Nowe posty

Autor Wątek: Jak ustawić Lilo, aby poprawnie uruchamiał Slackware?  (Przeczytany 3886 razy)

kleer94

  • Gość
Nie wiem czy trafiłem z umiejscowieniem wątku, ale mam nadzieje, ze tak.
Nawet nie wiem, czy to jest problem z lilo, więc proszę o wyrozumiałość.

Po zainstalowaniu Slackware 13.1 daje reboota i wszystko zachowuje się jakby nie było go zainstalowanym na twardzielu.
Normalnie wyskakuje linijka poprzedzona "boot:", gdzie podczas instalacji wciskałem enter.
Z tego co wyczytałem na początku tzn. przed tą linijką to można odpalić system z dysku twardego.
Wpisuje więc "hugesmp.s root=/dev/sda1 rdinit=ro" i śmiga mi z dysku twardego.
W międzyczasie jest tylko błąd, w którym jest napisane, że mam zamontowaną partycję jako read-write, a powinna być jako read-only i mogę to zmienić w lilo, a jeśli bootuje z dysku to żebym dał flagę "ro", którą chyba ustawiłem ;/.
Potem wszystko git, ale nie wiem jak to osiągnąć bez płytki, bo po jej wyciągnięciu w VB mam BOOT FAILURE i koniec.
Szukałem w google i nie znalazlem rozwiązania. Kombinowałem co nieco sam, ale nic nie dało.
Daje /etc/lilo.conf, które było konfigurowane przez lilo config. Takie jest bez komentarzy:

[syntax]
append="vt.default_utf8=0"
boot=/dev/sda1
bitmap=/boot/slack.bmp
bmp-colors=255,0,255,0,255,0
bmp-table=60,6,1,16
bmp-timer=65,27,0,255
prompt
timeout=1200
change-rules
  reset
vga=normal

image=/boot/vmlinuz
  root=/dev/sda1
  label=Linux
  read-only
[/syntax]
Dla jasności system mam na /dev/sda1, a swap na /dev/sda2.
Dzięki za pomoc.

kleer94

  • Gość
Jak ustawić Lilo, aby poprawnie uruchamiał Slackware?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-04-04, 23:25:59 »
Kurde- jednak za wcześnie napisałem posta ;[
No ale będzie przynajmniej będzie dla potomnych ;]
Działałem na virtual box.
Przełożyłem twardziela z sata na ide.
Potem wywaliłem płytę (również miałem ją na ide).
Następnie odpaliłem (można to tak chyba nazwać) BIOSA wciskając [F12] podczas startu VM.
Nacisnąłem 1, bo wyświetliło mi się, ze pod nim jest dysk twardy.
Wtedy właśnie ukazał mi się ładny wybór systemu, gdzie był tylko Slackware :D.
Potem patrze na nośniki(storage) i patrze, a tam jakaś płytka z VB  mi się wrzuciła i pewnie dlatego działało.
Pomyślałem sobie, ze zobaczę co się stanie jak ją usunę
dlatego, ze jak cos spapram to powtórzę to co zrobiłem.
Po usunięciu tej płyty ładnie pokazuje mi się ekran wyboru systemu, a jak wrzucę płytę to mi się ona ładuje na samym początku- czyli prawidłowo (przynajmniej dla mnie).
Troche to pokręcone, ale sam nie wiem do końca jak to dokładnie zrobiłem.
Ogólnie sorry za takie zaśmiecanie forum, bo dałem wątek i sam sobie odpowiedziałem.
@Edit
Robiłem to teraz po raz drugi i zdarzył mi się taki sam błąd. Rozwiązaniem okazało się zapisaniem ustawień lilo nie do głównej partycji (Root) ale do MBRa i wszystko chodzi.