nie kończy ;-)

3. Poszukaj w ustawieniach środowiska graficznego. Ja w KDE 4.4.5 mam K-menu -> System settings -> Session Manager i w sekcji On Login zaznaczone Restore Previous Session - czyli tak jak ty :)

Co powinieneś zrobić - pokaż nam wyniki poleceń:
ls /dev/sda*
df -a
fdisk -l
Te ostatnie mogą wymagać praw roota.

Dodatkowo zaglądnij do plików w /var/log/fsck, i jeśli nie są zbyt duże to również wklej. Może znajdzie się tam coś ciekawego ;-)

Pozdrawiam